استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

نقش اصلی صیانت از سلامت بر عهده مردم است

۱۳۹۸/۱۲/۲۷ - ۱۴:۴۰ - کد خبر: 290951
نقش اصلی صیانت از سلامت بر عهده مردم است

سلامت نیوز:استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه وزارت بهداشت به تنهایی تا ۲۵ درصد می‌تواند با کرونا مقابله کند، گفت: نقش اصلی صیانت از سلامت بر عهده مردم است و همه بخش‌ها و دستگاه‌ها با مدیریت واحد تحت نظر بالاترین مقام اجرایی باید جهت مقابله با کرونا اقدام کنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر علی اکبر سیاری استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پیامی به مناسبت آغاز سال نو با اشاره به اینکه امروز در شرایط دشوار اپیدمی کرونا، کارکنان بخش بهداشت و درمان چه در بخش دولتی و چه خصوصی، به عنوان سربازان جان بر کف، در خط مقدم جبهه جنگ ناخواسته علیه این ویروس که همه آحاد جامعه به ویژه کارکنان حوزه سلامت را تهدید می‌کند، در حال نبرد هستند، گفت: این در حالی است که برای آنان امکانات محافظت فردی در حد نیاز توسط دولت باید فراهم شود و جا دارد اقدامات بیشتری صورت گیرد.


وی افزود: از طرفی به مردم برای ماندن در خانه توصیه می شود، بدون آنکه پیش‌بینی الزام برای تامین نیازمندی‌های آنها شده باشد. چرا که وزارت بهداشت به تنهایی توانایی انجام کار به این بزرگی را ندارد و برای تحقق این امر نیاز به حمایت بیشتر دارد. راه حل این است که تقاضای اجتماعی باید از سطوح پایین شروع و اهتمام به آن از بالاترین سطح تصمیم گیری در کشور آغاز شود. معاون وزیر بهداشت سابق با بیان اینکه اپیدمی بیماری کرونای جدید تحت عنوان کووید 19 اولین بار در اواخر سال 2019 در چین شروع و از اواخر بهمن ماه 98 تا کنون در کشور ما گسترش یافته و باعث وارد آمدن آسیب‌های انسانی و اقتصادی زیادی به کشور شده و خواهد شد، افزود: این بیماری که در بسیاری از کشورهای جهان شیوع پیدا کرده و خطر اپیدمی جهانی آن وجود دارد، تنها راه حل آن پیشگیری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط مردم و اعلام حالت اضطراری با فرماندهی واحد در بالاترین سطح است که خوشبختانه اکنون به دستور مقام معظم رهبری اقدامات موثری آغاز شده است.


سیاری تصریح کرد: همه بخش‌ها با مدیریت واحد تحت نظر بالاترین مقام اجرایی باید جهت مقابله با کرونا اقدام کنند.
وی با بیان اینکه تصمیم گیری در کشور جهت بسیج تمام امکانات و توانایی‌های نظامی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، استفاده از تجربیات 8 سال جنگ تحمیلی، تجربیات کشور های دیگر درگیر در این اپیدمی و توجه به توصیه‌های علمی صاحب نظران داخلی و جهانی حائز اهمیت است، گفت: مدیریت این موضوع از توانایی وزارت بهداشت به تنهایی خارج بوده و اثر گذاری آن در صورت عدم همکاری تمام نهادها حداکثر بین ۱۵ تا ۲۵ درصد است.


به گزارش روابط عمومی بیمارستان کودکان مفید، دکتر سیاری عنوان کرد: اعتماد عمومی به عنوان یکی از مهمترین سرمایه‌های اجتماعی که رکن اساسی در نظام اجتماعی کشور است، کاهش یافته و از طرفی سوءاستفاده برخی تولید کنندگان و عرضه کنندگان کالا و محصولات بهداشتی مورد نیاز مردم در پیشگیری از اپیدمی ویروس کرونا در کشور سبب آسیب به مردم شده است.


وی بیان داشت: از طرفی کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم و روند سیر صعودی لجام گسیخته قیمت دلار و قیمت کالا و خدمات در کشور سبب نارضایتی مردم خواهد شد و ضرورت دارد همه مسوولان راهکارهای علمی برای برون رفت از این بحران‌ها، چالش‌ها و مشکلات را تدارک دیده و با اندازه گیری و رصد شواهد کمی، بهبود شرایط را به صورت عملی برنامه‌ریزی و تسریع کنند.


سیاری در پایان با تبریک سال نو افزود: امید است ایران را نسبت به سال ۹۸ بهتر، سالم تر، با کیفیت و معنویت بیشتر همراه با احساس توام با شادی، سرزندگی، شکوفائی، موفقیت و رضایت‌مندی بیشتری در کل بدنه جامعه شاهد باشیم.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload