جراحی پیوند پوست بیماران سوختگی در شیراز

۱۳۹۰/۰۳/۳۰ - ۱۵:۳۰ - کد خبر: 29376
سلامت نیوز :با انجام عمل« برداشت زود هنگام بافت سوخته و پیوند همزمان پوست در بیماران دچار سوختگی» در مركز آموزشی درمانی قطب الدین شیرازی ، بیماران این بیمارستان با آخرین شیوه های مدرن در دنیا ، درمان می شوند .

رئیس مركز آموزشی درمانی قطب الدین شیراز با بیان این مطلب ، گفت : انجام این شیوه عمل جراحی از حدود 8 ماه پیش در این بیمارستان آغاز شده و در حال حاضر به روش معمول درمان سوختگی های عمیق در این مركز تبدیل شده است .

دكتر مهدی ایاز افزود : این در حالی است كه بر اساس بررسی های صورت گرفته انجام این شیوه جدید جراحی در بیماران  سوختگی ، با این وسعت ، در كشور كم نظیر می باشد . وی اظهار داشت : سوختگی بر اساس عمق به درجه 1 ، درجه 2 سطحی ، درجه 2 عمقی ، درجه 3 و درجه 4 تقسیم می شود،  كه شیوه درمان در هر مورد متفاوت است .

دكتر ایاز گفت : درمان سوختگی درجه 1 و 2 سطحی از ابتدا تا انتها با داروهای مسكن و پمادهای نرم كننده و تسكین دهنده موضعی تحت نظر پزشك انجام می شود ، اما درمان سوختگی های درجه 2عمقی و عمیق متفاوت است.

 وی افزود : از سال ها قبل و همچنین در حال حاضر در تعداد زیادی از بیمارستانهای سوختگی شیوه ، درمان بیماران درجه 2 عمقی و عمیق تر اینگونه بوده است كه قسمتهای دچار سوختگی روزی یك تا دو مرتبه و گاهی یك روز در میان شستشو و پانسمان می شوند و این تعویض پانسمان آنقدر ادامه می یابد كه با گذشت زمان پوست و بافت های سوخته طی چندین هفته تا چندین ماه به تدریج و به خودی خود از بدن جدا شوند .سپس در این مرحله است كه بیمار برای عمل پیوند پوست از خودش ، مورد عمل جراحی قرار می گیرد .

رئیس مركز آموزشی درمانی قطب الدین شیراز گفت : در طول این مدت زمانی كه صرف آماده شدن زخم برای پیوند پوست می شود ، ممكن است مشكلات مختلفی برای بیمار ایجاد شود ، از جمله اینكه به دلیل ترشح انواع تركیبات و سموم از بافت سوخته و مرده در بدن و به دنبال آن از كار افتادن ارگانهای مختلف حیاتی ، بیمار دچار مرگ شود.

دكتر ایاز اظهار داشت : در شیوه نوینی كه مطابق با استاندارد های دنیا در بیمارستان قطب الدین انجام می شود ، اگر بیمار دچار سوختگی عمیق ، از نظر شرایط عمومی ثبات داشته و امكان عمل جراحی برای او وجود داشته باشد ، بعد از 24 تا 48 ساعت و حداكثر 2 تا 3 هفته بعد از سوختگی تحت عمل برداشت زود هنگام بافت سوخته و پیوند پوست همزمان ، قرار می گیرد .

وی افزود : این در حالی است كه در شیوه قدیمی درمان ، بیمار چندین هفته و حتی تا چند ماه پس از سوختگی ، آماده جراحی می شود .

دكتر ایاز گفت : برداشت زودهنگام بافت سوخته و پیوند پوست همزمان در این مركز تا 40 درصد در یك عمل ، هم انجام شده كه در درصدهای بالاتر مشكل كمبود پوست خود فرد وجود دارد  . وی بیان كرد: بهترین جایگزین در این گونه موارد ، استفاده از پوست انسان دیگر و ترجیحاً جسد است كه در این زمینه نیز در بیمارستان قطب الدین ، با همكاری مركز تحقیقات و بانك فرآورده های پیوندی ایران وابسته به دانشگاه تهران ، اقداماتی انجام شده و منتظر مشاهده موارد بیشتر و نتایج آنها هستیم .

دكتر ایاز با اشاره به اهمیت صرف زمان كمتر برای آماده سازی بیمار جهت انجام عمل جراحی برداشت زود هنگام بافت سوخته و پیوند همزمان پوست در بیماران سوختگی ،  نسبت به شیوه قدیمی ، گفت : بافت مرده ناشی از سوختگی ، محل تجمع و تكثیر انواع میكروبهای بیمارستانی مقاوم به درمان است كه به دلیل عدم وجود پوست سالم ، به راحتی وارد خون شده و با ایجاد عفونت خون   می تواند فرد را دچار مرگ كند .

وی اظهار داشت : سوخت و ساز در بیماران دچار سوختگی بدلیل فقدان پوست ، بسیار بالا است كه این مسئله ضمن تحلیل قوای جسمی و عضلانی فرد ، منجر به كاهش دفاع بدن درتمام سطوح و در نتیجه حساس شدن بیمار به انواع میكروبها می شود .

دكتر ایاز تصریح كرد : جدا نشدن بافت مرده به صورت خود به  خود به دلیل زمان بر بودن ، نتایج نا مطلوبی برای بیمار دارد .

