معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

فردا ;درباره ی طرح های تشویقی کادر درمان درگیر با کرونا تصمیم گیری می شود/اختصاص ۳۰۵۰ میلیارد تومان برای مبارزه با کرونا

۱۳۹۹/۰۱/۳۰ - ۱۳:۴۵ - کد خبر: 292202
فردا ;درباره ی طرح های تشویقی کادر درمان درگیر با کرونا تصمیم گیری می شود/اختصاص ۳۰۵۰ میلیارد تومان برای مبارزه با کرونا

سلامت نیوز: معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اختصاص ۳هزار و ۵۰ میلیاردتومان برای مبارزه به با کرونا خبر داد.


به گزارش سلامت نیوز، سید کامل تقوی نژاد در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس گفت:«طبق گزارشاتی که از دانشگاه های علوم پزشکی داریم حدود ۴۰ میلیاردتومان از طریق مشارکت های مردمی در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته است. همچنین سازمان برنامه و بودجه ۳هزار و ۵۰ میلیاردتومان برای مبارزه به با کرونا اختصاص داده است. ۱۲۰۰ میلیاردتومان نیز صرف خرید تجهیزات از محل خریدهای داخلی و شرکت های دانش بنیان شده است.»


وی گفت:« نیروی انسانی در دایره اصلی تصمیمات وزارت بهداشت قرار دارد و وزیر بهداشت به عنوان طلایه دار عرصه بهداشت از اولین روز حضور در وزارتخانه بحث افزایش حقوق کارکنان را مدنظر قرار داده است. با پیگیری هایی که انجام شد حقوق همکاران تا ۵۰ درصد افزایش یافته است و اولین اتفاقی که افتاده این است که همه نیروها با هر عنوانی که در وزارتخانه مشغول فعالیت بودند مشمول این افزایش حقوق شدند.»


وی افزود:« از طرفی وزیر بهداشت بخشنامه ای صادر کردند که افرادی که در عرصه کرونا فعال بودند، تشویقی انها در پرونده پرسنلی آنها ثبت شود و مرخصی آنها نیز در نظر گرفته شده است. همچنین شرایطی فراهم شد برای اینکه کارکنان درگیر با کرونا ارتقا پیدا کنند و متناسب با کیفیت فعالیتشان قرار شد به آنها پاداش پرداخت شود.»


وی با بیان اینکه در مورد بحث تبدیل نیروهای قراردادی مکاتباتی با سازمان امور استخدامی داشته ایم،‌گفت:«ما برای رفع کمبود نیروهایی که داشتیم باید پوشش ایجاد می کردیم و نیروهای جدید به کار می گرفتیم در آبان ماه سال گذشته ازمونی برگزار شد و قرار بود که ده هزار نیرو استخدام شوند و اعلام این افراد مواجه شد با دوران کرونا و در اسفند ماه نتیجه آزمون این افراد اعلام شد و افرادی که به عنوان قبول شدگان مطرح شدند در گذشته باید مراحل مربوط به جذب و استخدام را می گذراندند ولی در این دوره بلافاصله به دانشگاه های علوم پزشکی اجازه داده شد که قبول شدگان در آزمون بدون طی مراحل گزینش به کار گرفته شوند. بخش عمده ای از این افراد که خدمت می کنند بعدا ممکن است گزینش شوند.»


وی افزود:« مجوز به کارگیری ۳ هزار نفر نیرو از سازمان امور استخدامی اخذ شده که ۲۵۰۰ نفر از آنها پرستار هستند و ۵۰۰ نفر از آنها از نیروهای بهداشتی هستند. در بحث پرداخت معوقات حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان از اعتبارات مورد نیاز در این زمینه در اختیار دانشگاه ها قرار گرفته است. »

وی گفت:« اگر امروز می بینیم تخت های بیمارستانی ما اماده است ناشی از این است که ابتدای دولت یازدهم ۱۴۸۶ پروژه عمرانی با زیربنای ۳ میلیون و۶۰۰ هزار متر مربع و ۳۶ هزار تخت به بهره برداری رسیده است و ۳۰ درصد از تخت های کشور در این مدت اضافه شده است. در۵۸۵ بیمارستان ما ارتقای هتلینگ صورت گرفته است و هتلینگ ۵۰ درصد از بیمارستان های ما ارتقا پیدا کرده است. همچنین در این مدت ۷ هزار و ۹۵۵ پروژه با زیربنای یک میلیون و ۱۷۰ هزار مترمربع به بخش بهداشت کشور اضافه کرده ایم.»


وی با بیان اینکه از ابتدای بحث کرونا در بخش عمرانی ما در ارتباط با بخش های قرنطینه به عنوان اولویت اول فعالیت خود را اغاز کردیم، گفت:« تاکنون۲۰ هزار و ۶۰۰ تخت مراکز خودمراقبتی و نقاهتگاه ایجاد شده است. از محل اعتباراتی که تحت عنوان یک میلیارد یورویی که مقام معظم رهبری با درخواست رییس جمهور برای تامین منابع بهداشت درمان از صندوق ملی موافقت کردند، تجهیز ۱۵۰۰ تخت ویژه را در دستور کار داریم و همچنین باید تجهیزات حفاظت فردی که مورد نیاز کادر درمانی است تامین شود. شاید در روزهای اول کمبود امکانات داشتیم ولی امروز برای حفاظت فردی همکاران هیچ کمبودی در دانشگاه ها و بیمارستان ها وجود ندارد.»


