چرا صورتم درد می‌كند؟

۱۳۹۸/۰۵/۲۰ - ۱۳:۳۸ - کد خبر: 277549
چرا صورتم درد می‌كند؟

سلامت نیوز: دردهای ناحیه صورت در گروه دردهایی قرار می‌گیرد كه گرچه شیوع بالایی ندارند ولی با توجه به ناحیه درگیری و شدت نسبتا زیادی كه دارند اختلال شدیدی را در فعالیت‌های روزانه بیمار ایجاد كرده و كارهای ساده‌ای مانند غذا خوردن، خندیدن و حتی صحبت كردن را دچار اختلال می‌کنند. یكی از علل مهم ایجاد كننده دردهای ناحیه صورت نورالژی عصب سه قلو یا اصطلاحا تریجمینه است.


نورالژی چیست؟
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،نورالژی نوعی اختلال در عملكرد عصب است؛ یعنی عصب نمی‌تواند عملكرد عادی داشته باشد و بیمار دچار علایمی چون درد، سوزش، گزگز یا بی‌حسی می‌شود.


عصب سه قلو یكی از عصب‌هایی است كه از مغز به سمت صورت طی مسیر می‌كند و همان‌طور كه از نام آن مشخص است وظیفه عصب‌دهی به سه ناحیه بالایی میانی و تحتانی صورت را به‌عهده دارد. نورالژی در عصب سه قلو می‌تواند بر اثر فشار یك عامل خارجی روی عصب مانند فشار عروق مجاور یا توده‌های داخل جمجمه یا حتی بدون وجود علت مشخصی اتفاق بیفتد.


بیماران مبتلا به این بیماری در ناحیه صورت احساس درد و سوزش می‌كنند كه شدت و كیفیت متفاوتی دارد. در بعضی بیماران شدت این درد به اندازه‌ای زیاد می‌شود كه زندگی عادی بیمار را مختل كرده و متعاقبا درجاتی از افسردگی را ایجاد می‌کند.


بیماران مبتلا به این درد پس از معاینه در كلینیك درد ممكن است تحت بررسی‌های رادیولوژی مانند سی تی اسكن یا ام آر ای قرار گیرند تا در بدو كار وجود هر نوع توده یا ضایعه فشاری داخل جمجمه رد شود. درمان ممكن است فقط با دارو شروع شود و استفاده از لیزرهای با توان بالا گزینه‌ای است كه می‌تواند در كنار درمان دارویی بهبود زیادی را برای این درد ایجاد کند. در بیمارانی كه با درمان اولیه بهبود نمی‌یابند دو رویكرد درمانی وجود دارد.

در روش‌های قدیمی جراحی جمجمه و برداشتن فشار از روی عصب گزینه دوم پس از انجام درمان دارویی بود، ولی با ایجاد كلینیك‌های درد بلوك گانگلیون گاسرین و نرولیز آن روش درمانی پیشنهادی است كه نیاز به جراحی باز نداشته و در اتاق عمل كلینیك درد بدون بیهوشی و به‌صورت سرپایی توسط پزشك فوق تخصص درد، انجام می‌شود. این روش در بیش از 80 درصد بیماران موجب بهبود می‌شود و فقط معدودی از بیماران نیاز به روش جراحی پیدا می‌كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
19.2965s, 21q