 وی در زمینه مزایای استفاده از شیوه جراحی نوین ، گفت : با استفاده از این نوع درمان ، دوره  نقاهت از چندین ماه به حداكثر چند هفته ( معمولاً سه هفته) كاهش می یابد ، بدلیل جدا سازی سریع بافت  مرده و جایگزینی با پوست خود فرد ، احتمال مرگ و میر و عفونت بدن ، عفونت خون ، افزایش سوخت و ساز بدن و تشكیل بافت اضافی در محل سوختگی شدیداً كاهش می یابد .

دكتر ایاز تصریح كرد: در این شیوه به دلیل كاهش شدید امكان ایجاد و بافت اضافی ، محدودیت حركت و نازیبایی در موضع سوختگی نیز به میزان زیادی كمتر می شود .

وی همچنین كم شدن هزینه تحمیل شده به بیمار ، خانواده ، بیمارستانها ، بیمه ها و دولت را از دیگر مزایای استفاده از شیوه جدید جراحی ذكر كرد و گفت: با توجه به كم شدن تقریباً تمامی عوارض سوختگی ، میزان آسیب های روحی و روانی بیمار و خانواده نیز كمتر می شود .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مهدی
با سلام من مهدی هستم بیست و دو سالمه تو یه حادثه دچار سوختگی هفتاد درصد شدم جراحی کردم ولی خیلی جاش بد مونده میخواستم بدونم هزینه جراحی دوباره چقده و اینکه بهتر میشه تقریبا از گردن تا انتهای کمر از هر دو طرف سوخته
ر،الف
سلام من دختری 27 ساله هستم ک در نوزدای ب دلیل ریختن اب جوش روی دستم ، کاملا سوخته و جاش قهوه ای پر رنگ مونده، یکبار هم لیزر کردم ولی هیچ فرقی نکرده میخواستم ببینم میشه پیوند انجام داد؟
سارا
سلام من 21 سالمه وقتی 3 سالم بوده دست راستم با آب جوش سوخته م دا همون مقع هم جراحی و پیوند پوست انجام دادم ولی الان جاش حالتن چروک داره میخواستم ببینم خوب میشه ؟ مراحل درمانم طول میکشه؟ هزینش تقریبا چقدر میشه؟
محمد
سلام. ممنون از سایتتون من الان 22 سالمه ودر سن 4 سالگی با آب جوش دچار سوختگی 77 درصدی شدم و به لطف خدا زنده ماندم:درهمان سالها عمل پیوند پوست انجام دادم ولی الان خود پوست پیوندی شکل خوبی نداره. میخواستم بدونم خوب میشم و خرج عملش چقدر میشه.قیمت ترمیم هرواحدصورتم دستم و کمرم .
سلام من 28 سال سن دارم که 4 سالگی صورتم سوخته است و در ناحیه گردن و صورت سمت چپم اسکار پیدا شده است میخواهم جراحیش کنم کجا باید مراجعه کنم؟لطفا منو راهنمایی کنید.با تشکر مسعود
عباس كلا مي پور
در سن 2 سالگي درقسمتي از صورتم دچار سوختگي شدم كه زياد هم نيست الان قصد انجام عمل گرافت وترميم آن دارم اولا كه شدني است ؟دوم اينكه كجا بايد برم؟ وسوم هزينه ان چقدر ميشود؟ سپاسگزارم
عباس كلا مي پور
در سن 2 سالگي درقسمتي از صورتم دچار سوختگي شدم كه زياد هم نيست الان قصد انجام عمل گرافت وترميم آن دارم اولا كه شدني است ؟دوم اينكه كجا بايد برم؟ وسوم هزينه ان چقدر ميشود؟ سپاسگزارم
عادله
سلام،من دختری18ساله هستم که در 2سالگی بازوی راستم بر اثر افتادن در آب جوش سوخته (از نوع درجه 3)می خوام بدونم با عمل جراحی خوب میشه یا نه؟هزینه عمل چقدره؟
ارشیدا
سلام من دختر 27 ساله هستم حدود 20 سال پیش دچار سوختگی دو تا پا در اثر روغن شده امپ، سوختگی به صورتی بوده که جای آن به صورت لایه سفید رنگی می باشد ایا امکان ترمیم ان وجود دارد باید پیوند پوست انجام بدهم؟و هزینه ترمیم حدودا چقدر می باشد؟
با تشکر
marjan
با عرض سلام..اگه کسی دچار سوختگی درجه سه باشه و نتونه عمل بشه بخاطر اینکه در عمل فشارش بالا میره باید چیکار کنه؟با توجه به اینکه 17 سال از مدت سوختگی گذشته
منصوری
من دختر 18 ساله هستم که حدود 17سال پیش دستم سوخته وجای آن هنوز رو دستم هست در هنگام سوختگی تمام لایه های پوست کنده شدند میخوام عملش کنم به نظرتون خوب میشه ؟هزینه عملش حدودا چقدره/
احتشام
سلام.میخواستم بدونم اگر صورت نسوخته باشه به خاطر جای جوش ک سوراخ سوراخ شده میشه بیوند بوست انجام داد؟
خسروپور
سلام، نامزدم حدودا 5ساله صورتش سوخته است سوختگیش در ناحیه صورت و دستاش است از نوع عمیق، 22 سالشه، میخوام عملش کنم به نظرتون خوب میشه؟ هزینه عملش زیاده؟
2.32699s, 31q