تعدد بروز آفت نشانه ابتلا به ایدز نیست

۱۳۹۰/۰۲/۲۱ - ۱۱:۲۹ - کد خبر: 27612
تعدد بروز آفت نشانه ابتلا به ایدز نیست
سلامت نیوز : یك متخصص آسیب شناسی دهان با بیان اینكه سرطان دهان در بسیاری از موارد باعث مرگ بیمار می‌شود، گفت: مهمترین علامت این سرطان، زخم‌های دهانی است كه بهبود پیدا نمی‌كنند اما این زخم‌ها در بسیاری از موارد با آفت‌های دهانی اشتباه گرفته می‌شوند.

دكتر پوریا مطهری در گفت وگو با  ایسنا، افزود: آفت خود به خود پس از 10 روز تا دو هفته بهبود پیدا می‌كند و دردناك است اما در برخی از موارد نادر بیش از دو هفته به طول می‌انجامد در این شرایط باید به پزشك مراجعه كرد. علاوه بر آن آفت، گرد یا بیضی است و رنگ آن زرد و حاشیه آفت قرمز است.

این استاد دانشكده دندانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران افزود: زخم‌های سرطان دهان برخلاف آفت تا دو هفته بهبود پیدا نمی‌كند و درمراحل ابتدایی دردناك نیستند.

وی با بیان اینكه سرطان دهان ششمین سرطان شایع مردان در جهان است، اظهار كرد: در ایران آمار دقیقی درباره مبتلایان به این سرطان وجود ندارد. مهمترین علت ابتلا به سرطان دهان استعمال دخانیات است و مردان به علت استفاده بیشتر از مواد دخانی احتمال بیشتری دارد به این سرطان دچار شوند. البته تمایزات ژنتیك نیز در این زمینه نقش دارند اما این عامل چندان تاثیرگذار نیست.

مطهری در پایان گفت: آفت‌ها از جمله ضایعات بی‌خطر دهانی هستند. در مواردی امكان دارد علامت ابتلا به بیماری خاصی باشد البته غلط است كه تعدد بروز آفت را با ابتلا به ایدز مرتبط بدانیم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15349s, 18q