علف چای برای درمان سستی، عدم تمركز و دلشوره مفید است

۱۳۹۰/۰۳/۰۱ - ۱۱:۱۲ - کد خبر: 28137
سلامت نیوز : عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: علف چای برای درمان سستی، عدم تمركز، دلهره و تشویش، دلشوره و رفع بدخوابی مفید است.

محمد صالحی سورمقی در گفت‌و‌گو با  فارس اظهار داشت: از زمان باستان گیاهان متعددی برای مشكلات روحی- روانی و به عنوان آرام‌بخش استفاده می‌شد.

وی گفت: گیاهانی مانند اسطوخودوس، اكلیل كوهی، گل ساعتی و سنبل‌الطیب از جمله گیاهانی هستند كه از مصرف زیادی برخوردارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران اضافه كرد: از میان بیش از 150 گیاه كه در حال حاضر برای مشكلات روحی- روانی مصرف می‌شوند مؤثرترین گیاه با نام فارسی علف چای با نام‌های دیگری از جمله گل راعی، هوفاریفون و گل هزارچشم است؛ نام علمی این گیاه HYPERICUM PERFORATUM و نام عمومی آن در جهان ST.JOHINS WORT است.

صالحی سورمقی بیان داشت: علف چای حداقل از 2200 سال قبل در اكثر اقوام و ملل جهان به عنوان آرام‌بخش و ضدافسردگی مصرف می‌شد، تقریباً تمام دانشمندان به نام طب سنتی از جمله ابن‌سینا و رازی درباره آن شرح داده‌اند.

وی افزود: امروزه بیش از یكصد كارخانه داروسازی از سرشاخه‌های گلدار علف چای فرآورده‌هایی به اشكال قرص، كپسول و قطره تهیه كرده‌اند به طوری كه پرمصرف‌ترین داروی گیاهی جهان در دهه اخیر بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: این گیاه به خوبی در نواحی شمالی ایران رویش دارد و از 15 سال قبل بهره‌برداری از آن به صورت صنعتی و به شكل قطره شروع شده است. نام ایرانی این دارو از 2 كلمه HYPERICUM (نام گیاه) و به افتخار نام ایران (IRAN) هایپیران (HYPIRAN) نامگذاری شده است.

صالحی سورمقی اظهار داشت: قطره هایپیران در درمان دلهره و تشویش، دلشوره، رفع بدخوابی و بی‌خوابی، سردردهای معمولی و میگرنی، رخوت و سستی، عدم تمركز، سردمزاجی، افكار مشوش، استرس و حتی وسواس و بیش فعالی كودكان دارای اثرات ایده‌آلی است.

وی ادامه داد: طبق مقالات ارائه شده در جهان درصد عوارض جانبی آن حدود 2،4 درصد است كه گذرا بوده و آثار جدی از خود نشان نداده است؛ مطالعات جدید محققان ایرانی نشان داده است كه قطره هایپیران در تسكین وزوزگوش دارای اثر قابل توجهی است و این اثر به مراتب از داروهای شیمیایی بهتر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران اضافه كرد: خوشبختانه گیاهان علف‌چای كشت شده در شرایط آب و هوایی ایران از كمیت و كیفیت مواد مطلوبی برخوردار است به همین دلیل هایپیران از كیفیت بسیار بالایی نسبت به مشابهات خارجی برخوردار است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.86577s, 18q