سخنگوی وزارت بهداشت:

مشکل انتقال ارز برای واردات واکسن آنفلوانزا/ موج سوم کرونا در برخی استان ها

۱۳۹۹/۰۶/۳۱ - ۱۳:۱۵ - کد خبر: 300099
مشکل انتقال ارز برای واردات واکسن آنفلوانزا/ موج سوم کرونا در برخی استان ها

سلامت نیوز: سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه :«در حال حاضر یک ونیم میلیون دوز واکسن آنفلوانزا در کشور موجود است که اولویت دریافت با زنان باردار تحت پوشش روستایی است.» گفت:« مشکل تامین ارز برای واردات این واکسن حل شده ولی به خاطر تحریم ها مشکل انتقال ارز را داریم.»


به گزارش سلامت نیوز، دکتر سیما سادات لاری در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئو کنفرانس گفت:« هفت ماه است که هم پای سایر کشورهای دنیا درگیر بیماری کرونا هستیم و تاکون در دنیا ۹۶۵ هزار نفر قربانی این بیماری شده اند که دو و نیم درصد آن مربوط به کشورما است. هنوز نه داروی قطعی و نه واکسنی کشف شده است. رعایت پروتکل ها بهترین راه پیشگیری از این بیماری است. باید سبک زندگی مان را تغییر دهیم. همه دنیا به سمت بازگشایی ها رفته اند اما با رعایت پروتکل ها، خط قرمز ما رعایت پروتکل ها است. در برخی استان ها وارد موج سوم شده ایم. متاسفانه درصد استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی پایین آمده که زنگ خطری است.»


وی در ادامه درباره واکسن آنفلوانزا، گفت:« خبرای خوبی از نیمکره جنوبی رسیده است که به دلیل استفاده از ماسک و رعایت پرتکل ها ۹۰ درصد ابتلا به انفلوانزا در نیم کره جنوبی کمتر شده ولی نمی دانیم در کشورما این سیر چگونه است. باید اولویت واکسیناسیون را به بیماران آسیب پذیر دهیم. باید عزم و ارداه جدی تری را برای رعایت پروتکل ها در پیش بگیریم.»


وی گفت:« طولانی شدن شیوع این بیماری باعث خستگی کادر درمان شده که فشار کار آنها با افزایش موارد ابتلا بیشتر می شود. در برخی استان ها که موج سوم کرونا را داریم فشار کاری کادر درمان بسیار زیاد است که بر روی نوع مراقبتی که به بیماران می دهند تاثیر می گذارد باید با رعات پروتکل ها فشار کاری آنها را کم کنیم. امیدواریم بتوانیم به زودی این بیماری را در کشورمان مهار کنیم.»


وی درپاسخ به اینکه واکسن آنفلوانزا از چه زمانی قرار است در دسترس مردم قرار گیرد، گفت:« چنین نیست که همه مردم باید این واکسن را دریافت کنند و در هیچ جای دنیا چنین نیست. واکسن آنفلوانزا ۳۰ تا ۶۰ درصد ایمنی زایی ایجاد می کند اولویت تزریق با افراد آسیب پذیر است. همانطور که تدروس آدهانوم رییس سازمان جهانی بهداشت هم عنوان کرده واکسن برای همه دنیا ولی نه برای همه مردم ، لذا باید به مردم اطلاع رسانی کنیم که افراد اسیب پذیر در خانواده ها باید این واکسن را دریافت کنند تا بتوانیم آمار فوتی ها را پایین و زنجیره انتقال را بشکنیم.»


وی افزود:« در حال حاضر یک ونیم میلیون دوز واکسن آنفلوانزا در کشور موجود است که اولویت دریافت با زنان باردار تحت پوشش روستایی است. مشکل ارز برای واردات این واکسن حل شده ولی به خاطر تحریم ها مشکل انتقال ارز را داریم. در حال حاضر واکسن هلندی آنفلوانزا در کشور موجود است اما طبق دستورالعملی که معاونت بهداشتی برای توزیع واکسن داده زنان باردار و افراد مسن بیشتر در روستاها و کادر بهداشت و درمان،مراکز بهزیستی و سالمندان در اولویت دریافت این واکسن هستند. تمهیداتی در نظر گرفته شده که هرکسی واکسن به اسمش ثبت شود از تزریقش در محل باید اطمینان حاصل شود تا بحث کلاهبرداری پیش نیاید اما واکسنی که قرار است در داروخانه ها توزیع شود یک کد شناسایی دارد که به اسم افراد ثبت می شود و حداکثر تمهیدات صورت می گیرد تا دست کلاهبرداران قطع شود. بحث پیش فروش واکسن مطرح است که چنین چیزی صحت ندارد امید داریم به زودی این واکسن ها وارد و وتوزیع شود.»


