هواشناسی باید پاسخگوی عدم اطلاع رسانی به موقع گردو غبار اصفهان باشد

۱۳۹۸/۰۳/۲۵ - ۱۴:۵۹ - کد خبر: 273223
هواشناسی باید پاسخگوی عدم اطلاع رسانی به موقع گردو غبار اصفهان باشد

سلامت نیوز: مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: زمان مواجه شدن با هوای آلوده، مردم مایعات بیشتری به ویژه آب بنوشند، زیرا نه تنها باعث شست و شوی دستگاه گوارش می‌شود، بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را از بین می‌برد. از طرفی با نوشیدن آب و فعالیت دستگاه گوارش، بخشی از آلودگی‌های وارد شده به بدن توسط ادرار دفع می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، حسین صفاری در گفت‌وگو با ایسنا- با بیان اینکه هواشناسی باید پاسخگوی عدم اطلاع رسانی به موقع در خصوص بروز گرد و غبار باشد، اظهار کرد: متأسفانه هواشناسی از قبل اطلاعیه‌ای در این مورد صادر نکرد و در تماسی که امروز صبح با اداره کل هواشناسی داشتیم، اعلام کردند که پیش بینی انجام نشده است.

وی تصریح کرد: بر طبق قوانین و ضوابط، اداره کل هواشناسی باید بروز این قبیل رویدادها را پیش‌بینی و دو روز قبل اطلاع رسانی کند تا تمهیدات و اطلاع‌رسانی لازم انجام و در صورت نیاز جلسه ستاد بحران تشکیل شود که متأسفانه به دلیل عدم پیش بینی اولیه از سوی هواشناسی، این اقدامات انجام نگرفت.

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان خاطرنشان کرد: صبح امروز پس از اطلاع از این رویداد، اطلاع رسانی در خصوص رعایت نکات بهداشتی از سوی مرکز بهداشت استان انجام شد و ستاد بحران را در جریان گذاشتیم.

وی با بیان اینکه روند آلودگی گرد و غبار نهایتاً تا پایان امروز ادامه دارد، اظهار کرد: شهرستان‌های شرق اصفهان مانند نائین، اردستان و نطنز بیشتر درگیر آلودگی هستند.

صفاری از شهروندان خواست به توصیه‌های ترافیکی و بهداشتی توجه کنند تا سلامتی خود و دیگران را به خطر نیندازند و از انجام هر گونه فعالیتی که منجر به تشدید آلودگی هوا می‌شود، خودداری کنند.

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان از شهروندان خواست از ورود غیرضروری به معابر شهر، انجام فعالیت‌های فیزیکی، ورزش و پیاده روی در این شرایط آب و هوایی خودداری کنند. افراد مبتلا به سرماخوردگی و بیماران تنفسی در زمره افراد آسیب پذیر جدی هستند و توصیه می‌شود امروز حتی المقدور در خانه بمانند.

وی تصریح کرد: در این شرایط، مردم مایعات بیشتری به ویژه آب بنوشند، زیرا نه تنها باعث شست و شوی دستگاه گوارش می‌شود، بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را از بین می‌برد. از طرفی با نوشیدن آب و فعالیت دستگاه گوارش، بخشی از آلودگی‌های وارد شده به بدن توسط ادرار دفع می‌شود.

صفاری افزود: در روزهای آلوده از میوه‌ها و سبزی‌های تازه بیشتر استفاده شود، زیرا آنتی اکسیدان های (ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه‌ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه‌ها دارند.

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان، خاطرنشان کرد: به افرادی که در محیط بیرون تردد می‌کنند، توصیه می‌شود قبل از خوردن غذا، دهان خود را شست و شو داده و پس از مراجعت به خانه دوش بگیرند.

صفاری به بیماران قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم توصیه کرد که در فضاهای باز فعالیت نکنند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری کرده و در منزل استراحت کنند.

وی در خصوص استفاده از ماسک به عنوان یکی از راهکارهای حفاظت از خود در برابر آلودگی هوا است، تصریح کرد: در استفاده از ماسک‌ها هم باید نکاتی را رعایت کرد. ماسک‌های کاغذی به لحاظ اینکه آلاینده‌ها را از خود عبور می‌دهند به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند و بهتر است از ماسک‌های موسوم به p1 و p2 و ماسک‌های سوپاپ‌دار و فیلتردار و ماسکی که دهان و بینی را به طور کامل پوشش می‌دهد، استفاده شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.92291s, 20q