مصرف منظم آب میوه، قند خون را بالا می‌برد

۱۳۹۰/۰۳/۲۸ - ۱۰:۳۵ - کد خبر: 29239
مصرف منظم آب میوه، قند خون را بالا می‌برد
سلامت نیوز : نتایج دو آزمایش جدید نشان داده است افرادی كه به طور منظم آب میوه مصرف می‌كنند سلامتی خود را در معرض خطر قرار می‌دهند چون این آب میوه‌ها مملو از مقادیر زیادی قند هستند كه می‌توانند اعتیادآور باشند.

به گزارش ایسنا، در یكی از آزمایشات تاكید شده است كه نوشیدن فقط دو لیوان آب میوه درروز می‌تواند اشتیاق فراوانی برای مصرف مواد قندی در مصرف كنندگان ایجاد كند و همچنین تمایل آنها را به دریافت كالری بالا افزایش دهد.

درآزمایش دیگر نیز پیشنهاد شده است كه مردم می‌توانند به جای آب میوه از میوه خشك استفاده كنند چرا كه به لحاظ مقدار و انواع بسیاری ازآنتی اكسیدانها، پلی فنول‌ها و ریزمغذی‌ها، شبیه به میوه معمولی است و همان مزایا را می‌تواند برای بدن و سلامتی فرد داشته باشد.

به گزارش روزنام دیلی تلگراف، در هر دو آزمایش چنین نتیجه‌گیری شده كه آب میوه را نمی‌توان هر روز در رژیم غذایی گنجاند در حالی كه مصرف روزانه میوه‌های خشك توصیه می‌شود.

در نخستین مطالعه كه از سوی كارشناسان تغذیه در دانشگاه بانگور در ویلز شمالی انجام گرفت معلوم شد كه حتی آب میوه‌های تازه پاستوریزه شده هم می‌توانند حداقل حاوی 5 قاشق چایخوری قند در هر لیوان باشند چون فرایند پاستوریزه كردن به خودی خود، غلظت قند آنها را بالا می‌برد.

حدود دو سوم این مقدار قند نیز در قوطی‌های سودا موجود است كه با این حساب نقش مهمی در بروز چاقی، مختل كردن میزان قند خون و همچنین مختل كردن متابولیسم طبیعی بدن ایفا می‌كند.

بنابراین كارشناسان تاكید دارند كه آب میوه‌ها باید از رژیم روزانه كنار گذاشته شوند و در عوض به مصرف میوه‌ها و سبزیجات به طور طبیعی توصیه شود چرا كه در هر كالری از آنها مقدار بیشتری از ریزمغذی‌ها وجود دارند.

دكتر هانز پیتر كیوبیز كه سرپرستی این مطالعه را برعهده داشته تاكید كرد: آب میوه‌ها در واقع بیش از اینكه مفید باشند، ولع انسان را به مصرف مواد قندی افزایش می‌دهند و پیامدهای نامطلوبی روی سلامتی افراد خواهند داشت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.34698s, 18q