شاخص مرگ مادران باردار در اصفهان در چه وضعیتی است؟

۱۳۹۰/۰۲/۱۸ - ۱۲:۱۰ - کد خبر: 27443
شاخص مرگ مادران باردار در اصفهان در چه وضعیتی است؟

سلامت نيوز: مدير واحد سلامت خانواده و جمعيت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان گفت: اصفهان بدون هيچ گونه مداخله پزشكي توانسته است شاخص مرگ مادران باردار را به حد كشورهاي توسعه يافته برساند.

پژمان عقدك در گفت و گو با خبرنگار سلامت نيوز در اصفهان اظهار داشت:‌ شاخص مرگ و مير مادران باردار طي ده سال گذشته در اصفهان بين 18 تا 25 درصد هزار ثبت شده است كه در كشورهاي توسعه يافته اين شاخص زير 20 در صد هزار است.

وي با اشاره به اينكه در نقشه جامع سلامت استان اصفهان در 14 سال آينده،‌مرگ مادران بادار حداكثر به 10 درصد هزار خواهد رسيد، بيان داشت: رسيدن به اين شاخص انقلابي بزرگ براي اصفهان محسوب مي‌شود.

مسئول واحد سلامت خانواده و جمعيت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان تصريح كرد: هم‌اكنون شاخص مرگ و مير مادران باردار در كشور به 30 در صد هزار مي‌رسد كه در برخي مناطق مثل سيستان وبلوچستان به 80 در صد هزار مي‌رسد.

وي ادامه داد: شاخص مرگ و مير مادران باردار در كشوره‌هاي در حال توسعه به 2 تا 200 در صد هزار مي‌رسد.

عقدك با بيان اينكه شاخص مرگ و مير نوزادان و كودكان زير پنج سال در كشور خيلي خوب نيست و به پنج تا هفت درصد مي‌رسد،‌ افزود:‌ اين شاخص در اصفهان نسبت به كشور از وضعيت بهتري برخوردار است.

وي تاكيد كرد:‌ در سند جامع سلامت استان و كشور سطح سلامتي مردم بر اساس شاخص‌هاي خلاصه شده سلامت مثل بار بيماري‌ها،‌عمرهاي از دست رفته،‌ افراد ناتوان و اميد به سلامت سنجيده مي‌شود كه گرچه اصفهان از نظر مرگ و مير مادران باردار و ‌نوزادان و تولد نوزادان كم وزن وضعيت عالي دارد اما چون تنها شاخص براي سنجش سلامتي مردم نيست نتوانستيم به اين مرحله برسيم.

مسئول واحد سلامت خانواده و جمعيت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان با اشاره به اينكه شاخص تولد كودكان كم وزن در كشورهاي توسعه يافته بين پنج تا هفت درصد ثبت شده است، ادامه داد: ‌تولد نوزادان كم وزن كمتر از 2 هزار و 500 كيلو حدود هفت درصد است كه طبق سند جامع سلامت استان كاهش درصد تولد اين نوزادان را به ميزان حداكثر 5 درصد تا پايان برنامه اعلام كرده‌اند.

وي مشاركت مردم وهمكاري بين بخشي را دو عال موثر در اجرايي كردن نقشه جامع سلامت استان معرفي كرد و يادآور شد: دانشگاه علوم پزشكي اصفهان منتظر نماند تا نقشه جامع سلامت كشور تنظيم شود بلكه به صورت مستقل اقدام كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.81931s, 19q