دکتر تقوی نژاد گفت:« در سال ۹۸، ۱۹۵۰ میلیاردتومان و در فروردین ۹۹، ۱۱۰۰ میلیاردتومان و مجموعا ۳۰۵۰ میلیارد تومان برای مبارزه با کرونا اختصاص یافته است. ما تمام تلاش خود را می کنیم که امکانات مورد نیاز خود را از محل تولیدات داخلی و از محل خرید تضمینی که هیات امنایی صرفه جویی انجام داده تامین کنیم که معنایش این است که در سخت ترین شرایط که نیازمند تجهیز هستیم بحث تولید داخل را فراموش نکرده ایم. تنها موردی که امکان خرید خارجی وجود دارد بحث ۵۰ میلیون دلاری است که قرار است از محل منابع مربوط به بانک جهانی در اختیار کشورمان قرار گیرد.»


وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز، درباره طرح های تشویقی وزارت بهداشت برای کادر درمانی که با کرونا درگیر هستند،‌گفت:« ما پیشنهاداتی را در این زمینه تنظیم کردیم که امشب نهایی می شود و فردا در ستاد مقابله با کرونا مطرح می شود. به عنوان مثال پرسنلی که در این زمینه مشغول به کار می شوند سنوات انها قبل از بازنشستگی از آن دوران کم شود یا خدماتی که انجام داده اند دو برابر حساب شود،یا اضافه کاری آنها دو برابر محسوب شود.همچنین کسانی که در خط مقدم کرونا کار کردند در ارزشیابی آنها لحاظ شود وبا درج در پرونده مورد تشویق قرار گیرند.»

وی درباره افزایش حقوق پرسنل وزارت بهداشت گفت:« با پیگیری ها و موافقت وزیر بهداشت تا ۵۰ درصد و به طور متوسط تا ۴۳ درصد افزایش حقوق برای نیروهای رسمی و کلیه کارکنان وزارت بهداشت با هر عنوانی انجام شده است و هیچ فرد و هیچ گروهی را در وزارت بهداشت نداریم که این افزایش حقوق شامل حالش نشده باشد.»


وی گفت:« تا الان وزارت بهداشت نزدیک به دو هزار میلیاردتومان تجهیزات و دارو را خریداری کرده و در اختیار بیمارستان ها قرار داده است و طبق دستور وزیر بهداشت بحث حمایت آن دسته از بیمارانی که امکان پرداخت فرانشیز را ندارند در دستور کار بوده و واحدهای مددکاری در بیمارستان ها این افراد را شناسایی کرده اند و هزینه آنها چه برای اتباع خارجی و چه هموطنانمان از محل اعتبارات دولتی تامین شده است و کلیه خدمات ارایه شده از محل درامدهای بیمارستان بوده و دولت هم ۳ هزار و ۵۰ میلیاردتومان کمک در این زمینه کرده است.»


دکتر تقوی نژاد گفت: »در همین مدت کوتاه ۲۰۰ نفر پزشک به مناطق مختلف برای اجرای طرحشان اعزام شده اند. ما ده هزار نفر نیرو را امسال با سازمان برنامه و بودجه برای استخدام پیگیری می کنیم که مجوز استخدام اخذ شده ولی سازمان برنامه و بودجه برای تامین اعتبار باید همکاری کند. نظر وزیر بهداشت بر این است که حدود هزار نفر از افرادی که می خواهند جذب شوند پزشک باشند و ما در بخش های بهداشت پزشکانی را تربیت کنیم که در شرایط بیماری های همه گیر بتوانند ارایه خدمت کنند. در حال حاضر در ستاد وزارتخانه در ارتباط با نیروهای متخصص و دارای تبحر دارای کمبود هستیم و وزیر بهداشت نظرشان بر این است که همکارانی در این زمینه تربیت شوند.»


وی درباره تمهیدات وزارت بهداشت برای بیمارستان ها با توجه به کاهش درامد آنها به دلیل تعطیلی اعمال جراحی و بحرانی شدن وضعیت آنها در صورت ادامه داشتن شیوع کرونا، گفت:« متاسفانه در اسفند و فروردین درآمد بیمارستان ها به شدت کاهش پیدا کرده است و این خط قرمز است و ممکن است بحران بوجود بیاید . بیش از ۵۰ درصد حقوق پرسنل از محل درامدهای اختصاصی بیمارستان ها پرداخت می شود و اگر این مشکل رفع نشود حقوق پرسنل با مشکل مواجه می شود. از یک میلیارد یورویی که مقام معظم رهبری موافقت کرده اند سرفصلی تحت عنوان جبران کاهش درامد بیمارستان ها در نظر گرفته ایم که بتوانیم مشکلات بیمارستان ها را کاهش دهیم تا پرداخت های پرسنلی دچار مخاطره نشود.»

