احتمال ورود بیمارستان ها به «فاز خطر»

۱۳۹۹/۰۴/۳۱ - ۱۰:۰۴ - کد خبر: 296981
احتمال ورود بیمارستان ها به «فاز خطر»

سلامت نیوز:رئيس مرکز مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات باليني وزارت بهداشت با اشاره وضعيت تخت‌هاي بيمارستاني مختص کرونا، درباره برخي اظهارات مبني بر کمبود نيرو براي مقابله با کرونا، گفت: اکنون به دليل درگيري و بيماري پزشکان و کادر درمان با کرونا، در برخي رشته‌ها در برخي استان‌ها کمبودهايي داريم که البته مديريت شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،دکتر گلپيرا درباره وضعيت تخت‌هاي بيمارستاني مربوط به بيماران مبتلا به کرونا، گفت: اولا بايد توجه کرد که هنوز تخت‌هاي بيمارستاني مربوط به کرونا در کشور ظرفيت خالي دارند و اينطور نيست که بگوييم همه تخت‌هاي بيمارستاني پر شده‌اند.


وضعيت تخت هاي بيمارستاني
وي افزود: اما، در حال حاضر در حقيقت داريم به ظرفيتي مي‌رسيم که در سيستم رسيدن به وضعيت رنگ نارنجي يا فاز خطر را احساس مي‌کنيم؛ چراکه وضعيت کنوني مانند شرايط عيد نيست که تمام خدمات غير‌کرونايي را تعطيل کرده باشيم، بلکه در حال حاضر هم به بيماران مبتلا به کرونا خدمات ارائه مي‌دهيم و هم سرويس‌دهي به ساير بيماران را نيز انجام مي‌دهيم. گلپيرا ادامه داد: در واقع به طور کلي بايد در بيمارستان‌هايمان مراقب ظرفيت تخت‌ها باشيم.

بهترين حالت زماني است که 30 درصد ظرفيت تخت‌هاي خالي يک بيمارستان را به کرونا اختصاص دهم. در اين صورت خيال‌مان راحت است که تعداد کساني که به بيمارستان مراجعه مي‌کنند و تعداد کساني که از بيمارستان مرخص مي‌شوند، در يک بازه زماني مناسب، حرکت و چرخش تخت مناسبي را ايجاد مي‌کنند. حال اگر اين درصد بالاتر رود، وارد فاز خطر مي‌شويم و در حال حاضر احساس مي‌کنيم که ممکن است به اين فاز برسيم.

زيرا ممکن است به صورت ناگهاني اتفاقي رخ دهد، تعداد بيماران مراجعه‌کننده به بيمارستان افزايش يابد و بيمارستان مجبور شود در اورژانس بيماران را نگه دارد.گلپيرا با بيان اينکه اکنون تمام بيمارستان‌هاي دولتي زير مجموعه دانشگاه‌هاي علوم پزشکي به غير از بيمارستان‌هاي تک تخصصي بيماران مبتلا به کرونا را مي‌پذيرند، ادامه داد: در حال حاضر داريم يک ارزيابي مجدد از وضعيت بيمارستان‌هايمان انجام مي‌دهيم.

با اين ارزيابي خودمان را تا مهر ماه براي آنفلوانزا آماده مي‌کنيم. بر اين اساس تمامي جاهايي که فکر مي‌کنيم با توجه به شيوع بيماري و سابقه‌اي که از سال‌هاي گذشته در زمينه آنفلوآنزا داشتيم، ارزيابي مي‌کنيم تا بدانيم که چه مناطقي را بايد تجهيز ويژه انجام دهيم.


کادر درماني فرسوده شده است
وي درباره برخي اظهارات مبني بر کمبود نيرو در برخي استان ها براي مقابله با کرونا و درخواست نيروي داوطلب، گفت: کادر درمان به‌شدت خسته و فرسوده شده است. واقعا کشش در کادر درمان بسيار کاهش يافته است. به هر حال در هر صنف و رشته‌اي يک زمان تعطيلي و استراحت وجود دارد. اين در حالي‌ است که زمان استراحت کادر درمان مان به شدت کم است.

علاوه بر اين درصد زيادي از کادر درمان و پرسنل از آنجايي که به شدت درگير بيماران سخت و شديد هستند، درگير کرونا و بيماري شدند و هر يک از اين پرسنل به مدت دو هفته از سيستم خارج مي‌شوند. وي با بيان اينکه تاکنون 10 تا 12 هزار نفر در کادر درماني کشور با کرونا درگير شده‌اند و همچنان هم اين وضعيت ادامه دارد، گفت: اين موضوع براي سيستم درماني دردسر ايجاد کرده است.

ما براي پرسنل‌مان ناراحتيم که براي خدمت دهي به مردم از جان‌شان گذشتند. حال در اين وضعيت با کمبود کادر درمان مواجه شده‌ايم. کادر درماني که بايد روزانه شش تا هشت ساعت کار کند، اکنون گاهي بايد 12 ساعت کار کند. حتي گاهي 24 ساعت شيفت دارد. بنابراين فشار زيادي به سيستم درمان وارد مي‌شود.


استقبال از نيروهاي داوطلب
گلپيرا گفت: در گروه پزشکي هم وضعيت به همين منوال است. با توجه به اينکه ما هميشه سعي کرديم که با تمهيدات زيادي، تمامي پزشکان و متخصصان مختلف در همه بيمارستان‌هايمان داشته باشيم، اکنون به دليل درگيري و بيماري پزشکان با کرونا، در برخي رشته‌ها در برخي استان‌ها کمبود داريم که اين وضعيت جالب نيست. اميدواريم با برنامه‌ريزي‌هايي که انجام مي‌دهيم، بتوانيم جايگزيني مناسب را ايجاد کنيم و به ظرفيت پيشين بازگرديم.

هر کس که مي‌تواند به سيستم درمان کمک کند، خوشحال مي‌شويم که نيروهاي داوطلب به دانشگاه‌هاي علوم پزشکي مراجعه کنند و بتوانيم از ظرفيت آنها استفاده کنيم. بحث کمبود نيرو را کمابيش در برخي استان‌ها مي‌بينيم، اما به هر حال مديريت شده است.


مردم رعايت کنند
گلپيرا گفت: طي اين مدت پنج ماهه 10 تا 12 هزار نفر از کادر درماني کشور با کرونا درگير شده و مبتلا شده‌اند. از مردم خواهش مي‌کنيم که پروتکل‌هاي بهداشتي را رعايت کنند، حتما از برگزاري اجتماعات جلوگيري کرده و فاصله اجتماعي را رعايت کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.93644s, 19q