سالم سازی سبزی و میوه بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماریهای عفونی روده ای است

۱۳۹۰/۰۳/۲۸ - ۱۰:۳۸ - کد خبر: 29241
سلامت نیوز : عضو  هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد سالم سازی سبزی ، میوه و رعایت نکات بهداشتی را بهترین راه پیشگیری از ابتلاء به بیماریهای عفونی روده ای برشمرد .
 دکتر حمید رضا نادری با اشاره به آغاز فصل گرما و استقبال بیشتر مردم برای استفاده از میوه و سبزیهای خام اظهار داشت : به منظور پیشگیری از بروز بیماریهایی عفونی روده ای  همچون اسهال ، اسهال خونی ، حصبه و وبا باید از بهداشتی بودن آب و مواد غذایی خام مصرفی مطمئن باشیم .

وی با بیان اینکه اسید موجود در معده انسان به طور طبیعی با میکروبهای خوراکی مبارزه و آن را از بین می برند، افزود: در میزان اسید معده در کودکان زیر 5 سال ، سالمندان و بیمارانی که داروهای ضد اسید استفاده می کنند کم است و این گروه، بیشتر در معرض بروز بیماریهای عفونی روده ای منتقله از آب و غذا قرار دارند .

استادیار گروه آسیب شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این که کلر موجود در آب شرب شهری برای ضد عفونی کردن سبزی ، محصولات صیفی و میوه ها کافی نیست گفت : افراد بهتر است برای استفاده از این محصولات آنها را با مایع ضد عفونی کننده (پرکلرین ) به مدت 15 الی 20 ذقیقه شستشو دهند و سپس استفاده کنند.

دکتر نادری افزود: برخی تصور می کنند استفاده از مایع های ظرفشویی به تنهایی می تواند سبزی ها و میوه ها را ضد عفونی کند و این در حالی است که با اجرای این عمل تنها می توان کیستهای انگلی موجود در مواد غذایی خام را از بین برد و برای ضد عفونی میکروبی حتماً باید از مواد ضد عفونی کننده استاندارد موجود در داروخانه ها استفاده کرد .

وی با بیان این که تداوم بیماری در افراد و کاهش میزان مایعات بدن ممکن است به بروز عوارض سیستمی منجر شود، گفت: در صورت بروز بیماریهای عفونی روده ای بهتر است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.86854s, 18q