سرماخوردگی و گرفتگی‌های تنفسی، بیشترین مشكل زائران مكه

۱۳۹۰/۰۴/۰۷ - ۱۰:۰۹ - کد خبر: 29695
سلامت نیوز : معاون حج و عمره مركز پزشكی حج و زیارت هلال احمر گفت: طبق آمار و بررسی‌ها در مدینه منوره بالاترین مراجعات در زمینه دردهای عضلانی و اسكلتی بوده است و در مكه نیز بیشترین مراجعات بیماران شامل سرماخوردگی و گرفتگی‌های تنفسی بوده است.

ولید دنده‌بر در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: در سفر رؤسای سازمان حج و زیارت و جمعیت هلال‌احمر و رئیس مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت به عربستان از آشپزخانه‌ها و مراكز بهداشتی شهرهای مكه و مدینه بازدید به عمل آمد.

وی افزود: ‌مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر ایران در حال حاضر 6 مركز درمانی در شهر مدینه، 12 مركز درمانی در شهر مكه و یك مركز درمانی بین راهی در عربستان دارد كه به زوار كشورمان خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌كنند.

دنده‌بر تصریح كرد: در بازدیدهای مسئولان سازمان حج و زیارت و شركت در جلسات با حضور نماینده ولی فقیه و مسئولان ستاد عملیات عمره این مسئولان از خدمات مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر در راستای ارائه خدمات درمانی و بهداشتی به زائران كشورمان در شهرهای مكه و مدینه ابراز رضایت خود را اعلام كردند.

معاون حج و عمره مركز پزشكی حج و زیارت هلال احمر اظهار داشت: همه ساله در ماه‌های آخر مراسم عمره مفرده (شعبان و رمضان) حساسیت زیادی در ارائه خدمات به زائران كشورمان صورت می‌پذیرد كه مسئولان و دست‌اندركاران مركز پزشكی نیز با همكاری دیگر نهادهای مذكور تلاش می‌كنند در این دو ماه آخر بتوانند خدمات مطلوب‌تری در حوزه بهداشتی و درمانی به زائران كشورمان ارائه كنند.

دنده‌بر ادامه داد: تاكنون حدود 630 هزار عمره‌گذار ایرانی به عربستان مشرف شدند كه بر اساس همین آمار طبق باید تا پایان مراسم عمره مفرده 800 هزار زائر كشورمان در این مراسم حضور یابند.

وی افزود: تاكنون حدود 300 هزار ویزیت تخصصی و عمومی برای مراجعان به مركز پزشكی حج و زیارت هلال احمر در عربستان در سه ماهه نخست سال جاری صورت پذیرفته كه حدود 150 هزار خدمات بهداشتی و درمانی از جمله تزریقات، پانسمان، تست قند خون و نوار قلب ارائه شده است كه در مجموع به 450 هزار زائر كشورمان از طرف درمانگاه‌های مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال‌ احمر ارائه خدمات شده است.

معاون حج و عمره مركز پزشكی حج و زیارت هلال احمر در پاسخ به این پرسش كه بیشترین مراجعات بیماران به درمانگاه‌های مركز پزشكی در شهرهای مدینه منوره و مكه مكرمه در چه زمینه‌هایی بوده است، تصریح كرد: طبق آمار و بررسی‌ها در مدینه منوره بالاترین مراجعات در زمینه دردهای عضلانی و اسكلتی بوده است و در مكه نیز بیشترین مراجعات بیماران شامل سرماخوردگی و گرفتگی‌های تنفسی بوده است.

دنده‌بر ادامه داد: تاكنون 12 گروه بهداشتی و درمانی از جمله 6 گروه به مدینه منوره و 6 گروه به مكه مكرمه كه هر كدام از این گروه‌ها نیز 60 نفره هستند به عربستان اعزام شده‌اند و تا پایان مراسم عمره مفرده نیز دو گروه دیگر نیز به این كشور برای خدمات به زائران عمره مفرده كشورمان اعزام می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش كه تاكنون چند بیمار به ایران برای درمان‌های تكمیلی اعزام شده‌اند و چه تعداد بیمار نیز به بیمارستان‌های عربستان منتقل شده است، گفت: تاكنون در سه ماهه نخست سال جاری 32 بیمار به ایران منتقل شدند و در این راستا نیز 118 زائر كشورمان نیز برای درمان تكمیلی به بیمارستان‌های عربستان انتقال یافته‌اند.

معاون حج و عمره مركز پزشكی حج و زیارت هلال احمر تصریح كرد: تاكنون حدود 1400 بازدید پزشكی از تمام قسمت‌های هتل‌های طرف قرارداد اقامتی زائران كشورمان و همچنین آشپزخانه‌های مركزی كه دو آشپزخانه در مدینه منوره و دو آشپزخانه در مكه مكرمه وجود دارد، صورت پذیرفته است.

دنده‌بر در پاسخ به این پرسش كه علت بیشتر متوفیان زائر كشورمان در عربستان به چه دلایلی بوده است، گفت: معمولاً اكثر زائران در هتل‌ها و بیمارستان فوت می‌كنند و مسائل متوفیان بر عهده ستاد عملیات عمره است ولی دلیل بیشتر فوت این زوار به دلیل ایست قلبی، مشكلات تفنسی و بیماری‌های سرطانی بوده است.

معاون حج و عمره مركز پزشكی حج و زیارت هلال احمر در توصیه به زائران عمره مفرده كشورمان برای سفر به عربستان، خاطرنشان كرد: بیشترین توصیه‌ای كه به زائران عمره مفرده كشورمان می‌توان كرد، در رعایت مسائل بهداشتی فصل عمره تابستانی است و زائران باید توجه داشته باشند در صورتی كه با خانواده و اطفال به عربستان مشرف می‌شوند به هیچ‌وجه اطفال خود را در مكان‌های از جمله آسانسورها تنها نگذارند و تا حدامكان داروهای تخصصی بیماری‌های خود را برای ذخیره حداقل‌ 15 روز در عربستان همراه داشته باشند و پیوسته از مدیران كاروان‌ها راهنمایی‌های لازم را دریافت كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23434s, 18q