خطر تشکیل لخته خون در شش زنان کم تحرک

۱۳۹۰/۰۴/۱۵ - ۱۱:۴۵ - کد خبر: 30007
سلامت نیوز : نتایج یک پژوهش علمی نشان می دهد زنانی که پس از کار ، مدت زیادی را می نشینند دو برابر بیشتر از زنان دیگر درمعرض خطر آمبولی ( تشکیل لخته خون) در شش قرار دارند.
 
به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه ، تاکنون نتایج پژوهشهای علمی ارتباط کم تحرکی فیزیکی را با بیماریهایی مثل دیابت، اختلالات قلبی عروقی و کلسترول مشخص کرده بود ، اما این اولین بار است که تحقیقات علمی نشان می دهد کم تحرکی فیزیکی، خطر تشکیل لخته ها را در رگهای شش افزایش می دهد. آمبولی در اغلب موارد سبب حملات قلبی می شود.

آمبولی ششی زمانی روی می دهد که یک لخته خون در رگهای پا تشکیل شده و تا ششها حرکت کند. این لخته وقتی به شش می رسد ، فرد دچار مشکلات تنفسی می شود و در ناحیه قفسه سینه احساس درد می کند که این وضع می تواند منجر به مرگ شود.

گروه تحقیقاتی بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون ‌آمریکا به سرپرستی کریستوفر کابرهیل، برای این تحقیق، جزئیات زندگی روزمره شصت و نه هزار و نهصد و پنجاه پرستار را در مدت هجده سال جمع آوری کرد. پژوهشگران این گروه با مطالعه این اطلاعات دریافتند خطر بروز آمبولی ششی در زنانی که خارج از ساعت کاری، بیش از چهل ویک ساعت در هفته می نشینند و تحرکی ندارند در مقایسه با زنانی که کمتر از ده ساعت می نشینند، دو برابر بیشتر است.

در بررسی این نتایج مسئله سن، وزن و استعمال دخانیات هم مد نظر قرار گرفته است. نتایج این تحقیقات در نشریه بریتیش مدیکال ژورنال انتشار یافته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ازپاریس ،پژوهشگران اکنون قصد دارند دریابند آیا این نتایج در مورد مردان و افرادی که نژاد اروپایی ندارند هم صدق می کند یا خیر.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.97038s, 19q