هر خانواده عراقی یك نوزاد ناقص‌الخلقه+عکس

۱۳۹۰/۰۳/۲۲ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 28990
هر خانواده عراقی یك نوزاد ناقص‌الخلقه+عکس
سلامت نیوز : روزنامه لوموند‌ در گزارشی درباره اینكه آیا استفاده نیروهای آمریكایی از سلاح‌های هسته‌ای عامل تولد كودكان ناقص الخلقه در شهر فلوجه عراق بوده، آورده است:

«آیا ارتش آمریكا در عراق از سلاح هسته‌ای استفاده كرده است؟ این سوالی است كه شبكه رادیویی فرانس اینفو روز جمعه،‌٢٠ خرداد، مطرح كرد و از طریق خبرنگار خود، آنجلیك فرات كه به شهر فلوجه در ‌٥٠ كیلومتری بغداد سفر كرده‌، سعی داشت بدان پاسخ دهد.

پس از حمله نیروهای آمریكایی به فلوجه در سال ‌٢٠٠٤ ،‌ این شهر آمار بسیار بالایی از تولد نوزادان ناقص الخلقه داشت. این موضوع به حدی در این شهر نمود دارد كه برطبق گفته‌های خبرنگار رادیو فرانس اینفو‌، تقریبا هر خانواده در فلوجه یك نوزاد ناقص الخلقه دارد.

به گزارش ایسنا مقامات عراقی از پرداختن به این موضوع اجتناب می‌كنند و هیچ آمار رسمی در این باره منتشر نشده است.

این خبرنگار فرانسوی نخستین خبرنگاری نیست كه به این موضوع پرداخته است.

ماه مه ‌٢٠٠٨،‌ شبكه تلویزیونی اسكای نیوز انگلیس نسبت به وقوع ناهنجاری‌های جسمی مادرزادی در میان نوزادان در شهر فلوجه اظهار نگرانی كرد.

یكی از مسئولان یك سازمان غیردولتی محلی از ‌٢٠٠ مورد نقص عضو در این شهر خبر داد كه اغلب مادرزادی و مربوط به دوره پس از بمباران فلوجه بوده است.

روزنامه گاردین نیز در ماه نوامبر ‌٢٠٠٩ با چندین مقاله و گزارش تصویری به این موضوع پرداخت.


این روزنامه به نقل از یك پزشك اطفال در بیمارستان شهر فلوجه گفت كه در عرض سه هفته حدود ‌٣٧ نوزاد ناقص الخلقه در این شهر به دنیا آمده‌اند. مادر یك خانواده نیز كه در این زمینه مورد سوال قرار گرفت، گفت كه هیچ كدام از سه فرزند سه تا شش ساله وی قادر به راه رفتن نیستند و نمی‌توانند به طور مستقل و بدون كمك غذا بخورند.
پزشكان بیمارستان دلیل دقیق این موضوع را نمی‌دانستند. آنها به دلیل عدم وجود شواهد مستدل‌، ارتباط مستقیم این پدیده با درگیری‌های این شهر در سال ‌٢٠٠٤ را رد كردند. از نظر آنان‌، پدیده ناهنجاری‌های جسمی و نقص عضو این نوزادان دلایل مختلفی می‌توانسته داشته باشد‌؛ دلایلی مثل آلودگی هوا،‌ تشعشعات مختلف‌، آلودگی‌های شیمیایی‌، داروهای استفاده شده در دوران بارداری، تغذیه بد و یا استرس مادر.

در ماه مارس ‌٢٠١٠ شبكه بی.بی.سی موضوع نقص عضو نوزادان در فلوجه را مورد بررسی قرار داد.

یك خبرنگار این شبكه با توضیح اینكه عكسی از یك كودك سه سر دیده است، گفت:‌ وقتی شما به آنجا بروید‌، شواهد ترسناكی را خواهید دید.

این گزارش‌های مختلف نظر دانشمندان را جلب كرد.

كریستوفر باسبی‌، مدیر یك آژانس مشاوره محیط زیست با نام گرین اودیت و یكی از مخالفان تسلیحات حاوی اورانیوم ضعیف شده‌، به منظور انجام تحقیقات نسبت به پدیده نوزادان ناقص الخلقه به فلوجه رفت.

