فاویسم بیماریی كه با خوردن باقلا آغاز می شود

۱۳۹۰/۰۳/۱۷ - ۱۵:۱۲ - کد خبر: 28786
سلامت نیوز : فاویسم یا بیماری باقلا، در فصل بهار بیش از هر زمان دیگری افراد را به این بیماری مبتلا می كند چرا كه بدن برخی افراد با خوردن باقلا دچار حساسیت شده و پس از آن گلبول های قرمز به طور ناگهانی تخریب می شود.
 
600 میلیون نفر در جهان مبتلا به فاویسم هستند و تنها با پیشگیری و اجتناب از مصرف خوراكی های دارای مواد حساسیت زا می توان بر این بیماری غلبه كرد.
فاویسم یك بیماری ارثی وابسته به جنس است كه از سوی كروموزوم ایكس منتقل می شود به طوری كه پسران نسبت به دختران بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند.
افرادی كه به فاویسم مبتلا می شوند دچار كمبود نوعی آنزیم مهم گلبول های قرمز موسوم به آنزیم (G6pd) در بدن خود هستند.
نداشتن یا كمبود این آنزیم در گلبول قرمز موجب می شود گلبول های قرمز در مقابل استرس های اكسیداتیو مانند رادیكال های آزاد موجود در برخی مواد و خوراكی ها و نیز عفونت ها، بی دفاع شود.
بیشتر مبتلایان فاویسم از بیماری خود آگاه نیستند و با خوردن برخی خوراكی ها و یا مواد یا داروها، دچار علایم این بیماری می شوند.
رییس بخش خون بیمارستان حضرت رسول (ص) تهران درباره این بیماری به خبرنگار اجتماعی ایرنا گفت: بیماری فاویسم در حقیقت بروز كم خونی شدید و ناگهانی در افراد است كه بیشتر با خوردن باقلا شروع می شود اما همه باقلاها موجب این بیماری نمی شود.
مسعود وكیلی تصریح كرد، فقط برخی باقلاها -كه بیشتر در مناطق شمالی كشور رشد می كند - موجب این بیماری می شود.
وی، تب، كمردرد، خستگی و ضعف شدید را از جمله علایم بیماری فاویسم برشمرد و گفت: همچنین هنگام تخریب گلبول های قرمز در این بیماری، موادی آزاد می شود كه روی كلیه ها تاثیر منفی داشته و ممكن است منجر به نارسایی كلیه شود.
این استادیار دانشگاه علوم پزشكی تهران خاطرنشان كرد، بیماری فاویسم بیشتر در كودكان مشاهده می شود و مانند بیماری هموفیلی بیشتر در پسران بروز می كند.
وكیلی درباره نشانه های این بیماری گفت: تغییر ناگهانی رنگ ادرار و سیاه شدن آن از علایم ابتلا به بیماری فاویسم به شمار می رود.
وی یادآور شد، افراد مبتلا به بیماری فاویسم علاوه بر باقلا، باید از خوردن شمار زیادی داروها مانند داروهای ضدمالاریا و یا آنتی بیوتیك ها اجتناب كنند.
به گفته این فوق متخصص هماتولوژی و آنكولوژی، بیماران فاویسمی همچنین باید از تماس با برخی مواد شیمیایی مانند نفتالین نیز پرهیز كنند.
وكیلی افزود: عفونت ویروسی هم گاهی ممكن است موجب تخریب گلبول های قرمز بدن شود.
وی خاطرنشان كرد، بیماران در حالت شدید فاویسم باید بستری شوند و نیاز به تزریق سرم و خون دارند كه بطور معمول این مرحله حاد، دو روز طول می كشد و بیمار دوباره به وضعیت طبیعی زندگی بازمی گردد.
این استاد دانشگاه گفت: بیماران فاویسمی زندگی معمولی دارند و فقط هنگام بروز علایم نیاز به اقدام های درمانی پیدا می كنند.
به گفته متخصصان، علایم بیماری فاویسم در دوران نوزادی، بلوغ و پیری و نیز در بیماران دارای عارضه قلبی و عروقی، كلیوی، چشمی یا كبدی می تواند شدید تر باشد. علایم فاویسم شدید، رنگ پریدگی یا زردی پوست، ناخن ها و پلك، ضربان غیرطبیعی قلب، ادرار به رنگ تیره، احساس خستگی و كوفتگی، درد پشت یا شكم، تنفس كوتاه، خواب آلودگی و تب است.
كارشناسان بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، مصرف نكردن باقلا، انواع لوبیا، سویا و انواع افزودنی های غذایی كه سویا در آن ها وجود دارد مانند انواع نخود و عدس را مورد تاكید قرارداده اند.
همچنین باید از مصرف برخی داروها و مواد شیمیایی مانند استامینوفن، ایبوپروفن و سپروفلوكساسین پرهیز كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
تورج خالقی
ضمن عرض سلام،من در سایتی خوندم که گفته بود تجویز آسپیرین ممنوع بوده و میتوان استامینوفن تجویز کرد در صورتی که شما گفتین تجویز استامینوفن ممنوعه
راضیه گلکار
برادر من دچاراین بیماری است واکثر مواقع رنگ پوستی زرد داردباید بیشترچه نوع موادغذایی درمصرف روزانه داشته باشد
7.87742s, 20q