زمان نجات افراد دچار سكته مغزی كمتر از 3 ساعت است

۱۳۹۰/۰۳/۲۴ - ۱۵:۳۹ - کد خبر: 29163
سلامت نیوز : عضو هیئت علمی دانشگاه هاروارد آمریكا گفت: زمان مناسب برای نجات افراد دچار سكته مغزی 3 ساعت است زیرا در صورت افزایش زمان، خطر خونریزی مغزی بسیار می‌شود.

به گزارش فارس، محمد سلاجقه در حاشیه هجدهمین كنگره نورولوژی و الكترو فیزیولوژی كه امروز در مركز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: زمان مناسب برای نجات افراد دچار سكته مغزی 3 ساعت است ولی می‌توان با استفاده از تكنولوژی‌های خاص تا 4 ساعت و 30‌دقیقه نیز افراد را نجات داد. ولی بیشتر این زمان خطر خونریزی مغزی در فردی كه سكته مغزی كرده است بسیار می‌شود.

وی افزود: سكته مغزی یكی از شایع‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب به حساب می‌آید كه با افزایش سن شایع می‌شود. مردم باید آگاه باشند كه سكته مغزی بر خلاف سكته قلبی با درد آنچنانی مواجه نیست و این امر باعث می‌شود تا افراد سریع به اورژانس مراجعه نكنند.

سلاجقه اظهار داشت: از علائم شایع در سكته مغزی تغییر صحبت و كلام افراد و حتی قطع كلامی آنان است و در بعضی مواقع نیز باعث ضعف عضلانی و از كارافتادگی اعضای بدن افراد و از یك طرف اندام‌ها می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه هاروارد آمریكا ادامه داد: افراد باید زمانی كه دچار این گونه علائم می‌شوند هر چه سریعتر و كمتر از 3 ساعت خود را با كمك همراهان به مراكز درمانی انتقال دهند تا بتوان كمتر از 3 ساعت با تجویز داروهای خاصی كه باعث حل شدن لخته‌های خون می‌شود و به صورت وریدی تجویز می‌شود درمان بر روی آنان صورت پذیرد.

سلاجقه بیان داشت: از یك درمان جدید نیز برای افرادی كه 4 ساعت و 30‌دقیقه بعد از سكته مغزی مراجعه می كنند استفاد می‌شود ولی زمان طلایی برای نجات افراد دچار سكته مغزی همان 3 ساعت است.

وی ادامه داد: اكثر سكته‌های مغزی با سردرد همراه نیست و فقط سكته‌های مغزی كه به خاطر خونریزی صورت می‌پذیرد با سردرد همراه می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه هاروارد آمریكا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینكه افرادی كه دچار سكته‌های مغزی می‌شوند در ادامه فعالیت درمانی خود باید چه مواردی را رعایت كنند گفت: رعایت مسائل بهداشتی در زمینه چربی خون، فشار خون و دیابت كه در افراد 50 تا 60 سال به بالا نیز بسیار باید رعایت شود در افرادی كه دچار سكته‌های مغزی شده‌اند بسیار الزامی است و در صورت تجویز پزشك این افراد باید از قرص آسپرین استفاده كنند ولی باید این مسئله رعایت شود كه استفاده خودسرانه و بدون تجویز پزشك از آسپرین نیز خطر خونریزی را افزایش می‌دهد.

سلاجقه در پاسخ به پرسشی مبنی بر مقایسه متخصصان مغز و اعصاب ایران با كشورهای دیگر گفت: در مقایسه كیلنیكی پزشكان ما هیچ كمبودی ندارند ولی از لحاظ امكانات و تكنولوژی‌ها و به خصوص مباحث تحقیقاتی كشورهای دیگر در علوم پایه بسیار رشد بالاتری دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.67682s, 18q