یک متخصص بیماری‌های عفونی:

در مورد فصلی بودن ویروس کرونا مطمئن نیستیم

۱۳۹۸/۱۲/۱۱ - ۱۵:۴۲ - کد خبر: 290079
در مورد فصلی بودن ویروس کرونا مطمئن نیستیم

سلامت نیوز:اینکه آیا ویروس کرونا که به‌سرعت درحال انتشار در سرتاسر جهان است، از جنس همان ویروس های مشابه مانند آنفولانزاست یا خیر و با آمدن فصل بهار فروکش می‌کند به درستی مشخص نیست.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا؛ ویروس کرونا همانگونه که محققان می‌گویند یکی از اعضای خانواده بزرگ ویروس هخایی همچون آنفولانزاست، اما سوال اینجاست که آیا این ویروس همچون ویروس آنفولانزا با آمدن فصل گرما از بین می‌رود؟


باتوجه به ابتلای روزافزون افراد به ویروس کرونا در کل جهان و همچنین ایران، برخی از مردم بر این باورند که این ویروس با افزایش دمای هوا از بین می‌رود. اما این موضوعی نیست که بتوانیم به همین آسانی‌ها در مورد آن نظر مشخصی بدهیم. هرچند که پیش از این رهبران برخی از کشورهای جهان چون ترامپ بدون هیچ پشتوانه علمی در تریبونی گفته بود که با آمدن فصل گرما این ویروس ناپدید خواهد شد!


اینکه آیا ویروس کرونا که به‌سرعت درحال انتشار در سرتاسر جهان است، از جنس همان ویروس‌های مشابه مانند آنفولانزاست یا خیر و با آمدن فصل بهار فروکش می‌کند؟ به درستی مشخص نیست. واقعیت اینجاست که ویروس‌های زیادی در خانواده‌ کروناویروس‌ها یا ویروس‌های کرونا وجود دارند اما تنها ۷ مورد از آن‌ها انسان را بیمار می‌کنند. ۴ مورد از این ویروس‌ها موجب سرماخوردگی می‌شوند، درحالی‌که سایر موارد جدیدتر و کشنده‌تر هستند و تصور می‌شود از طریق حیواناتی نظیر شترها و خفاش‌ها به انسان منتقل شده باشند.


در این رابطه با دکتر امیرهوشنگ جلالی، متخصص گوارش و غدد، به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.


کرونا در فصل گرما تمام می‌شود؟
جلالی با بیان اینکه برخی از متخصصان بیماری‌های عفونی نسبت به فصلی بودن این ویروس امیدوار هستند، گفت: اما واقعیت این است که هنوز نمی‌توانیم در این باره مطمئن باشیم.
او ادامه داد: با توجه به اینکه از شیوع این ویروس زمان زیادی نگذشته است هنوز دانشمندان نمی‌توانند نسبت به این ویروس اظهارنظر قطعی داشته باشند.


هوای سرد باعث تکثیر بیشتر ویروس کرونا می‌شود؟
این متخصص در پاسخ به اینکه آیا هوای سرد باعث شیوع ویروس کرونا می‌شود؟ توضیح داد: عفونت‌های تنفسی مانند آنفلوانزا، سرفه و سرماخوردگی دارای تأثیرات فصلی است که می‌توان شیوع این نوع ویروس و بیماری‌ها را پیش‌بینی و مهار کرد. همچنین مشخص است که شرایط محیطی خاص مانند هوای سرد، رطوبت بر روند بیماری تأثیرگذار است و انتقال ویروس‌ها را تقویت می‌کند.


جلالی اضافه کرد: همچنین هوای سرد باعث بروز علائم سرفه، سرماخوردگی و آنفلوانزا و تحریک مجرای بینی و خشک شدن مخاط دهان و بینی و در نتیجه رشد و پرورش ویروس‌ها می‌شود. از طرفی در هوای خشک، احتمال شناور شدن این قطرات در هوا و آلوده شدن افراد بیشتر است.


امیدواریم در دمای بالای 4 درجه سانتیگراد مقاومت ویروس کرونا کاهش پیدا کند
این پزشک خاطرنشان کرد: طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های چین، COVID-۱۹ در دمای ۴ درجه سانتیگراد پایدار است و می‌تواند برای چندین سال در ۶۰ درجه زیر صفر زنده بماند اما در دما‌های بالاتر، مقاومت این ویروس کاهش پیدا می‌کند. بنابراین شاید بتوانیم امیدوار باشیم که با بالا رفتن دما میزان پایداری این ویروس کم شود هرچند باید توجه داشت این شرایط بر میزان آلودگی تاثیری ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.66651s, 21q