اسید فسفریک نوشابه گازدار احتمال ابتلا به پوکی استخوان و سنگ کلیه را بیشتر می کند

۱۳۹۰/۰۳/۲۲ - ۱۴:۱۲ - کد خبر: 29018
سلامت نیوز : استادیار صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اسید فسفریک موجود در نوشابه های گازدار احتمال ابتلای فرد به پوکی استخوان و سنگ کلیه را بیشتر می کند.
 
دکتر  سارا سهراب وندی  در گفت و گو با ایرنا افزود : در نوشابه های گازدار کافئین وجود دارد و هنگامی که مقدار زیادی از این نوشابه ها مصرف می شود ، بی نظمی در خواب برای فرد مصرف کننده ایجاد می شود و در پی آن نیز دفع مایعات بدن افزایش می یابد.
وی گفت : نوشابه های گازدار حاوی مقادیر زیادی گاز دی اکسید کربن و اسید فسفریک هستند که این گازها عملکرد معده را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث سوء هاضمه می شوند .
این متخصص صنایع غذایی گفت : همچنین ماهیت اسیدی این نوشابه ها به همراه توام بودن قند زیاد تسریع در پوسیدگی دندان ها را ایجاد می کند.
وی موادی همچون شکر ، سایر شیرین کننده های مصنوعی ، گاز دی اکسید کربن ، اسید ها و رنگ های مختلف ( بسته به نوع نوشابه ) ، کافئین و در برخی موارد طعم دهنده و نگه دارنده ها را از مواد مضری دانست که در نوشابه های شیرین و گاز دار وجود دارد .
دکتر سهراب وندی در مورد تغییر ذائقه افراد نسبت به نوشیدنی های مضر گفت : مهمترین موضوع برای تغییر ذائقه، آگاه کردن مردم از مضرات نوشابه های گازدار در رسانه های جمعی و محیط های آموزشی و کاری است.
وی افزود : در حال حاضر می توان با افزایش تنوع و کیفیت سایر نوشیدنی ها، حق انتخاب و تغییر الگوی مصرف را از نوشابه های گازدار به سوی نوشیدنی های سالم نظیر انواع نوشیدنی ها با پایه لبنیات، ماءالشعیر و آب میوه ها برای مشتری بهبود بخشید .
هم اکنون مصرف سرانه نوشابه های گازدار در ایران بیشتر از استاندارد جهانی و بیش از 40 لیتر است . این در حالی است که سرانه مصرف نوشابه های گازدار در دنیا به 11 تا 12 لیتر می رسد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.38795s, 18q