كاهش تعرفه‌های واردات مكمل‌های خارجی، تولیدكنندگان داخلی را متضرر می‌كند

۱۳۹۰/۰۲/۱۹ - ۱۳:۲۳ - کد خبر: 27517
سلامت نیوز : سندیكای تولیدكنندگان مكمل‌های رژیمی غذایی ایران، به قانون مقررات صادرات و واردات بازرگانی و همچنین تقلیل تعرفه‌های واردات برای این مكمل‌ها، اعتراض كرد.

به گزارش فارس، عباس كبریایی زاده، رئیس سندیكای تولیدكنندگان مكمل‌های رژیمی غذایی ایران در نامه‌ای به وزرای بازرگانی و صنایع، به تصمیماتی كه در كمیسیون موضوع تبصره یك ماده یك آئین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات بازرگانی اتخاذ شده و باعث اعمال تعرفه‌های تجمیعی برای مواد اولیه مورد مصرف در صنایع داخلی شده است، اشاره كرد.

وی افزوده است: با اعمال این تعرفه‌ها، تولیدكنندگان داخلی به رغم عدم وجود تولید كننده داخلی برای مواد اولیه مورد مصرف، مجبور به پرداخت انواع تعرفه‌ها شده و در نتیجه قیمت تمام شده شركت های داخلی كه مواد اولیه خود را از منابع معتبر مورد تایید وزارت بهداشت تهیه می‌كنند، افزایش چشمگیری یافته است .

رئیس سندیكای تولیدكنندگان مكمل‌های رژیمی غذایی ایران با یادآوری این موضوع كه در آخرین جلسه كمیسیون فوق الذكر نیز به رغم اصرار وزارت بهداشت و گمرك بر اعمال تعرفه‌های مشابه داروهای وارداتی بر مكمل‌های رژیمی غذایی، متاسفانه دو وزارت صنایع و بازرگانی، رای به تقلیل تعرفه‌های واردات مكمل های رژیمی غذایی از 25 درصد به 4 درصد دادند، تصریح كرده است كه با این اقدام عملاً عرصه بر تولیدكنندگان تنگ تر شده است .

این سندیكا در نامه خود همچنین به صراحت بیان كرده است، وزارت صنایع كه باید مدافع تولیدكنندگان باشد به رغم هشدارهای وزارت بهداشت، با رای مشكوك و بی انصافانه به تسهیل واردات این فرآورده‌ها كه یقیناً در جهت سلامت مردم نیست، كمك كرده است .

رئیس این سندیكا با توجه به توضیحات داده شده، از وزرای بازرگانی و صنایع خواست تا نسبت به اعمال تعرفه‌های مشابه دارو بر مكمل‌های رژیمی كه با توجه به تبصره 3 ماده 3 قانون مربوط به مقررات امور پزشكی و دارویی حكم دارو دارند، اقدام شود.

با توجه به اینكه وزیر اطلاعات، رئیس سازمان بازرسی كل كشور، بازرسی ویژه دفتر مقام معظم رهبری و بازرسی ویژه ریاست جمهوری از دیگر گیرندگان این نامه هستند، رئیس سندیكا بر فراهم كردن زمینه نظارت‌های تخصصی بر واردات این فرآورده‌ها و تامین واردات از منابع مورد تایید نیز تاكید كرده است.

وی همچنین درخواست كرده است كه چون رای وزارت صنایع تعیین كننده بوده و به رغم مسئولیت قانونی حمایت از تولید داخل در جهت تامین نظر واردكنندگان عمل كرده، رسیدگی نظارتی لازم انجام بگیرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.03681s, 19q