اعتراض به سگ‌ کشی با اسید در کهریزک

۱۳۹۸/۰۵/۳۰ - ۱۶:۱۶ - کد خبر: 277999
اعتراض به سگ‌ کشی با اسید در کهریزک

سلامت نیوز: صبح با فریاد مردم از خواب بیدار شدم که دائم فریاد می‌زدند[...]، وقتی از همسرم پرسیدم که مساله چیست؟ به من گفت: «عده‌ای از مردم و دوستداران محیط زیست به خاطر کشتن سگ‌های ولگرد، در جلوی شهرداری تجمع کرده‌اند و با دخالت پلیس کار به خشونت کشیده شده و حالا شبکه‌های اجتماعی پر از فیلم‌های این اتفاق است».

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،هنوز صحبت‌های او تمام نشده بود که ناخودآگاه به یاد فیلم چند سال پیش که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، افتادم، عده‌ای برای کشتن سگ‌های ولگرد به آنها اسید تزریق می‌کردند و به خاطر دارم که چند روز به خاطر دیدن این فیلم حال مساعدی نداشتم و به تبع جامعه‌ای نیز متاثر از این اتفاق بود و رسانه‌ها دائم در مورد برخورد با افرادی که این اتفاق غیرانسانی را رقم زده‌اند صحبت به میان می‌آوردند.

طولی نکشید که متوجه شدیم ظاهرا همان اتفاق این بار در کهریزک رخ داده و باعث واکنش شدید و درگیری و به تبع بازداشت چند نفر در این رابطه شده‌ است هر چند که شهردار کهریزک، انتساب این کلیپ به شهرداری کهریزک را تکذیب کرد، اما آنچه که در این رابطه حقیقت دارد رفتار غیرانسانی عده‌ای در مقابل حیواناتی همچون سگ‌های ولگرد است که با انتشار فیلم‌های آن در فضای مجازی می‌تواند هر بار جامعه را تحت تاثیر خود قرار دهد.

مسئولان شهرداری می‌گویند که فیلم متعلق به سال ۹۶ بوده اما این اتفاق چند سال قبل‌‌تر از سال ۹۶ نیز رخ داده و برخی از پیمانکاران به‌دلیل هزینه‌های نگهداری از سگ‌های ولگرد ممکن است که به کشتار آنها با اسید و اسلحه‌های گرم دست بزنند، امری که تاکنون از سوی دوستداران محیط زیست تایید و از سوی مسئولان شهرداری تکذیب شده است.

با پرس‌وجو متوجه شده‌ايم که پليس چند تن از معترضان به کشتار سگ‌ها را بازداشت و تحويل مقامات قضائي شده‌اند، همين امر موجب واکنش غلامحسين محمدي رئيس مرکز ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري تهران شد و او در توئيتي اعلام کرد که فيلم کشتار سگ‌ها متعلق به 2 سال قبل است، وي همچنين افزود:

شهرداري بنا به مسئوليت اجتماعي خود در مراقبت از محيط زندگي شهروندان موظف به کنترل حيوانات در سطح شهر است. بي‌‌‌شک به هيچ‌پيمانکار و مسئولي اجازه نمي‌دهيم، بر خلاف ارزش‌هاي انساني و اسلامي با خلايق خدا برخورد کند و پيمانکاري که سابقه خطايي بزرگ داشت، خلع يد شد و با مسئولان و مسببان برخورد قاطع شد. ما همچنين پيگير بازداشت‌ تعدادي از معترضان که جلوي شهرداري معترض بودند، هستيم.

سيد عباس صالحي، وزير ارشاد در توئيتي نوشت: «مباد بهنگام جمع زکات از حيوانات، شب هنگام به آغل‌شان برويد! مباد ميان مادران و بچه‌هايشان جدايي بيفکنيد! مباد.. رعايت حقوق حيوانات دستورنامه حکومت علوي بود. آن را دلمشغولي مرفهان بي‌درد ندانيم.»

لزوم ارائه گزارش به مردم

سخنگوي شوراي شهر تهران نيز به اين موضوع واکنش نشان داد و گفت: انتظار مي‌رود شهرداري تهران نيز با توجه به حساسيت موضوع و مسائل پيش آمده در اسرع وقت نسبت به بررسي دقيق ماجرا و گزارش جزييات موضوع به شهروندان و نمايندگان آنها در شورا اقدام کند.

اعطا افزود: افرادي که نسبت به اين اقدام مديريت شهري سابق واکنش نشان دادند، البته حق اعتراض دارند و کسي نافي حق آنها به اعتراض شهروندي در اين خصوص نيست، اما بايد اين حق را متقابلا براي مديريت شهري قائل شد که توضيح بدهد و انتظار مي‌رود که معترضان نيز در آرامش کامل به اين توضيحات توجه کنند و نهايتا نسبت به راستي آزمايي توضيحات اقدام کنند.

با خاطيان برخورد مي‌کنيم

پيروز حناچي، شهردار تهران در توئيتر نوشت: ضمن احترام به نگراني دلسوزان حقوق حيوانات، براساس مباني انساني و ديني، احترام به همه مخلوقات خدا و توأمان توجه به بهداشت و امنيت شهروندان را از وظايف مجموعه شهرداري مي‌دانم. از لحظه اطلاع از تخلف پيمانکار در سير قانوني ساماندهي حيوانات داراي بيماري‌هاي خطرناک، فارغ از زمان وقوع آن، دستور دادم با خاطيان برخورد قاطع صورت پذيرد و پيگيري لازم براي تکرار نشدن آن به جديت دنبال شود.

