بیماریهای روان تنی علت مراجعه 80 درصد افراد به مطب پزشکان

۱۳۹۰/۰۲/۳۱ - ۱۱:۱۰ - کد خبر: 28049
 سلامت نیوز : دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی بیماریهای سایکوسوماتیک گفت: علت مراجعه 80 تا 85 درصد افراد به مطب پزشکان بیماریهای سایکوسوماتیک (روان تنی) و استرس است که در طب امروز درمان این قبیل بیماریها فقط در یک کار تیمی متشکل از پزشک، روانپرستار، کاردرمانگر، موسیقی درمانگر، خانواده درمانگر و حتی مربی ورزش امکانپذیر است.
به گزارش مهر، علیرضا روح افزا اظهار کرد: حدود 85 درصد مراجعه کنندگان به مطب پزشکان به علت بیماریهایی است که به نوعی استرس در ایجاد، تشدید یا تاخیر در درمان آن نقش دارد.

وی افزود: در بیماریهای سایکوسوماتیک اگر چه جسم درگیر است اما فاکتورهای روحی - روانی در ایجاد، تشدید و حتی تاخیر در درمان آن نقش دارد. به طور مثال پرفشاری خون یک عارضه جسمی است اما یک استرس یا مشکل روحی می تواند سبب تشدید آن شود که فرد برای کنترل آن ناگزیر است به تعداد داروهای مصرفی بیفزاید.

دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی بیماریهای سایکوسوماتیک به وجود مباحثی از قبیل سایکو انکولوژی، سایکو کاردیولوژی، سایکوگاستروآنترولوژی در دسته بیماریهای سایکوسوماتیک اشاره کرد و افزود: بیشترین تظاهرات فشارهای روحی - روانی در دستگاه گوارش و سپس سیستم قلبی - عروقی است.

روح افزا علت عدم موفقیت پزشکان در درمان این قبیل بیماریها را محدود شدن آنها در یک تخصص برشمرد و افزود: در حالی که برای موفقیت در درمان بیماریهای سایکوسوماتیک باید با دیدی همه جانبه به کمک یک تیم درمانی فرد را معالجه کرد.

وی ادامه داد: مشکل امروز کشورهای جهان سوم نگاه فردی در درمان است و هنوز در این کشورها کارگروهی و درمان تیمی به درستی شناخته نشده است حال آنکه باید با دید همه جانبه مداخلات لازم را برای درمانی موفق طراحی کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65171s, 18q