تاکید بر مصرف نوشیدنی همراه با قند و نمک در ورزشهای طولانی مدت

۱۳۹۰/۰۴/۰۷ - ۰۹:۳۹ - کد خبر: 29687
سلامت نیوز :رئیس هیات پزشکی ورزشی استان یزد خطاب به ورزشکاران گفت: در ورزش‌های طولانی از مایعات حاوی آب، نمک و قند یا نوشابه ورزشی استفاده کنید.
دکتر فلاح نژاد ضمن بیان این مطلب اظهارداشت: احتمال گرمازدگی در دو تا چهار روز اول ورزش بیشتر است لذا سعی کنید از اصل تطابق با هم گرمایی (Acclimatization) استفاده کرده و در چند روز اول با تمرینات سبک، کوتاه‌مدت و متوالی در هوای گرم بدن‌تان را با دمای محیط سازش دهید.
وی ادامه داد: از ورزش در دمای بالاتر از 28 درجه سانتی‌گراد و رطوبت بالای هوا خودداری کنید چرا كه گرما و رطوبت اثر استرس گرمایی یکدیگر را تشدید می‌کنند.
رئیس هیات پزشکی ورزشی استان یزد توصیه کرد: به اندازه کافی قبل، حین و بعد از ورزش مایعات بنوشید؛ چون بهترین و مهم‌ترین راه کاهش دمای بدن تعریق است. در ورزش‌های طولانی از مایعات حاوی آب، نمک و قند یا نوشابه ورزشی استفاده کنید.
دکتر فلاح نژاد خطاب به ورزشکاران گفت: قبل از شرکت در برنامه‌های ورزشی در محیط گرم با پزشک مشورت کنید چون برخی افراد بیش از دیگران مستعد گرمازدگی هستند مانند افراد چاق، کودکان و سالمندان. به علاوه، مصرف برخی داروها مانند داروهای مدر، نارسایی قلبی‌، عمل جراحی بای‌پس قلبی، دیابتی‌ها و بیماران MS نیز زمینه گرمازدگی را فراهم می‌کنند.
وی تصریح کرد: قبل و بعد از ورزش خودتان را وزن‌ کنید کاهش بیش از 2 درصد وزن بعد از ورزش، نیاز به مراقبت خاص و پرهیز از ادامه ورزش دارد.
دکتر فلاح نژاد خاطرنشان كرد: حین ورزش در محیط گرم از لباس مناسب استفاده کنید. لباس باید نازک، به رنگ روشن و نسبتا شل و گشاد بوده و اجازه دفع گرما را از طریق تعریق در محل یقه و آستین بدهد.
رئیس هیات پزشکی ورزشی استان یزد در ادامه به ورزشكاران توصیه کرد: در حین ورزش و با فواصل کوتاه، استراحت کنند، از مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند چای، قهوه و کوکا بپرهیزند و ترجیحا از ساعت 10 صبح تا 5 بعدازظهر ورزش نکنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.18564s, 18q