دستمزد جراحی در شیفت شب بیمارستان دولتی کمـتر از یک تعمیـرکـار است

۱۳۹۰/۰۲/۱۳ - ۱۵:۰۳ - کد خبر: 27331
دستمزد جراحی در شیفت شب بیمارستان دولتی کمـتر از یک تعمیـرکـار است
سلامت نیوز :رئیس جامعه جراحان ایران با اعلام اینکه تمام اعمال جراحی قابل انجام در سراسر دنیا توسط متخصصان کشورمان انجام می شود گفت: دستمزد یک عمل جراحی در بیمارستان دانشگاهی در شیفت شب کمـتر از دستمـزد یک کـارگر تعمیـرکـار در روز است.
به گزارش مهر، دکتر ایرج فاضل در آستانه برگزاری سی و پنجمین کنگره جامعه جراحان ایران افزود: هیچ بخش دیگری از مملکت به اندازه پزشکی، بی‌نیاز از دریافت کمک یا خدمت از خارجیها نیست.

وی گفت: همه چیز برای درمان در کشور وجود دارد و دیگر نیازی به سفر خارجی به مراکز درمانی دنیا نیست مگر آنکه بیماری نادر و یا لاعلاجی وجود داشته باشد که آن هم تا جای ممکن در داخل ایران قابل پیگیری و اقدامات درمانی است.

فاضل گفت: با گسترش تجهیزات پزشکی، امکانات و دستگا‌ههای پیشرفته، درمانها روز به روز گرانتر می‌شود و این مسئله به دلیل ضعف بیمه‌های درمانی یکی از دغدغه‌های مهم مردم و دولت به شمار می‌رود.

وزیر اسبق بهداشت با تاکید بر اینکه رابطه مالی میان پزشک و بیمار باید حذف شود تصریح کرد: بیماری بیمه‌ها در کشور مشکل اساسی است و بخش بهداشت و درمان از بودجه کافی و موثر محروم بوده است، برای برون رفت از این مشکل مثل قدیم باید بیمارستان‌های دانشگاهی رایگان خدمت کنند.

وی گفت: براساس برنامه‌های دولت، باید در این سالها مردم 30 درصد و دولت 70 درصد از هزینه‌های درمانی خود را پرداخت کنند که این مسئله اکنون برعکس رخ می‌دهد که موجبات بروز مشکلات و فشارهای فراوانی به مردم و جامعه پزشکی را فراهم کرده است.

فاضل با اشاره به اینکه دستمزد یک عمل جراحی در یک بیمارستان دانشگاهی در شیفت شب کمـتر از دستمـزد یک کـارگر تعمیـرکـار در روز است افـزود: ضعف بیمـه‌ها و معوقه‌های پرداختی بیمه‌ها در کنار غیرواقعی بودن تعرفه‌ها موجب رواج دریافت زیرمیزی و پدیده‌های قبیحی در این جهت شده است.

وی پیشنهاد کرد تا با ایجاد کمیته‌های اخلاق پزشکی در هر یک از بیمارستانهای کشور، رضایت بیماران و همراهان آنان جلب شود.

فاضل گفت: اخلاق پزشکی و حرفه‌ای آموزشی نیست بلکه باید ترویج داده شود.

رئیس پیشین فرهنگستان علوم پزشکی با اشاره به این که پیشرفت‌ها در علم پزشکی به مرور زمان بدست می‌آید افزود: انتشار اخباری مانند کشف داروی درمان بیماری ایدز و یا درمان قطعی فلج و قطع نخاع نیازمند تأمل و تدبیر بیشتر است.

وی به برگزاری سی و پنجمین کنگره جامعه جراحان ایران در تاریخ 16 تا 20 اردیبهشت ماه جاری اشاره کرد و گفت:‌ طرح موضوعات مختلفی از جمله رابطه اقتصادی پزشک و بیمار، درمانهای جدید و تکنیکهای پیشرفته جراحی در بیماریها، سرطانها، پیوند اعضاء ، تروما در سوانح و حوادث و اخلاق پزشکی اهم سخنرانیها و میزگردهای امسال را به خود اختصاص می‌دهد.

این گردهمایی در مرکز همایشهای رازی دانشگاه علوم پزشکی تهران جنب برج میلاد برگزار می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.02495s, 19q