ساماندهی دستفروشان اجرایی می‌شود؟

۱۳۹۸/۰۳/۲۵ - ۱۰:۲۲ - کد خبر: 273190
ساماندهی دستفروشان اجرایی می‌شود؟

سلامت نیوز:فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران از ساماندهی دستفروشان در محدوده تئاترشهر و چهارراه ولیعصر خبر داد و اعلام کرد که رفته رفته طبق مصوبه شورای شهر برای ساماندهی مشاغل سیار و بی‏کانون این طرح در سراسر مناطق تهران اجرا خواهد شد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ابتکار ،سردار کریم بیات درباره ساماندهی دستفروشان در محدوده تئاترشهر و چهارراه ولیعصر اظهارکرد: پیش از پایان سال ۹۷ یگان حفاظت شهرداری تهران با تدبیر شهردار تهران و همراهی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ طرح ساماندهی دستفروشان در محدوده چهارراه ولیعصر را به اجرا درآورد که در اجرای این طرح دستفروشانی که در اطراف خیابان ولیعصر از حدفاصل سه راه جمهوری تا میدان ولیعصر و خیابان انقلاب در حد فاصل چهارراه کالج تا خیابان فلسطین بودند ساماندهی شده و محل‌های از پیش تعیین شده هدایت شدند.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران ادامه داد: همچنین ما علاوه بر ساماندهی دستفروشان، در آن مقطع زمانی تعدادی از افراد اصطلاحاً مافیا و قلدرانی را که با زور اقدام به تصاحب برخی فضاها و اخذ مبالغی از شهروندان کرده بودند، شناسایی کرده و حدود ۱۵ نفر از آنان را در این محدوده دستگیر و به مقام قضائی معرفی کردیم.


وی با بیان اینکه این اقدام رضایت مردم را در پی داشت، اظهار کرد: همان ایام اعلام کردیم که به دنبال اجرای دائمی ساماندهی دستفروشان هستیم.

البته منظور ما از ساماندهی دستفروشان حذف آنان نیست بلکه با توجه به شرایط اقتصادی به دنبال این بودیم که که دستفروشان واقعی را شناسایی کرده و پس از ثبت‌نام از آنان این افراد را غالب مصوبه شورای شهر برای ساماندهی مشاغل سیار و بی‏کانون در سراسر تهران ساماندهی کنیم که خوشبختانه مراحل اولیه اجرای این مصوبه انجام شد و حتی موافقت شورای تامین را نیز دریافت کرده و در مکاتبه با شهرداران مناطق نیز از آنان خواستیم تا محل‌های پیشنهادی خود برای ساماندهی دستفروشان را اعلام کنند.

بیات با بیان اینکه دستفروشی در بسیاری از کشورهای دنیا وجود داشته و دارد، اظهار کرد:‏ از هفته آینده طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی‏کانون با هدف ساماندهی دستفروشان در محدوده چهاراه ولیعصر و تئاترشهر با مشارکت شهرداری دو منطقه ۱۱ و شش آغاز خواهد شد و پس از آن به ترتیب در دیگر مناطق (از جمله مناطق ۵ و ۱۰ و …) نیز این طرح اجرایی خواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران درباره اینکه در روزهای اخیر نیز دستفروشان در محدوده چهارراه ولیعصر و به خصوص تئاترشهر حضور ندارند، گفت: این اقدام اولیه در راستای اجرای طرح نهایی است و همانطور که گفتم طرح اصلی برای ساماندهی از اواسط هفته آینده در محدوده چهارراه ولیعصر اجرا خواهد شد.

در حال حاضر نیز عوامل یگان حفاظت شهرداری تهران و ماموران پلیس در این محدوده حضور دارند و مانع بساط‌گستری دستفروشان در این منطقه می‌شوند تا طرح اصلی اجرایی شود.


وی با تاکید بر اینکه در چهارراه ولیعصر، دیگر مانند هفته‌های قبل شاهد حضور دستفروشان نخواهیم بود، گفت: چندین نقطه و محل برای ساماندهی این دستفروشان پیشنهاد شده است که ما در حال بررسی این مناطق هستیم، چرا که باید موقعیت این امکان نیز به گونه‌ای باشد که دستفروشان نیز بتوانند اقلام خود را به فروش برسانند و در عین حال مانعی برای کسب مغازه‌داران که اقدام به پرداخت عوارض، اجاره‌بها و … می‌کنند هم ایجاد نشود.

بیات ادامه داد: در حال حاضر از میان حدود یک هزار دستفروشی که در چهارراه ولیعصر شناسایی کردیم، بین ۵۰ تا ۶۰ درصدشان دستفروشانی بودند که ساکن تهران بودند، دیگر دستفروشان از شهرهای دیگر و به خصوص شهرهای اقماری تهران برای دستفروشی به این محل آمده بودند.


فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران با تاکید بر این که برای ساماندهی دستفروشان به هیچ عنوان رفتار خشونت‌آمیزی از سوی ماموران یگان حفاظت شهرداری نباید رخ دهد، اظهار کرد: ساماندهی باید با مدیریت و هوشمندی انجام شود و خوشبختانه چه در ایام شب عید و چه در این ایام گزارشی از زدوخورد و درگیری بین ماموران یگان حفاظت شهرداری با دستفروشان نداشتیم.

بیات با اشاره به اینکه این طرح را با شیب ملایم به مرور و از طریق اقناع دستفروشان پیش خواهیم برد تصریح کرد: طبیعتاً در مواردی که حضور دستفروشان و وانت‏بارها سبب ایجاد سد معبر شود، طبق قانون با ایجاد مزاحمت برای شهروندان و تردد برخورد خواهد شد و مانع از بساط‏گستری در این فضاها خواهیم شد.

وی در پایان با بیان اینکه جزئیات بیشتر از اجرای طرح ساماندهی دستفروشان همزمان با اجرای آن اعلام خواهد شد، اظهار کرد: تمام اقدامات ما در راستای توجه به مطالبات مردم از شهرداری تهران و مدیریت شهری است و در این مورد تلاش کردیم تا بر اساس خواسته‌های مردم و توجه به شرایط دستفروشان اقدام کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.62947s, 20q