واکسن "روتا ویروس "به میزان 95 درصد اسهال در کودکان را کاهش می دهد

۱۳۹۰/۰۳/۲۳ - ۱۵:۲۸ - کد خبر: 29094
سلامت نیوز : عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت : تزریق واکسن "روتا ویروس " در کودکان زیر پنج سال به میزان 95 درصد اسهال کودکان را کاهش می دهد .
 
دکتر" آناهیتا سنائی " روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: به رغم وضعیت بهداشت جهانی حدود 11 میلیون کودک سالیانه قبل از پنج سالگی می میرند که حداقل یک چهارم از این مرگ و میرها با تزریق واکسن قابل پیشگیری است .
وی ادامه داد: بیش از 100 میلیون کودک در سال وارد پروسه ایمن سازی می شوند با این حال حدود 20درصد از این کودکان یعنی حدود 24 میلیون نفر نمی توانند واکسیناسیون خود را در سال اول کامل کنند .
فوق تخصص عفونی کودکان خاطرنشان کرد : تزریق واکسن " روتا ویروس " برای کودکان دچار اسهال شدید بسیار موثر است و بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز از این واکسن برای پیشگیری این بیماری استفاده می کنند .
سنایی اظهار داشت :پنوموکوک نیز یکی از شایع ترین میکروبهایی است که منجر به عفونت های خون ، ریه ، اسخوان و منیژیت در میان کودکان پنج تا شش سال می شود . این در حالی است که در صورت استفاده از واکسن پنوموکوک حدود 40 درصد از میزان کودکات بستری در بیمارستانها به دلیل پنوموی کاسته می شود .
وی خاطر نشان کرد : هر ساله حدود 700 هزار مرگ ناشی از پنوموکوک و حدود 500 هزار مرگ ناشی از روتا ویروس در گروه سنی کودکان زیر پنج سال رخ می دهد .
سنایی همچنین به ویروس پاپیلومای انسانی اشاره کرد و گفت : این ویروس در زنان منجر به سرطان دهانه رحم می شود و تزریق واکسن 98 درصد از سرطان رحم را در زنان کاهش می دهد. هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان این واکسن به دختران نوجوان 15 تا 16 سال تزریق می شود و این امر در پیشگیری از بیماری بسیار موثر بوده است .
وی افزود : در حال حاضر تهیه بیش از 80 واکسن به مراحل آخر تحقیقاتی خود رسیده است که حدود 30 مورد از آنها در پیشگیری از بیماری هایی که در حال حاضر برای آنها واکسنی وجود ندارد. موثر هستند .
وی گفت : در صورت استفاده از واکسن علیه 14 نوع بیماری همچون ‌دیفتری ، سیاه سرفه ، کزاز ،‌سرخک ، پولیو ، سل ،‌هپاتیت بی ، سرخجه ، منگوکوک ،‌پنوموکوک ،‌روتا ویروس و (در صورت لزوم انسفالیت ژاپنی و تب زرد ) در 90 درصد کودکان زیر پنج سال می توان سالیانه از حداقل دو میلیون مرگ ومیر در این گروه سنی پیشگیری کرد .
سنایی خاطرنشان کرد : نخستین سمینار" واکسن های جدید ، گامی فراتر به سوی جامعه " از 29 تا 31 خرداد ماه امسال در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.48942s, 18q