هشدار كارشناسان ايمني بابت سهل‌انگاري‌هاي منجر به مسموميت از مونوكسيد كربن

مرگ فصلي دوباره از راه رسيد

۱۳۹۸/۱۰/۰۳ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 286698
مرگ فصلي دوباره از راه رسيد

سلامت نیوز: هر سال 350 هزار نفر از جمعيت كشور فوت مي‌كنند. غير از دلايل معمول مرگ و مير در ايران كه بيماري‌هاي واگير و غيرواگير، حوادث، تصادفات، خودكشي و قتل را شامل مي‌شود، مسموميت با گاز مونوكسيد كربن يكي از دلايل شايع مرگ در نيمه دوم سال تا پايان فروردين و ارديبهشت سال بعد و در مناطقي است كه با برودت و كاهش محسوس دماي هوا مواجهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،نصب غيراستاندارد وسايل گرمايشي و گازسوز در منازل، اقامتگاه‌هاي عمومي و حتي كارگاه‌ها، عامل اصلي مسموميت شهروندان با گاز مونوكسيد كربن است و با وجود هشدارهاي هر ساله مسوولان آتش‌نشاني، سازمان اورژانس كشور و حتي مسوولان شركت گاز درباره لزوم نصب ايمن وسايل گرمايشي و گازسوز و كمك گرفتن از كارشناسان آتش‌نشاني يا شركت گاز براي نصب اين وسايل، باز هم بي‌توجهي شهروندان به اين هشدارها عزادار شدن يك يا چند خانواده را رقم مي‌زند.

در حالي كه مرگ بر اثر مسموميت با گاز مونوكسيد كربن، به مرگ خاموش موسوم شده و به دليل خاص بودن آمار در ايام سرد سال، نوعي مرگ فصلي هم محسوب مي‌شود، آمار مرگ بر اثر مسموميت ناشي از استنشاق مونوكسيد كربن، چندان رقم بالايي نيست اما حتي يك فوت بر اثر استنشاق اين گاز بي‌رنگ و بي‌بو كه به سرعت با گلبول‌هاي قرمز همراه شده و جاي خالي دريافت اكسيژن را در بافت‌هاي قلب و مغز پر مي‌كند، نشان از بالا بودن ميان سهل‌انگاري ايراني‌ها حتي نسبت به سلامت خود و خانواده‌شان دارد.

با آغاز فصل پاييز، حداقل هفته‌اي يك‌بار كارشناسان اورژانس كشور خبر از كشف اجساد يك يا چند فرد دچار مسموميت با گاز مونوكسيدكربن مي‌دهند و علت اصلي مرگ اين افراد را ايمن نبودن وسيله گازسوز و گرمايشي مستقر در محل اقامت ايشان ذكر مي‌كنند آن هم در حالي كه يك تماس تلفني با كارشناسان آتش‌نشاني براي كنترل كيفيت عملكرد وسيله گازسوز يا گرمايشي و حضور رايگان اين كارشناسان براي تاييد ايمني وسيله مورد نظر، مي‌تواند سلامت و بقاي يك نفر يا يك خانواده را تضمين كند.

هشدار سازمان آتش‌نشاني تهران

سخنگوي سازمان آتش‌نشاني شهر تهران از تمام شهروندان درخواست كرد براي آموزش نصب ايمن وسايل گرمايشي و گازسوز - به جاي استفاده از تجارب شخصي كه مي‌تواند خطرآفرين و مرگبار باشد- با سازمان آتش‌نشاني تماس بگيرند. سيدجلال ملكي گفت: «با توجه به سرد شدن هوا، هموطنان با روشن كردن بخاري و وسائل گرمايشي اقدام به گرم كردن منازل خود مي‌كنند كه يك بي‌احتياطي مي‌تواند منجر به حادثه‌اي بسيار خطرناك ناشي از گازگرفتگي با گاز كشنده منوكسيد كربن شود.

مركزي در سازمان آتش‌نشاني شهر تهران شكل گرفته و تعدادي از كارشناسان از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ شب آماده پاسخگويي به سوالات هموطنان درخصوص‌ راه‌اندازي وسايل گرمايشي هستند. شهروندان هم اگر در نصب بخاري و وسايل گرمايشي گازسوز دچار مشكل شدند مي‌توانند براي دريافت اطلاعات مي‌توانند با شماره تلفن 64323232 تماس بگيرند و سوالات خود را بپرسند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.23968s, 19q