راه‌های درمان واریکوسل

۱۳۹۸/۰۴/۳۰ - ۱۱:۳۰ - کد خبر: 276077
راه‌های درمان واریکوسل

سلامت نیوز:یک متخصص ارولوژی گفت: واريكوسل شايع ترين علت كاهش توليد و كيفيت اسپرم و ناباروری در مردان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران،شایع‌ترین بیماری ناباروری در آقایان +شناخت و راه‌های درمان آنبابک جوانمرد، متخصص ارولوژی درباره واریکوسل اظهار کرد: واريكوسل به بزرگ و واريسی شدن وريدهای كيسه بيضه ( پوستی كه روی بيضه قرار دارد ) گفته می شود. اين بيماری از شايع ترين بيماری های مردان پس از بلوغ است. واريكوسل شايع‌ترين علت كاهش توليد و كيفيت اسپرم و ناباروری در مردان است. این بیماری می‌تواند باعث كوچک شدن بيضه ها شود. خوشبختانه اغلب واريكوسل ها به راحتی تشخيص داده می شوند ولی اگر اين بيماری علامت دار شود بايد برای درمان جراحی صورت بگیرد.

این متخصص ارولوژی درباره انواع واریکوسل افزود: یکی از این نوع واریکوسل ها فشاری است که طناب اسپماتیک پر از خون خواهد شد و به سمت واریکوسل درجه یک پیشرفت می‌کند. نوع دوم آن تجمع زیاد خون است که باعث صدمه به ورید اسپرماتیک و بقیه وریدها می شود که این امر منجر به بزرگتر شدن و واریکوسل به درجات ۲ و ۳ هم می‌رسد، معمولا بیضه سمت چپ بیشتر دچار این شرایط می شود. در هر صورت اگر فقط یک سمت دچار واریکوسل شود، روی اسپرم سازی طرف دیگر هم اثر مخرب دارد.


وی با اشاره به اینکه به طور معمول واریکوسل علامتی ندارد، گفت: این بیماری اغلب در هنگام ارزیابی‌های ناباروری و یا حین یک معاینه عادی کشف می‌شود. واریکوسل به ندرت دردناک است، درد ممکن است از یک احساس گنگ ناراحتی، حس سنگینی و یا درد تیز و برنده متغیر دیده شود. با نشستن، ایستادن یا فعالیت بدنی افزایش می‌یابد ، مخصوصا اگر طولانی مدت باشد. در ایستادن طولانی درد بیش‌تر می‌شود اما با دراز کشیدن به پشت بهتر می‌شود. به مرور زمان واریکوسل بزرگ‌تر و مشخص‌تر می‌شود؛ به هر حال اگر شما درد یا تورم و یا توده‌ای بر روی کیسه بیضه پیدا کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.


جوانمرد درباره علل پیدایش این نوع بیماری گفت: سياهرگ ها و سرخرگ ها جريان خون بيضه ها را برقرار می‌كنند. علت واريكوسل كاملا مشخص نیست ولی بسياری از متخصصان معتقدند زمانی اين بيماری به وجود می آيد كه اختلال كاركرد دريچه های داخل سياهرگی ، مانع جريان خون مطلوب بيضه ها شود. علت اوليه عملكرد ناقص دريچه های داخل سياهرگی ، گشاد شدن وريدهااست. واريكوسل اغلب در دوران بلوغ و معمولا در سمت چپ اتفاق می‌افتد و علت آن به وضعيت قرارگيری سياهرگ بيضه چپ مربوط است. علاوه بر آن وجود واريكوسل در بيضه يک سمت می تواند، توليد اسپرم را در هر دو بيضه تحت تاثير قرار دهد.

این متخصص ارولوژی درباره عوارض واریکوسل بیان کرد: جراحی می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد مانند تولید مایعات در اطراف بیضه، بازگشت دوباره واریکوس، عفونت و آسیب به سرخرگ است .

جوانمرد در ادامه گفت: بسیاری از مردان نمی دانند که مبتلا به واریکوسل هستند زیرا اغلب هیچ علائمی ندارد. اما در حقیقت واریکوسل بسیار شایع بوده و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد مردان به آن مبتلا هستند.

وی متذکر شد: ممکن است واریکوسل اصلا نیاز به درمان نداشته باشد. بسیاری از مردان مبتلا به واریکوسل می توانند بدون هیچ درمانی صاحب فرزند شوند با این حال اگر واریکوسل موجب درد، خشکی پوست بیضه و ناباروری شود و یا فرد به دنبال روش های کمکی باروری باشد، باید جراحی شود.

جوانمرد بیان کرد: جراحی واریکوسل عبارتند از بستن رگ مشکل دار و به جریان انداختن خون در رگ های سالم دیگر. در صورتی که فرد نابارور باشد، جراحی می تواند باعث بهبود کیفیت اسپرم ها یا درمان ناباروری فرد شود.

وی افزود: نشانه های واریکوسل جدی در نوجوانان شامل خشکی پوست بیضه، درد یا نتایج غیر طبیعی آزمایش منی است. به طور کلی درمان واریکوسل باعث بهبود ویژگی های اسپرم می شود اما هنوز مشخص نیست که عدم درمان واریکوسل می تواند منجر به بدتر شدن کیفیت اسپرم شود یا خیر.

جوانمرد درباره درمان این بیماری به روش خانگی گفت: اگر واریکسول به اندازه ای جدی نبود که نیاز به جراحی داشته باشد، پوشیدن لباس های زیر حمایت کننده ممکن است درد را کاهش دهد. درمان های مختلف زیادی برای تعداد پایین اسپرم ها انجام می شود، اما بهتر است قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت کنید.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.6259s, 20q