همكاری نكردن بیمه‌ها با طرح پزشك خانواده را به رئیس جمهوری منعكس كردیم

۱۳۹۰/۰۴/۱۴ - ۱۱:۰۳ - کد خبر: 29981
 سلامت نیوز : قائم مقام معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت: همكاری نكردن بیمه‌ها با طرح پزشك خانواده مانند نبستن قرارداد با پزشكان خانواده، توزیع نكردن دفترچه‌های یكسان بیمه و حذف نكردن مسیر مراجعه مستقیم مردم به متخصص به این طرح ملی آسیب زده و وزارت بهداشت این موارد را به رئیس جمهوری منعكس كرده است.

محمد شریعتی در گفت‌و‌گو با فارس، درباره روند اجرای طرح پزشك خانواده در شهرها و تعیین استانهای جدید این طرح افزود: شهرهای جدید مشمول طرح پزشك خانواده در سال 90 هنوز نهایی نشده‌اند و در مرحله رایزنی با دانشگاه‌های علوم پزشكی برای تعیین این شهرها هستیم اما مشكل اصلی همكاری نكردن بیمه‌ها با این طرح است كه دانشگاه‌های علوم پزشكی را نسبت به معرفی شهرهای جدید دلسرد كرده است.

وی گفت: دانشگاه‌های علوم پزشكی آ‌مادگی خود را برای گسترش طرح پزشك خانواده اعلام كرده‌اند اما با توجه به تجارب قبلی در شهرهای 3 استان خوزستان، سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری و همكاری نكردن بیمه‌ها هنوز اجرا و گسترش این طرح در سایر شهرها آغاز نشده است.

رئیس مركز توسعه شبكه وزارت بهداشت افزود: متأسفانه با وجود همكاری خوب وزیر وقت رفاه و تأمین اجتماعی و امضا و ابلاغ تفاهمنامه وزارت بهداشت و وزارت رفاه، سازمان‌های بیمه‌گر در این زمینه همكاری نكردند،‌ مثلاً هنوز با پزشكان خانواده شهرهای 3 استان قبلی قرارداد بسته نشده است، دفترچه‌های بیمه یكسان نیز بین مردم این شهرها توزیع نشده است و روال‌های قبلی كه بر خلاف طرح پزشك خانواده است در این شهرها از سوی بیمه‌ها حذف نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش كه این روال‌های حذف نشده چه مواردی هستند توضیح داد: مثلاً هنوز دفترچه های قدیم بیمه مردم در این شهرها برچیده نشده و مردم این مناطق مانند گذشته می‌توانند مستقیم به پزشك متخصص مراجعه كنند در این صورت نمی‌توان انتظار داشت طرح پزشك خانواده در شهرها پیشرفت كند.

شریعتی گفت: نقش بیمه‌ها در اجرای طرح پزشك خانواده تأمین منابع است كه این نقش نیز به خوبی ایفا نمی‌شود به همین علت دانشگاه‌های علوم پزشكی برای گسترش این طرح مردد هستند زیرا به اجرای تعهدات بیمه‌ها در زمان مناسب امیدوار نیستند البته ما این مشكلات را به ریاست جمهوری منعكس كرده‌ایم تا حل شود.

قائم مقام معاون بهداشتی وزیر بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت این آمادگی را دارد كه اگر بیمه‌ها 40 درصد هزینه طرح پزشك خانواده را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند كل خدمات سطح یك پزشكان خانواده را به عهده بگیرد و 60 درصد دیگر اعتبارات این طرح می‌تواند برای خدمات درمانی پیشرفته تخصصی و فوق تخصصی مردم در اختیار بیمه‌ها باشد.

وی گفت: بر اساس قانون برنامه توسعه پنجم حق بیمه هر فرد 5 یا 6 درصد حقوق و دستمزد است و از این ردیف اعتباری هر چقدر كه به دست می‌آید وزارت بهداشت حاضر است با 40 درصد آن اجرای كامل سطح یك خدمات طرح پزشك خانواده یعنی استقرار تیم سلامت پزشكان خانواده و ارائه خدمات اولیه سلامت تا مرحله ارجاع به متخصص را به عهده بگیرد و در این زمینه پاسخگو نیز خواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14266s, 18q