وی درباره واکسن کرونا، گفت:« در کشور ما گروه هایی مشغول مطالعه برای ساخت این واکسن هستند و وزیر بهداشت آن را رصد می کند. پا به پای دنیا حرکت می کنیم ولی اقدام معقولانه این بود که سبد خرید برای واکسن داشته باشیم. مجمعی به نام کووکس فعال است که ۱۸۰ کشور در آن ثبت نام کرده اند و ۱۸ سازمان و شرکت در زمینه تولید واکسن در آن مشارکت دارند. ایران هم در لیست این ۱۸۰ کشور است. شرط آنها این است که برای پیش خرید واکسن کرونا ۱۵ درصد باید پرداخت شود و اگر موفق به تولید این واکسن نشوند این مبلغ به ما عودت داده نمی شود. آخرین مصوبه ستاد ملی این است که این ۱۵ درصد برای پیش خرید واکسن کرونا پرداخت شود که دهم سپتامبر باید این مبلغ پرداخت شود(که زمان پرداخت این مبلغ تا آخرین روز آخرین ماه میلادی جاری تمدید شده است).»


وی افزود:« ما سبدمان را در کووکس گذاشته ایم و ثبت نام کردیم تا واکسن کرونا در اختیار ما قرار گیرد. شرکت های معتبری برای تولید واکسن فعالیت می کنند. با هندی ها هم مذاکره کردیم. بیشتر استراتژی ما انتقال تکنولوژی است و به نوعی قرارداد می بندیم که انتقال دانش تولید واکسن را داشته باشیم. برآوردها نشانگر این است که زودتر از شش ماه به واکسن کرونا دسترسی نخواهیم داشت بعد از شش ماه هم اگر دسترسی پیدا کنیم این واکسن شامل بیماران اسیب پذیر می شود.»


دکتر لاری درباره روند بیماری کرونا در کشور گفت:« این بیماری ناشناخته است و فکر نمی کردیم در تابستان هم با شیوع این بیماری مواجه شویم. رفتار اجتماعی ما در شیوع این بیماری بسیار تاثیرگذار است هرجا که رعایت فاصله گذاری را نمی کنیم نقش خود را در افزایش آمار ابتلا نشان می دهد. آن چیزی که الان اثبات شده و در کشورمان می بینیم ۵ تا ده برابر قدرت سرایت بیماری بیشتر شده ولی اینکه آیا شدت بیماری هم افزایش پیدا کرده در کشور ما هنوز این مسئله اثبات نشده است در انستیتوپاستور و مراکز تحقیقاتی بر روی این مسئله کار می کنند. بخصوص در استان قم با موج جدیدی که الان با آن روبرو است کیس های جدید را با ویروس های قبلی مقایسه می کنیم که آیا تغییراتی در شدت بیماری زایی ایجاد کرونا شده است یا خیر.»


وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز درباره آمار ابتلا و شهدای مدافع سلامت و اینکه آیا آمار مرگ و میر بر اثر این بیماری در میان کادر درمان کشور ما نسبت به دیگر کشورها بالا است،‌گفت:« هروقت شیوع بیماری بالاتر می رود میزان ابتلای کادر درمان نیز بیشتر می شود اما اینکه روند مرگ و میر در میان کادر درمان بر اثر کرونا زیاد باشد چنین نیست. مراقبت های ما بیشتر شده است. یک کمیته علمی متشکل از ۴۰ نفر داریم که با افراد بزرگ دنیا تبادل علمی داریم. کادر درمان یاد گرفتند چطور از خودشان مراقبت بیشتری به عمل بیاورند و چنین نیست که میزان مرگ و میر کادر درمان در کشور ما نسبت به دیگر کشورها بیشتر باشد. تاکنون حدود ۱۶۴ تا ۲۰۰ نفر شهید مدافع سلامت داشته ایم البته این رقم قطعی نیست به دلیل اینکه بحث شهدای مدافع سلامت یک دستورالعملی دارد که هنوز کامل نشده و طبق آن افرادی را جزو شهدا محسوب می کنیم که درگیری مستقیم با کووید -۱۹ دارند.»

