مصرف نان‌های سبوس‌دار چربی‌های شكمی را كاهش می‌دهد

۱۳۹۰/۰۳/۰۷ - ۱۴:۳۴ - کد خبر: 28442
سلامت نیوز : یك متخصص تغذیه گفت: مصرف نان‌های تیره و سبوس‌دار موجب كاهش چربی‌های شكمی می‌شود.

سید ضیاءالدین مظهری در گفت‌و‌گو با فارس  اظهار داشت: نان سرشار از ویتامین‌های گروه B، ویتامین E و مواد معدنی مانند منیزیم، آهن، روی و حتی كلسیم است.

وی گفت: اگر افراد از نان سبوس‌دار استفاده كنند، تمام این ویتامین‌ها و املاح به بدن آنها می‌رسد البته ویتامین‌ها و املاحی كه در نان وجود دارد در فرآیند پخت از بین نمی‌رود ولی ممكن است از بخشی از فعالیت‌های ویتامین‌ها كاسته شود و در صورتی كه دمای پخت بسیار بالا باشد، درصد زیادی از آنها از بین می‌رود.

این متخصص تغذیه با بیان اینكه كاهش ویتامین‌‌ها و املاح نان در فرآیند پخت چندان با اهمیت نیست، اضافه كرد: افراد با مصرف مواد غذایی مانند سبزی‌ها، حبوبات، غلات، گوشت‌ها، لبنیات و میوه‌ها می‌توانند نیازهای بدن خود به املاح و ویتامین‌ها را تأمین كنند.

مظهری درباره خواص سبوس گندم بیان داشت: گندم از چند لایه تشكیل شده كه شامل پوست گندم، جوانه گندم و لایه حاوی كربوهیدرات یا همان نشاسته گندم است. زمانی كه گندم آرد می‌شود، به ذرات ریزی تبدیل شده و از الك‌های مختلفی عبور داده می‌شود.

وی بیان كرد: به مخلوط شدن پوسته خارجی گندم با مغز گندم كه نشاسته است، سبوس گندم گفته می‌شود كه در آن تركیبات با ارزشی وجود دارد البته سبوس انرژی تولید نمی‌كند همچنین افراد با مصرف آن چاق نمی‌شوند.

این متخصص تغذیه اضافه كرد: نان‌های غنی شده از افزودن ویتامین‌ها و املاح معدنی به آرد تهیه می‌شود كه بخشی از نیاز بدن به مواد مورد نیاز را تأمین می‌كند و سبوس هم به دلیل دارا بودن انواع ویتامین به غنی شدن آرد كمك می‌كند البته مصرف نان‌های تیره و سبوس‌دار موجب كاهش چربی‌های شكمی می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.91549s, 18q