مصرف چای داغ از عوامل اصلی بروز سرطان مری در استان خراسان است

۱۳۹۰/۰۳/۳۰ - ۱۴:۴۱ - کد خبر: 29355
سلامت نیوز : متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مصرف چای داغ یکی از عوامل اصلی بروز سرطان مری در این استان است.

دکتر امیرهوشنگ یوسفی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این که میزان بروز سرطان مری در بین مردان این استان زیاد است، افزود: چای داغ سبب می‌شود تا تمامی مخاط موجود در این ناحیه سوزانده شود و سلول‌ها شروع به تغییر شکل دادن کنند.

وی ادامه داد: مصرف دخانیات یکی دیگر از عوامل بروز این بیماری در بین مردان است.

وی با بیان این که سرطان سینه یکی از بیماری‌های سرطانی است که در بیشتر زنان این استان شایع است، اظهار داشت: عامل جهش ژنتیکی مهمترین عامل بروز این امر در بین زنان است.

وی نازا بودن زن‌ها، تولد اولین فرزند بعد از 35 سالگی، مصرف بیش از حد استروژن و وجود سابقه سرطان تخمدان در زنان را از عوامل دیگر بروز این بیماری در بین آنها عنوان كرد.

یوسفی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته این بیماری در بین زنان 60 تا 70 ساله دیده می‌شد، تصریح کرد: اکنون سن این بیماری در بین زنان کاهش یافته و در بین زنان 30 ساله نیز مشاهده شده است.

وی در خصوص مشخصات دردهای سرطانی توضیح داد: محل این دردها ثابت بوده و روز به روز در حال افزایش است.

متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با ذکر اینکه اکنون تمایل نوجوانان و جوانان به استفاده از فست فودها در حال افزایش است، تاکید کرد: مصرف بیش از اندازه فست فودها، گوشت قرمز و عادت اشتباه غذایی از عوامل تاثیرگذار در بروز سرطان‌ها در انسان است.

وی با اشاره به اینکه مصرف سبزی و میوه‌جات موجب از بین بردن عوامل بیماری و میکروب زا در بدن انسان می‌شود، افزود: بهتر است شهروندان گوشت قرمز را با سبزی مصرف کرده و از غذاهای سرخ کردنی کمتر استفاده کنند.

به گفته یوسفی طی چهار سال گذشته حدود یک هزار پرونده بیماران سرطانی در این بیمارستان تشکیل شده است که از این آمار حدود یک دهم آمار واقعی بیماران سرطانی استان را تشکیل می‌دهد و نه دهم دیگر به علت تمایل درمان در استان‌های دیگر و یا عدم وجود امکانات پرتودرمانی به استان‌های دیگر مراجعه می‌کنند.

وی تاکید کرد: طی سال جاری برای درمان بیماران سرطانی در استان، دستگاه شتاب دهنده خطی فعال خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.7358s, 18q