يک عضو شوراي شهر تهران نيز با تاييد صحبت‌هاي شهردار به «آرمان ملي» مي‌گويد: هنوز نمي‌دانيم که اين فيلم متعلق به چند سال قبل است يا چند روز پيش، اما آنچه که اهميت دارد بايد با اين افراد قراردادي بسته نشود و قانون با آنها برخورد نمايد.

زهرا نژاد بهرام خاطر نشان کرد: اين فيلم و رفتار غيرانساني با حيواناتي همچون سگ‌ها قلب همه ما را جريحه‌دار کرده و قطعا در صورت مشاهده از اين قبيل رفتار با خاطيان آن برخورد خواهيم کرد. شوراي شهر در حال پيگيري است تا به اصل موضوع پي‌ببرد و در اين راه با هيچ‌کسي تعارف نداريم. طبق توافق با پيمانکاران بايد سگ‌هاي ولگرد شهر در يک مرکز، نگهداري شوند و هيچ‌کسي حق کشتن آنها را ندارد، چه برسد به آنکه فيلم کشتار بي‌رحمانه‌ آنها را هم در فضاي مجازي منتشر نمايد.

استانداري پيگيري آزادي دستگيرشدگان

معاون امنيتي استاندار و دبير شوراي تامين استان تهران گفت: پيگيري براي آزادي دستگيرشدگان از مقابل شهرداري پايتخت در جريان تجمع اعتراضي براي حمايت از حقوق حيوانات جريان دارد. حميدرضا گودرزي يادآور شد:

در اين تجمع گروهي از مردم به‌عنوان جمعيت حامي حقوق حيوانات حضور داشتند و اعتراض آنان نيز يک موضوع بسيار حائز اهميت است. وي اظهارداشت: پرونده افراد بازداشت‌شده در دست رسيدگي است و اميدواريم فردا آزاد شوند و جاي نگراني نيست. معاون استاندار تهران خاطرنشان کرد: مسئولان استان تهران و مراجع قضايي موضوع مورد مطالبه مردم را پيگيري مي‌کنند و حتماً نتيجه اقدامات به نظر رسانه‌ها خواهد رسيد.

حيوان آزاري؛ بداخلاقي اجتماعي

در ادامه به سراغ دبير انجمن حمايت از حقوق حيوانات رفتيم و او نيز با ابراز نگراني از تداوم اين اتفاق‌ها در جامعه به «آرمان ملي» مي‌گويد: حيوان آزاري يکي از انواع بداخلاقي اجتماعي است که بايد ريشه‌هاي اين رفتار را در پس زمينه‌هاي اخلاقي جامعه جست‌وجو کرد. دکتر رضا جوالچي مي‌افزايد:

در شرايطي که براساس آمار موجود شاهد افزايش بزهکاري اجتماعي در زمينه‌هاي گوناگون هستيم، حيوان آزاري نيز به‌عنوان يکي از اين بداخلاقي‌هاي اجتماعي ظهور و بروز مي‌کند. نظير چنين صحنه‌هايي را بار‌ها و به شکل‌هاي مختلف در جامعه شاهد بوده‌ايم که در اين زمينه مي‌توان به کشتن سگ‌هاي ولگرد و نبود قانوني مشخص براي مقابله با حيوان آزاري اشاره کرد.

واقعيت اين است که تا وقتي حيوان آزاري به ضد ارزش تبديل نشود و براي مقابله با آن قانون مشخصي نداشته باشيم، اين صحنه‌هاي دلخراش هر روز بيشتر شده و تکرار مي‌شود. وي با اشاره به اينکه ما امروز نيازمند برخورد ريشه‌اي با حيوان‌آزاري به جاي برخورد احساسي هستيم خاطرنشان مي‌کند: هرچند واکنش‌هاي خوبي در نزد افکار عمومي، رسانه‌ها و... به اين حيوان‌آزاري‌ها صورت گرفته ولي متاسفانه خبري از مجازات متخلفان نيست.

تاکنون قانون روشني براي مقابله با حيوان آزاري تصويب نشده و مظاهر حيوان‌آزاري در سطح شهر‌ها تقليل پيدا نکرده است، پس بنابراين هر روز و هر ساعت بايد منتظر چنين فيلم‌هايي باشيم.

در صورت عدم مقابله ريشه‌اي با اين‌گونه حوادث، بيم آن را داريم که انتشار اين‌گونه فيلم‌ها و افزايش خبرهايي از اين دست منجر به ريخته شدن قبح حيوان‌آزاري شود.

از بين رفتن قباحت حيوان آزاري در کنار عدم حل ريشه‌اي مسأله حيوان آزاري در يک بستر فرهنگي نادرست مي‌تواند فاجعه بار باشد و باعث شود عده‌اي بي‌فرهنگ صرفا براي خودنمايي و کسب شهرت (به هر شکلي) اقدام به ابداع روش‌هاي مختلف حيوان آزاري کنند و فيلم آن را در سطوح مختلف تکثير کنند. رضا جوالچي براي برخورد ريشه‌اي با اين حوادث به ضرورت تدوين چهار موضوع اشاره مي‌کند و مي‌افزايد:

تدوين قانون حمايت از حيوانات و برخورد قضائي موثر با حيوان آزاران، ترويج فرهنگ مقابله با حيوان آزاري و گسترش اين تفکر که حيوان آزاري نظير دزدي، دروغگويي و انسان آزاري يک ضد ارزش است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.71261s, 20q