سكته‌های مغزی نخستین عامل معلولیت در كشور است

۱۳۹۰/۰۴/۱۲ - ۱۲:۵۹ - کد خبر: 29905
سلامت نیوز : رییس انجمن سكته‌های مغزی گفت: پرفشاری خون مهمترین زمینه خطر ابتلا به سكته‌های مغزی است، بنابراین كنترل فشار خون باعث كنترل ابتلا به سكته‌های مغزی و قلبی می‌شود.

به گزارش ایسنا، دكتر محمدرضا فینی در نشست خبری كه در بیمارستان سینا برگزار شد، افزود: اگر زمینه‌های خطر ابتلا به سكته مغزی در میانسالی وجود داشته باشد احتمال ابتلا به آلزایمر نیز افزایش می‌یابد.

رییس انجمن سكته‌های مغزی ایران درباره ترومبوزهای مغزی (تشکیل لخته خون در داخل یک رگ خونی) اظهار كرد: این بیماری به علت لخته شدن خون به وجود می‌آید و درمان آن بر اساس كاهش انعقاد خون است. این مورد در علم پزشكی یك استثنا محسوب می‌شود چرا كه با وجود خونریزی در مغز داروهایی برای بیمار به منظور كاهش انعقادپذیری خون تجویز می‌شود.


فینی درباره میزان شیوع سكته‌های مغزی در ایران گفت: بر اساس برخی از آمارها میزان سكته‌های مغزی در ایران افزایش پیدا كرده است البته این آمار ثابت شده نیست چرا كه از كل كشور گرفته نشده است علاوه بر آن بیشتر بر اساس اطلاعات بیمارستانی است تا یك جمعیت مطالعاتی مشخص.

وی با بیان اینكه مهمترین علت ابتلا به سكته‌های مغزی در ایران شناخته نشدن به موقع زمینه‌های خطر ابتلا به این بیماری است و اظهار كرد: با توجه به این مورد انجمن سكته‌های مغزی ایران پیشنهاد می‌كند همانگونه كه در دهه‌های اخیر واكسیناسیون سراسری و برخی از بیماری‌ها ریشه كن شد با توجه به افزایش سن جمعیت ایران اقداماتی برای شناسایی بیماری‌های سنین بالا صورت گیرد كه از جمله آنها می‌توان به تعیین عوامل ابتلا به سكته‌های مغزی اشاره كرد.

فینی افزود: سكته‌های قلبی در ایران اولین عامل مرگ‌ومیر و سكته‌های مغزی نخستین عامل مهم معلولیت در سنین بالاست. بنابراین در صورت كنترل زمینه‌های خطر ابتلا به سكته‌های قلبی و مغزی، هم میزان مرگ‌ومیر و هم میزان معلولیت در كشورمان كاهش پیدا می‌كند.

رییس انجمن سكته‌های مغزی ایران درباره میزان تاثیر مصرف آسپیرین در پیشگیری از ابتلا به سكته‌های مغزی اظهار كرد: آسپیرین میزان انعقاد‌پذیری خون را كاهش می‌دهد، البته در سه مرحله می‌توان مصرف آسپیرین را بررسی كرد. در مرحله اول برخی افراد سالم كه سابقه ابتلا به سكته‌های مغزی را ندارند، آسپیرین مصرف می‌كنند تا در آینده دچار سكته‌های مغزی نشوند این در حالیست كه تاثیر آسپیرین در این مرحله تایید نشده است.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: آسپیرین در درمان بیمارانی كه سكته مغزی كرده‌اند نیز اثری ندارد ولی اگر كسی دچار حادثه‌ عروقی مغزی شده باشد در صورت مصرف آسپیرین احتمال ابتلای او به سكته‌های مغزی كاهش پیدا می‌كند، در این شرایط احتمال سكته مغزی آنان 50 درصد كمتر از كسانی است كه از آسپیرین استفاده نكرده‌اند.

رییس انجمن سكته‌های مغزی درباره چهارمین همایش سكته‌های مغزی (استروك) گفت: در این همایش روی نوعی از سكته‌های مغزی‌ تمركز می‌شود كه به علت انسداد وریدی به‌وجود می‌آید. چرا كه در دهه‌های اخیر میزان مبتلایان به این بیماری در ایران افزایش یافته است، البته پیشرفت فناوری نیز در تشخیص بیشتر این بیمار‌ی موثر بوده است.

فینی در پایان درباره محورهای كنگره چهارم استروك اظهار كرد: در این رویداد علمی درباره علوم پایه، ‌آناتومی، مسائل بالینی، نحوه تشخیص، تصویربرداری، درمان‌های جدید و درمان‌های معمول ترومبوز صحبت می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.36752s, 18q