یافته جدید تحقیقاتی؛

ترکیب داروهای قلبی موجب کاهش خطر زوال عقل می شود

۱۳۹۸/۱۲/۲۶ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 290855
ترکیب داروهای قلبی موجب کاهش خطر زوال عقل می شود

سلامت نیوز:طبق نتایج مطالعات جدید، ترکیب مشخص داروهای کلسترول و فشارخون علاوه بر کمک به قلب، ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را نیز کاهش دهد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، داروهای موردنظر شامل دو دارو متداول فشارخون موسوم به بازدارنده‌های ACE و مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II (ARB) و همچنین استاتین های کاهنده کلسترول بودند.


«داگلاس بارتولد»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا جنوبی، در این باره می‌گوید: «مدت های مدیدی است که مشخص شده است تحت کنترل نگه داشتن فشارخون و کلسترول برای سلامت قلب مفید است. اما نتایج مطالعه ما نشان می‌دهد ترکیب برخی داروها دارای فواید بیشتری برای پیشگیری از آلزایمر و سایر بیماری‌های زوال عقل است.»


در این مطالعه، داده‌های مربوط به حدود ۷۰۰ هزار نفر بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ بررسی شد. رده سنی شرکت کنندگان ۶۷ سال به بالا بود. آنها در طول دو سال گذشته، هم داروی فشارخون بالا و هم داروی استاتین کاهنده کلسترول مصرف کرده بودند. هیچ یک مبتلا به زوال عقل نبوده و هرگز داروهای مخصوص آلزایمر هم مصرف نمی‌کردند.


نتایج نشان داد مصرف استاتین های «پراواستاتین» و «روزوواستاتین» همراه با بازدارنده‌های ACE و مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II برای فشارخون بالا، در مقایسه با سایر ترکیبات دارویی، با کاهش ریسک زوال عقل مرتبط بود. فایده مصرف این ترکیب دارویی برای مردان بیش از زنان بود.


نتایج نشان داد مصرف ترکیب ARBها و پراواستاتین با کاهش ۲۱ درصدی ریسک ابتلاء به زوال عقل در طول مدت ۷ سال مرتبط بود.
محققان تاکید می‌کنند برای داشتن مغزی سالم، از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی نمائید، ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در روز و سه تا چهار بار در هفته ورزش‌های هوازی انجام دهید، خواب خوب داشته و در جامعه حضور فعال داشته باشید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.76397s, 20q