امسال، سال نظارت وزارت بهداشت بر دارو، غذا و و مواد آرایشی است

۱۳۹۰/۰۳/۲۴ - ۱۴:۰۱ - کد خبر: 29154
سلامت نیوز :  رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تشكیل سازمان غذا و دارو یك اتفاق مهم در عرصه سلامت بود. از این سازمان انتظار این است كه نظارت‌ها را افزایش دهد به همین علت امسال را سال نظارت و ارتقای كیفیت دارو و مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی نامگذاری كردیم.

به گزارش فارس، احمد شیبانی افزود: اتقاق خاصی در بازار دارویی كشور نیفتاده است و هیچ نوع كمبود دارو نداریم، حداقل 96 درصد داروهای مورد نیاز مردم در داخل تولید می‌شود و حتی در مورد برخی اقلام دارویی تولید اضافه داریم كه باید زمینه صادرات آنها را فراهم كنیم.

وی ادامه داد: امسال تلاش می‌كنیم كه زمینه افزایش صادرات دارو را با اعطای تسهیلاتی برای شركت‌های تولید كننده دارو فراهم كنیم تا هم مشكلات اقتصادی این شركت‌ها جبران شود و هم حضور ایران در بازارهای جهانی دارو افزایش یابد.

وی گفت: گاهی ممكن است برخی اقلام دارویی به خصوص اقلام وارداتی به علت مشكلات بانكی و گشایش اعتبار در بازار داخلی دچار نوسان شوند كه البته تاكنون نگذاشته‌ایم این اتفاق بیفتد و به مردم اطمینان می‌دهیم كه كمبود دارو در كشور نخواهیم داشت.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه كرد: در مورد قیمت دارو نیز شاهد ارزان شدن برخی اقلام دارویی هستیم و این روند ادامه خواهد یافت البته طبیعتاً با توجه به هزینه‌های اضافه تولیدكنندگان دارو باید قیمت داروها را به نحوی تعیین كنیم كه تولیدكنندگان آسیب نبینند و به همین علت كمیته تعیین قیمت دارو تشكیل شده و مشغول بررسی قیمت‌های جدید داروست.

شیبانی گفت:‌ در این قضیه ممكن است برخی اقلام دارویی كه گاهی به صورت تخفیف و تسهیلات در داروخانه عرضه می‌شود، این تسهیلات را به نحوی ساماندهی كنیم كه نفعش مستقیم به مردم و مصرف كنندگان دارو برسد.

وی در مورد تشكیل سازمان غذا و دارو افزود: تشكیل این سازمان اتفاق مهمی بود و اكنون از این سازمان انتظار می‌رود در درجه اول شاهد ارتقای كیفیت داروها و محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی باشیم این كار اولویت اول ماست به همین علت امسال را سال نظارت بر دارو، غذا و مواد آرایشی و بهداشتی نامگذاری كردیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد تولید داروهای جدید داخلی نیز گفت: تولید و عرصه یكسری داروهایی كه تاكنون وارداتی بوده‌اند، امسال عملی می‌شود، این كار هم موجب ارزش افزوده برای تولید كنندگان می‌شود و هم موجب تولید آنها در داخل و كمتر شدن نیاز ما به خارج می‌شود. بیشتر این داروها مربوط به بیماران سرطانی، شیمی درمانی، بیماران خاص و ام اس است كه برخی از آنها از ابتدای سال وارد بازار شده و بقیه نیز تا پایان سال وارد بازار می‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
هوشنگ شمس
خدا را شکر که کمبود دارو نداریم مثل اینکه اظافه هم داریم که در بازار ازاد هر مقداری که بخواهید یافت میشود شاید به خاطر سود کلانی که دارد در بازار ازاد هست قرص متادون که هعتیاد اور و مخرب است که متاسفانه سازمان غذا ودارو هیچ نظارتی بر ان ندارد ای قرص متادون که باید فقط در اختیار مراکز اعتیاد باشد ولی میبینیم که در بازار ازاد با قیمت 50برابر قیمت واقعی به فروش میرسد و عده ایی سود جو به قیمت معتاد کردن جوانان ما به درامد نا مشروعی میرسندپس چی شد نظارت غذا ودارو این همه قرص متادون با کارتنهای پلمب شده از چه کانالی از تهران به شهرستانهاقاچاق میشود
2.78308s, 19q