33هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل فشار خون بالا می‌میرند

۱۳۹۸/۰۳/۲۵ - ۱۰:۲۳ - کد خبر: 273184
33هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل فشار خون بالا می‌میرند

سلامت نیوز:معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه ۳۳هزار ایرانی زیر ۵۵سال به‌دلیل سکته‌های قلبی و مغزی عمدتا ناشی از فشار خون بالا می‌میرند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،دکتر رضا ملک‌زاده در آستانه راه‌اندازی بسیج ملی فشار خون با اشاره به خطرات فشار خون بالا برای سلامتی انسان افزود: باید به این آمار، سال‌های از دست رفته عمر ایرانی‌ها به‌دلیل ناتوانی‌های ناشی از فشار خون بالا را نیز افزود که هم‌اکنون به دو میلیون سال رسیده و ۶۲درصد نسبت به ۲۵سال گذشته افزایش یافته که عدد بسیار قابل توجهی است.

وی تصریح کرد: مرگ‌های ناشی از فشار خون بالا در ایران طی ۲۵سال گذشته ۳۹درصد افزایش یافته و فشار خون بالا مهم‌ترین عامل خطر سکته‌های قلبی و مغزی و مرگ‌های زودرس در ایران است.

ملک‌زاده اضافه کرد: اگر جامعه پزشکی در زمینه بی‌خبری افراد از ابتلای به فشار خون توجه کافی داشته باشند و مردم نیز آن را جدی بگیرند، شاهد کاهش ۲۵درصدی مرگ‌های ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود.

دو روش ساده برای کنترل فشار خون

ملک‌زاده، رهایی از افزایش بار بیماری فشار خون بالا در ایران را نیازمند تنها دو گام ساده عملی دانست و افزود: تمام بیماران به هر دلیلی که به مطب‌ها مراجعه می‌کنند، از پزشک خود بخواهند که فشار خونشان را کنترل کند و متقابلا، همه پزشکان نیز خود را ملزم بدانند فشار خون تمام بیماران را فارغ از هر علتی که مراجعه کرده‌اند، اندازه‌گیری کنند تا این عامل خطر بیماری‌های مرگبار در کشور ما تا حدود زیادی کنترل شود.

وی تاکید کرد: پزشکان در هر تخصصی، ابتدا یک پزشک عمومی هستند؛ بنابراین توصیه می‌شود، سیستمی در مطب ایجاد کنند که طی آن، فشار خون تمام بیماران بزرگسال مراجعه‌کننده بدون استثنا اندازه‌گیری شود، چراکه کنترل فشار خون به‌عنوان بیماری که عمر انسان را کوتاه می‌کند، از هر بیماری دیگری مهم‌تر است؛ این کار را یک پرستار و حتی منشی مطب هم می‌تواند انجام دهد و چنین اقدام ساده‌ای نتایج بسیار مهمی در کنترل فشار خون خواهد داشت.

فشار خون را از ۳۵سالگی جدی بگیرید

معاون وزیر بهداشت با هشدار نسبت به اینکه نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به سن ۵۵سالگی به فشار خون بالا مبتلا می‌شوند، تاکید کرد: تمام افراد باید از سن ۳۵سالگی فشار خون خود را چک کنند.

اندازه‌گیری فشار خون باید اساسا هر ماه یا دست‌کم هر دو یا سه‌ماه انجام شود و در این بین، افراد مشکوک به فشار خون بالا در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند. وی، فشار خون را یک بیماری خاموش و بی‌علامت عنوان کرد و افزود: این بیماری به‌دلیل بی‌علامت‌بودن، بسیار خطرناک و گاه مرگبار است.

بنابراین، مردم باید بی‌حالی و خستگی عمومی و نیز سردرد را که دو نشانه شایع و مهم خطر فشار خون بالا است جدی بگیرند. ملک‌زاده با اشاره به تعریف جدید فشار خون در راهبردهای جهانی (گایدلاین) و اهداف مهمی که برای پیشگیری‌های اولیه و ثانویه فشار خون بالا از جمله مرگ و ناتوانی زودرس مدنظر قرار گرفته از پزشکان خواست تا با استانداردهای این تعریف، فشار خون بالا را کنترل و مردم هم با آن همراهی کنند.