وی در پاسخ به اینکه برای ساخت تخت های نقاهتگاهی چقدر هزینه کردیم و بعد از کرونا تکلیف این نقاهتگاه ها چه می شود، گفت:« در مورد تخت های نقاهتگاهی و بیمارستان های صحرایی تلاش کردیم از امکانات موجود استفاده کنیم در گیلان که دچار مشکل بودیم بلافاصله ارتش در بیمارستان رازی یک بیمارستان صحرایی را تجهیز کرد که در روزهای اول مورد استفاده قرار گرفت. در حال حاضر ده هزار تخت نقاهتگاهی داریم که تاکنون شرایطی برای استفاده از آنها بوجود نیامده است. خوشبختانه بیمارستان هایمان گنجایش بیماران را دارند. تلاش کردیم ۴ هزار تخت را به تخت های ویژه اختصاص دهیم و برخی بیمارستان ها به عنوان سانتر مبارزه با کرونا در نظر گرفته شده است.»


وی افزود:« علیرغم تجهیز نقاهتگاه ها، خیلی به این اماکن نیازی پیدا نکردیم و بعد از کرونا آن دسته از نقاهتگاه ها را که در محیط های دانشگاهی است برای شرایط اضطرار حفظ می کنیم اما آن نقاهتگاه هایی که در ورزشگاه ها و اماکن تفریحی برپا شده به دستگاه های خود برمی گردند. تجربه خوبی در این زمینه به دست آمده که در بحران های آتی بلافاصله از این مراکز استفاده می کنیم ضمن اینکه در سال ۹۹ و بعد از آن ۱۵ هزار تخت به تخت های ما اضافه می شود.»


وی در پاسخ به اینکه برای خرید کیت های تشخیص کرونا و سامانه ۴۰۳۰ چقدر هزینه شده است، گفت:« اوایل شیوع کرونا از کیت های وارداتی استفاده می شد اما الان این کیت ها از محل شرکت های داخلی تامین می شود. حدود ۱۳۰۰ میلیاردتومان پول در اختیار هیات امنا بود که در این زمینه خرج شده است. در بحث ۴۰۳۰ ستاد فرمان اجرایی امام تجهیزاتی را در اختیارمان قرار دادند که حدود ۴و نیم میلیاردتومان در این زمینه هزینه شده است.»
وی گفت:« از جمله اقداماتی که انجام دادیم افزایش تخت های ویژه است که افزایش بیش از ۱۵۰۰تخت را در دستور کار داریم که باید اماده شوند برای شرایط اضطراری. همچنین خود را آماده کردیم که بیمارستان های جدید را به عرصه خدمت اضافه کنیم در این مدت کوتاه برخی بیمارستانها پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد داشته اند. حدود ۷ هزار تجهیزات مورد نیاز را تامین کرده ایم و بیمارستان های بالای ۹۰ درصد را به بهره برداری رساندیم و بیمارستان های بالای ۸۰ درصد شناسایی شده اند و در اولویت تجهیزو راه اندازی قرار می گیرند.»


وی درباره استخدام پرستارانی که قرارداد ۸۹ روزه دارند و نیز فیش های تشویقی هزارتومانی به پرستاران درگیر کرونا که اخیرا خبرسازی شده، گفت:« در حال حاضر ده هزار نفر نیرو را در اسفند ماه به کار گرفتیم که از محل استخدام ازمون آبان ماه سال گذشته است که ۴۵۰۰ نفرشان پرستار بوده و ۲۲۰۰ نفر نیرو را در حال استخدام داریم و ۳۰۰۰ نفر هم از محل استخدام مرحله قبل کسانی که حداقل نمره قابل قبول گرفته اند را اضافه کنیم .افرادی که در شرایط فعلی با قرادادهای ۸۹ روزه بر سر کار امده اند در مراحل بعدی استخدام در اولویت قرار می گیرند و کسانی که در ایام سخت و شرایط خطر همکاری می کنند باید امتیاز ویژه برای آنها قائل شویم. درباره بحث تشویق مسئله اصلی که موردتاکید وزیر بهداشت بوده است عدالت در پرداخت است ما نمی گوییم همه برابر بگیرند ولی عدالت در پردخت اساسی است.»


وی افزود:« اعتباراتی که اختصاص یافته مبتنی بر این بود کسانی که مستقیم در بخش کرونا هستند در اولویت پرداخت باشند و تاکنون ۲۰۰ میلیاردتومان اعتبار برای این منظور اختصاص یافته است. برای پاداش پرستاران ممکن است بی سلیقگی هایی وجود داشته باشد قطعا عدد هزارتومان و یا ۲۰ هزارتومان مطلوب ما نیست و در شان همکاران ما نیست و باید عددی پرداخت شود که شوونات همکاران ما رعایت شود و به این مسئله رسیدگی می کنیم.»


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.92866s, 20q