فعالیت شدید بدنی در محیط گرم، باعث گرمازدگی می‌شود

۱۳۹۰/۰۳/۰۹ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 28541
فعالیت شدید بدنی در محیط گرم، باعث گرمازدگی می‌شود
سلامت نیوز : كودكان، سالمندان، افرادی كه سابقه انجام ورزش نداشته و به یكباره در محیط گرم، فعالیت شدید بدنی انجام می‌دهند ممكن است دچار گرمازدگی ‌شوند.
آرزو دهقانی كارشناس آموزش اورژانس كشور گفت: گرمازدگی حالتی است كه در آن سیستم تنظیم گرمای بدن به علت قرارگرفتن در دمای بالا، از كار می‌افتد و گرمازدگی معمولا در محیط بسیار گرم و مرطوب و یا درصورت فعالیت بدنی سنگین رخ می‌دهد كه در این حالت بدن قادر به تعدیل دما نخواهد بود و دمای بدن بسیار بالا رفته و به ارگان‌های حیاتی آسیب می رساند.
وی در ادامه گفت: در هنگام گرمازدگی مقدار زیادی آب و نمك همراه عرق دفع شده و ایجاد ضعف می‌كند و در مواردی كه بدن فرد می‌تواند دمای طبیعی را به مدت طولانی حفظ كند، خستگی گرمایی منجر به گرمازدگی می‌شود.
آرزو دهقانی گفت: علائم گرمازدگی شامل افزایش دمای بدن، پوست خشك، گشاد شدن مردمك چشم، افزایش تنفس، سردرد، گیجی و در نهایت عدم هوشیاری است .
وی با بیان اینكه هدف از درمان گرمازدگی، كاهش سریع دمای بالای بدن طی یك عملكرد كنترل شده است، ابراز داشت: كودكان، سالمندان، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و نارسایی قلبی مادرزادی و اختلالات پوستی بیشتر در معرض خطر گرمازدگی قرار دارند.
به گفته وی، داروهای آتروپین، داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین‌ها، داروهای قلبی و داروهای مربوط به پاركینسون در دمای بدن اختلال ایجاد كرده و منجر به گرمازدگی می شوند.
كارشناس آموزش اورژانس كشور اظهار داشت: دویدن و دوچرخه‌سواری در مسافت طولانی در اماكنی كه رطوبت هوا بالا است نیز، احتمال بروز گرمازدگی را بیشتر خواهد كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16333s, 18q