باورهای غلط در مورد تناسب اندام

۱۳۹۰/۰۳/۱۷ - ۱۷:۰۵ - کد خبر: 28804
سلامت نیوز : همان طور که در مقالات قبل ذکر نمودیم باورهای غلط بسیاری در مقوله ی ورزش و تناسب اندام وجود دارند که اگر افراد به دلیل عدم آگاهی از آن ها پیروی کنند، ممکن است به سلامت بدن شان آسیب بزنند و یا به نحو شایسته از مزایای ورزش برخوردار نگردند. لذا آگاه شدن از باورهای غلط و شناخت اصول صحیح تناسب اندام اهمیت بسیاری دارند.
در این مقاله مابقی تصورات نادرست در مورد تناسب اندام را معرفی می نماییم.
 
باور غلط: اسید لاکتیک موجب درد های عضلانی پس از ورزش می گردد.
حقیقت امر: اسید لاکتیک سبب درد تاخیری(دردی که چندین ساعت پس از ورزش ظاهر می شود) نمی گردد.
برای مثال احتمالا برای شما هم پیش آمده است که روزی با شدت زیادی ورزش نمودید و روز بعد که از خواب بیدار شدید احساس درد زیادی را در عضلات تان داشتید. علت این درد که پس از گذشت چندین ساعت در عضلات ایجاد می گردد اسید لاکتیک نیست. قبلاً تصور می شد افزایش مقدار اسید لاکتیک در عضلات مسبب این درد است، ولی هم اکنون مشخص شده است که تخریب فیبرهای( تارهای) عضلانی باعث ایجاد این درد می شوند.
اسید لاکتیک یک محصول جانبی از مسیر تولید ATP در انقباض های عضلانی است. اسید لاکتیک به طور طبیعی در طی انقباض های عضلانی با تناوب زیاد، موجب احساس سوزش در عضلات می گردد. صحیح است که اسید لاکتیک می تواند موجب سوزش و خستگی عضلات باشد ولی توجه داشته باشید که اسید لاکتیک در طی 1 ساعت پس از ورزش از سیستم بدن تان پاکسازی می شود، این در حالی است که دردهای تاخیری عضلانی معمولا 24 ساعت پس از ورزش ایجاد می شوند و بنابراین ارتباطی با اسید لاکتیک ندارند.

این دردناک شدن عضلات که چندین ساعت بعد ظهور می کند در نتیجه ی تروما در عضلات یا نسج های ارتباطی است؛ که در نتیجه ی استرس و فشار غیر منتظره از محرک جدید(فعالیت بدنی با شدت زیاد) ایجاد می گردد. بر همین اساس توصیه می شود که در هنگام شروع فعالیت بدنی، ورزش های سنگین را یک دفعه در برنامه ی خود قرار ندهید و به تدریج شدت و مدت ورزش را افزایش دهید.
 
باور غلط: بدون درد و رنج نمی توان به تناسب اندام رسید.
حقیقت امر: این باور غلط سرانجام موجب افراط در ورزش و آسیب رساندن به جسم تان خواهد شد در حالی که کمکی به بهبود تناسب اندام تان نمی کند. فعالیت بدنی با شدت زیاد می تواند موجب وارد نمودن استرس به بدن تان و عدم رضایت موقت گردد، اما ورزش نباید موجب درد کشیدن در شما گردد. درد یک جزء طبیعی از ورزش و تناسب اندام نیست. اگر شما در حین ورزش و یا پس از آن احساس درد دارید باید تمام فعالیت خود را برای یک روز و شاید چند روز متوقف کنید تا بهبود یابید و اگر درد شما تداوم یافت باید حتما از مراقبت های پزشکی برخوردار گردید. به جای جمله ی "بدون درد و رنج نمی توان به تناسب اندام رسید"، شاید بهتر باشد بگوییم: "هر چه درد و فشار در ورزش کمتر باشد، دست آوردهای دراز مدت آن بیشتر می گردد."
 
باور غلط: اگر متناسب هستید نیازی به انجام حرکات کششی ندارید.
حقیقت امر: تمرینات بدنی سنگین و ورزش های قدرتی اغلب منجر به کوتاهی عضلاتی می گردند که می تواند عضلات را مستعد آسیب دیدن نماید. پس هر چه فعالیت بدنی شما زیاد باشد باید زمان بیشتری نیز به نرمش هایی برای افزایش انعطاف پذیری بدن تان اختصاص دهید.
تمرینات كششی، باعث تقویت كشیدگی عضلات و تاندون‌ ها و مانع كوتاه شدن عضلات در اثر ورزش سنگین می‌ شود، بنابراین نرمش برای تقویت انعطاف ‌پذیری عضلات یک بخش ضروری از یک برنامه ی ورزشی صحیح به شمار می رود. اگر به اهمیت تمرینات کششی آگاه نیستید توصیه می کنیم در مورد مزایا و اهمیت ورزش های کششی بیشتر مطالعه کنید.
 
باور غلط: اگر تعریق شما در ورزش زیاد است باید قرص نمک بخورید یا دریافت نمک تان را افزایش دهید.
حقیقت امر: وقتی عرق می کنید بیشتر، آب بدن تان از دست می رود تا نمک. به طور میانگین اغلب مردم بیش از نیازشان نمک دریافت می نمایند. دریافت بیش از حد نمک موجب افزایش سدیم در خون تان می گردد و حتی ممکن است موجب افزایش خطر ابتلا به حمله های قلبی و لخته های خونی گردد که می تواند به عوارضی نظیر: نارسایی کلیه، نابینایی، حمله قلبی و سکته منجر گردد. تنها تحت نظارت و تجویز پزشک می تواند قرص های نمک را مصرف نمود.
 
دکتر حمیدرضا فرشچی - متخصص تغذیه - فوق تخصص دیابت و چاقی


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.48465s, 18q