زنان سه‌برابر مردان نمک مصرف می‌کنند

وی افزایش شمار مبتلایان فشار خون در ایران را بیش از همه، متوجه چند عامل اصلی از جمله مصرف زیاد نمک و چاقی برشمرد و گفت: مصرف روزانه نمک در ایران بیش از دوبرابر استاندارد جهانی است، به‌طوری که در دنیا پنج‌گرم و در ایران ۱۱گرم است. ملک‌زاده افزود: مصرف نمک در بین زنان ایرانی حدود سه‌برابر مردان است. بر پایه نتایج مطالعات ملی بار بیماری‌ها در ایران، در سال ۹۵، مصرف نمک تنها در ۱۲درصد مردم، محدوده سالم را رعایت کرده است.

۲۹میلیون نفر اضافه وزن دارند

وی افزایش چاقی و بی‌تحرکی در ایران را به‌عنوان عامل مهم فشار خون بالا نام برد و گفت: درحالی که ۸۰درصد ایرانی‌ها تحرک بدنی کافی ندارند، شمار افراد چاق و دارای اضافه وزن در ایران به ۲۹میلیون نفر رسیده است که این نیز هشدار جدی برای افزایش شمار مبتلایان به فشار خون است.

ارتباط فشار خون بالا و کم‌کاری کلیه‌ها

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: پرفشاری خون احتمال ابتلا به کم‌کاری کلیه را به‌طور متوسط تا بیش از ۵۰درصد افزایش می‌دهد و هرچه متوسط فشار خون و وزن فرد مبتلا با سرعت بیشتری افزایش پیدا کند، خطر کم‌کاری کلیه‌ها نیز بیشتر می‌شود؛ بنابراین اگر افراد، قادر به کاهش فشار خون و وزن خود نیستند، دست‌کم می‌توانند مانع افزایش فشار خون و وزن شده و از خطر کم‌کاری کلیوی بکاهند.

وی، فشار خون را یک بیماری صد درصد قابل درمان دانست که در عین حال، اگر معالجه نشود ممکن است به‌طور ناگهانی عاقبتی مرگبار و یا ناتوان‌کننده برای فرد مبتلا رقم زند.

درمان ناقص فشار خون بالا

ملک‌زاده، علاوه بر بی‌خبری بسیاری از مبتلایان به فشار خون از بیماری خود، همچنین «عدم کنترل» و «درمان ناقص فشار خون» افرادی که از ابتلای خود به این بیماری آگاهند را مشکل دیگری دانست که باید به آن توجه جدی شود.

به گفته وی، نتایج یک مطالعه در کشور نشان داده که تنها ۵۰درصد مبتلایان فشار خون که از بیماری خود اطلاع دارند، فشار خونشان کنترل می‌شود و در بین افرادی که فشار خونشان کنترل می‌شود نیز فقط ۵۰درصد درمان می‌شوند. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: یکی از مشکلات موجود در درمان فشار خون، انجام‌ندادن هیچ‌گونه اقدامی برای درمان، با وجود آگاهی از ابتلا به آن است.

مشکل دیگر، نقص در روند درمان است، به‌طوری که داروها به‌درستی و کامل مصرف نمی‌شوند. به‌عنوان مثال، هر قرص، هشت‌ساعت در خون فرد باقی می‌ماند و ممکن است بنا به تشخیص پزشک معالج نیاز به تجدید قرص باشد، اما بیمار این دستور را رعایت نکرده باشد.

ملک‌زاده افزود: احتمال ابتلا به فشار خون بالا با افزایش سن، بیشتر می‌شود و به همین دلیل ممکن است افراد مبتلا در سنین بالا نیاز به قرص‌های بیشتری داشته باشند یا قرص‌های خود را با دستور پزشک، برای کنترل بهتر فشار خون تغییر دهند.

اما آنچه بسیار مهم است تکمیل روند درمان و اطمینان از تحت کنترل بودن فشار خون است. به گفته وی، هم‌اکنون داروهای درمان فشار خون با کیفیت بسیار مناسب در کشور تولید می‌شوند و در دسترس هستند.

ملک‌زاده گفت: یکی از راه‌های ساده کنترل فشار خون، استفاده از دستگاه‌های فشارسنج در منزل است. ضروری است که تمام خانواده‌ها این دستگاه را داشته باشند و فشار خون افراد به‌ویژه کسانی که در معرض خطر هستند، به‌طور مرتب کنترل شده و در صورت داشتن فشار خون بالا به پزشک مراجعه کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.8526s, 20q