وی به همراه دو تن دیگر با نام ملك حمدان و انتصار عریبی‌، از طریق یك پرسشنامه، تحقیقی را در میان مردم شهر فلوجه انجام داد.

نتایج این تحقیق در ماه ژوئیه ‌٢٠١٠ در نشریه بین المللی تحقیقات زیست محیطی و سلامت عمومی انتشار یافت.

بر طبق این نتایج، آمار مرگ و میر نوزادان در شهر فلوجه در دوره زمانی سال ‌٢٠٠٦ تا ‌٢٠٠٩ به ‌٨٠ درصد افزایش پیدا كرده در حالی كه این نرخ در كشورهای همسایه مثل مصر و اردن، ‌٨/١٩ و ‌١٧ درصد بود.

در دسامبر ‌٢٠١٠ نیز نتایج یك مطالعه جدید كه توسط تیم دیگری از محققان انجام شده بود‌، در همین نشریه انتشار یافت‌ كه بسیار قابل توجه بود. بر طبق این نتایج، احتمال تولد یك نوزاد ناقص الخلقه در شهر فلوجه ‌١١ برابر بیش از تولد نوزادان مشابه در دیگر نقاط جهان است.

یكی دیگر از تدوین كنندگان این گزارش گفت:‌ مهم است كه بدانیم در شرایط عادی احتمال وقوع چنین پدیده‌هایی نزدیك به صفر است.

ماه مه ‌٢٠١٠،‌ ‌١٥ درصد از ‌٥٤٧ كودك متولد شده در فلوجه از نقص عضو جدی به هنگام تولد رنج می‌بردند و ‌١١ درصد از نوزادان نیز به طور نارس و زودتر از زمان مناسب برای تولد ( قبل از ‌٣٠ هفته) به دنیا آمده‌اند.

برای نخستین بار این نتایج آشكارا نشان دادند كه امكان دارد آسیب‌های ژنتیكی مشاهده شده، به طور مستقیم با تسلیحات مورد استفاده آمریكا در عراق و به ویژه اورانیوم تضعیف شده مرتبط باشند.


اورانیوم ضعیف شده كه به نسبت اورانیوم طبیعی خاصیت رادیو اكتیو كمتری دارد،‌ فلزی سنگین و بسیار متراكم است كه در ساخت گلوله‌ها و به منظور ارتقاء قدرت نفوذ آنها استفاده می‌شود. آنها همچون همه فلزات سنگین در صورت ورود به بدن به هر طریقی‌، خطر مسمومیت را به همراه دارند.

استفاده نظامی از اورانیوم ضعیف شده مرتبا اعلام شده است، اما هیچ ارتباطی بین آنها و نوزادان شهر فلوجه تا كنون برقرار نشده است.

كریستوفر باسبی‌، در آخرین مطالعه‌ای كه به زودی شرح آن در نشریه علمی لنست به چاپ می‌رسد،‌ قرار است پارا فراتر از مطالعات قبلی بگذارد.

وی اقدام به تحلیل نمونه‌هایی از خاك‌، مو‌، هوا و آب این منطقه كرده است و تائید می‌كند كه در آنها آثار اورانیوم غنی شده و ضعیف شده، پیدا كرده است.

ژان- دومینیك مرشه‌، روزنامه نگار متخصص مسائل نظامی و نویسنده وبلاگ "دفاع محرمانه" اظهار داشت: به كار بردن اورانیوم غنی شده آن هم در میدان جنگی كه سربازان خودی نیز در آن حضور دارند‌، احمقانه است.

خبرنگار رادیو فرانس- اینفو همچنین یادآوری می‌كند كه صدام زمانی كه در عراق در راس قدرت بود،‌ از كودكان دارای ناهنجاری جسمی‌، بهره برداری سیاسی می‌كرد.

وی یادآوری می‌كند:‌ صدام خبرنگاران را به دیدار یتیم خانه‌هایی می‌برد كه كودكان آنها از ناهنجاری‌ جسمی رنج می‌بردند.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.00403s, 19q