گروه شیر و لبنیات در سلامت پوست نقش مهمی دارد

۱۳۹۰/۰۳/۲۹ - ۱۵:۵۰ - کد خبر: 29353
سلامت نیوز : در سومین ردیف هرم غذایی، گروه شیر و لبنیات قرار دارد که در رشد و استحکام استخوان ها، دندان ها و سلامت پوست نقش مهمی دارند.

سرپرست اداره بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت،‌ درمان وآموزش پزشكی ، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: این گروه شامل موادی مانند شیر، ماست، پنیر، کشک، دوغ و بستنی است كه مصرف آن برای افراد بزرگسال سالم، روزانه به میزان 2 تا 3 واحد توصیه می شود.

دكتر زهرا عبداللهی با اشاره به این كه زنان باردار و شیرده باید حداقل روزانه 3 واحد از گروه شیر و فرآورده های آن مصرف کنند، گفت: پروتئین، کلسیم، فسفر، بعضی از انواع ویتامین های گروه ب و ویتامین آ از جمله مواد مغذی گروه شیر و لبنیات است كه مصرف روزانه دو لیوان شیر، نصف پروتئین مورد نیاز افراد بالغ را تأمین می كند.

وی تصریح كرد: بهتر است افراد حتی الامکان از شیر پاستوریزه کم چرب 5/1درصد یا کمتر و همچنین از پنیر های تهیه شده از شیر پاستوریزه استفاده کنند.

سرپرست اداره بهبود تغذیه جامعه با بیان این كه شیر حاوی بعضی از ویتامین ها مانند آ، ب12، ب2 ، ب 1 است، افزود:‌ هنگام خرید شیر باید به تاریخ انقضای آن توجه كرده و از در معرض نور قرار دادن شیر خودداری کنند زیرا باعث نابودی ویتامین «ب2» آن و نیز بد طعمی شیر می شود.

وی در خصوص مصرف پنیر تازه گفت: پنیر تازه را باید به مدت حداقل 2 ماه در آب نمک نگهداری كرده و سپس مصرف كنند همچنین حتما قبل از مصرف هر نوع کشک مقداری آب به آن اضافه كنند و حداقل 5 تا 10دقیقه در حال به هم زدن بجوشانند.

دكتر عبداللهی تاكید كرد: شیر و لبنیات حاوی مقدار زیادی کلسیم است که برای سلامت استخوان لازم بوده و بهتر است از شیر و لبنیاتی که با ویتامینD  غنی شده اند، استفاده کنند، زیرا این ویتامین برای جذب بهتر کلسیم بسیار مفید است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12762s, 18q