ارایه خدمات دیالیز به بیش از 16 هزار بیمار مبتلا به نارسایی كلیه

۱۳۹۰/۰۴/۰۸ - ۱۶:۱۴ - کد خبر: 29784
سلامت نیوز : معاون آموزشی مركز تحقیقات نفرولوژی دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: ارایه خدمات دیالیز به بیش از 16 هزار بیمار نارسایی كلیه و به روز بودن لیست انتظار پیوند كلیه از نشانه های كارآمدی نظام ارایه خدمات نفرولوژی در ایران است.
 
به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكی ، بهروز گتمیری  افزود:خوشبختانه كشور ایران به لحاظ دانش نفرولوژی در وضعیت خوبی قرار دارد و در این زمینه از بعد مبانی تئوریك و نیز از نقطه نظر ارائه خدمات نفرولوژی، با سیر تكاملی روبرو هستیم.
وی از ارایه خدمات دیالیز و پیوند كلیه در سطح نسبتا مطلوب در كشور خبر داد و اظهار داشت :شرایط ایران از لحاظ پیوند كلیه در وضعیت نسبتا رضایت بخشی است و جزو معدود كشورهایی است كه در لیست انتظار پیوند كلیه در آن بسیار كوتاه و تقریبا به روز است و بیماران مدت زمان كمی را در انتظار عمل پیوند كلیه سپری می كنند.
گتمیری ، سیر آزمایشات پیوند را از جمله دلایل اطاله زمان انتظار این عمل خواند و گفت: معمولا زمان لازم برای انجام آزمایشات ضروری برای عمل پیوند كلیه حدود یك تا دو ماه تخمین زده می شود، اما چنان كه بیمار شرایط ویژه ای مانند انواع عفونت ها و یا مشكلات قلبی داشته باشد، زمان انجام عمل پیوند به تعویق می افتد تا تمهیدات لازم برای انجام این عمل اندیشیده شود.
عضو هیئت علمی بیمارستان امام خمینی(ره) افزود: در برخی كشورهای پرجمعیت همسایه به دلیل نبودن شرایط و امكانات، دستگاه نظام سلامت به علت در اختیار نداشتن دستگاه دیالیز به تعداد كافی چنین خدماتی را ارایه نمی دهد و ابتلا به نارسایی پیشرفته كلیه در این كشورها مترادف مرگ است اما در ایران با وجود 15 تا 16 هزار بیمار با نارسایی پیشرفته كلیه این بیماران از خدمات دیالیز به خوبی بهره مند می شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62783s, 18q