سالمندان ایرانی آسیب پذیرتر هستند

۱۳۹۰/۰۲/۲۵ - ۱۵:۱۹ - کد خبر: 27826
سلامت نیوز : یك كارشناس پرستاری سالمندان گفت: به دلیل نبود متخصصان جامع‌نگر در رشته طب سالمندی در كشور؛ سالمندان ایرانی نسبت به سالمندان كشورهای توسعه یافته بسیار آسیب پذیرتر هستند.

شهین شهبازی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: سرعت افزایش سن بیولوژیك یك سالمند نباید مانند سن شناسنامه‌ای آن نیز افزایش یابد زیرا هر چه سن اجتماعی و شناسنامه‌ای افراد افزایش می‌یابد نباید سن بیولوژیك این افراد افزایش یابد زیرا درصد آسیب پذیری آنان بیشتر از افزایش سن شناسنامه‌ای برای آنان خطر آمیز است.

وی افزود: ما در حال حاضر در كشور رشته تخصصی با عنوان رشته طب سالمند نداریم این در حالی است كه بسیاری از افراد در صورت عدم قبولی در رشته پزشكی مورد علاقه خود بسیار مشتاق به تحصیل در رشته سالمندی هستند كه باید مسئولان در این زمینه با توجه به افزایش سن افراد آحاد كشور برنامه‌ریزی و اقدام كنند.

شهبازی تصریح كرد: سالمندان كشور ما نسبت سالمندان دیگر كشورها به خصوص كشورهای توسعه یافته بسیار آسیب پذیرتر هستند و این در حالی است سالمندان در كشورهای توسعه یافته بعد از بازنشستگی به استراحت و گردش می‌پردازند كه مصداق بارز آن مشاهدات ما از توریست‌های خارجی سالمند است كه سالانه به كشور ما سفر می‌كنند.

وی اظهار داشت: این در حالی است كه سالمندان ما پس از بازنشستگی در صورت كار نكردن در شغلی دیگر باید از فرزندان اولاد خود مراقبت كنند و حتی با وجود علاقه سالمندان به نوه‌های خود از نظر جسمی و سلامتی در این زمینه با مشكلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند.

این كارشناس پرستاری سالمندان بیان كرد: سیستم‌های اندامی و استخوانی سالمندان ما به دلیل نبود مراقبت‌های پیشگیرانه در سنین جوانی دچار مشكلات عدیده‌ای است و در این راستا مراقبت از نوه‌ها كه همراه با شیطنت‌های این كودكان است می‌تواند در تشدید مشكلات مفصلی، زانو و كمر درد برای این سالمندان تأثیر مخرب داشته باشد.

شهبازی خاطرنشان كرد: همراه بودن یك سالمند در كنار نوه‌های خود شرایط روحی خوبی را برای وی به همراه می‌آورد ولی مراقبت از فرزندان نباید جزو وظایف و برنامه‌های زندگی یك سالمند قرار گیرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13682s, 19q