وی گفت:« تغییری در طرح تحول سلامت ایجاد نشده است. با توجه به اینکه کاهش عمل های الکتیو و دیگر مراقبت ها را داشتیم درآمد بیمارستان ها پایین آمده اما تغییری در تعهدات طرح تحول سلامت بوجود نیامده و مثل سابق عمل می شود.»


وی درباره محدودیت های کرونایی گفت:« درباره محدودیت ها طبق گفته های تدروس آدهانوم رییس سازمان جهانی بهداشت همه کشورها به سمت بازگشایی مشاغل می روند. آنچه مهم است رعایت پروتکل ها است. محدودیت های کرونایی باید در ستاد ملی مقابله با کرونا لحاظ شود. اگر بازگشایی ها قرار باشد صورت گیرد پروتکل ها را سختگیرانه می نویسیم اما متاسفانه بسیاری از پروتکل ها در کشور ما رعایت نمی شود. در کشورهای دیگر برای عدم رعایت پروتکل های بهداشتی مجازات های سختگیرانه ای در نظر گرفته اند. قانون باید از اجرای پروتکل های بهداشتی حمایت کند اما متاسفانه ضمانت اجرایی برای اجرای قانون در کشور ما وجود ندارد. بدترین جاهایی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند پاساژها ، نانوایی ها و فرودگاه ها است. یک عزم جدی در وزارت بهداشت برای پیگیری این قضیه وجود دارد. سازمان ها و ادارات باید به سمت الکترونیکی کردن کارهایشان پیش بروند و باید به سمت سبک زندگی کرونایی برویم.»


وی در پاسخ به اینکه اگر واکسن انفلوانزا تا هفته دیگر به دستمان نرسد اثر خود را از دست می دهد، گفت:« واکسن باید در زمان مناسب تزریق شود تا آنتی بادی در بدن ایجاد شود. هنوز هم دیر نشده است. یک و نیم میلیون دوز واکسن آنفلوانزا را برای اقشار اسیب پذیر توزیع می کنیم. تحریم ها ظالمانه است و این بی انصافی است وقتی یک بیماری تمام دنیا را درگیر کرده ما از خیلی از داروها و واکسن ها محروم شویم و به سختی حتی ارز اینها را که تدارک می بینیم به خاطر ترسی که از تحریم ها وجوددارد شرکت های دارویی همکاری نمی کنند.»


وی درباره وضعیت ابتلای کو کان با توجه به بازگشایی مدارس،‌گفت:« درصد کل موارد بستری کودکان بر اثر بیماری های شدید تنفسی در سنین ۶ تا ۱۸ سال از ابتدای شیوع بیماری تا ۱۵ شهریور ۲.۶۴ صدم درصد بوده است از این تعداد به طور قطعی در نیمی از آنها تشخیص کووید -۱۹ داده شده و از این تعداد نیم درصدشان فوت شده اند اما اینکه همه حساس بوده اند که در نیمه شهریور با توجه به بازگشایی مدارس چه اتفاقی افتاده است درصد کرونا مثبت در کودکان از لحاظ اماری تفاوت معناداری نداشته است باید سه الی چهار هفته بگذرد و آثار بازگشایی مدارس در شیوع کرونا در میان دانش آموزان اواسط مهرماه خود را نشان می دهد. با آموزش پرورش رایزنی می کنیم که الان که حضور در مدارس اختیاری شده حضور چه تعداد از دانش آموزان در مدارس حضور داشته اند در این ۱۵ روز چیزی تغییر نکرده است و فعلا نمی توانیم هیچ ارزیابی داشته باشیم.»

وی گفت:«همچنان الگوی بیماری به گونه ای است که افراد مسن و آسیب پذیر را بیشتر درگیر می کند ولی ابتلا در همه سنین را داریم. در موج دوم بیشترین موارد ابتلا را در میان سنین ۳۵ تا ۴۵ سال که سن کار است را با توجه به بازگشایی ها داشتیم. اما میزان فوتی بر اثر کرونا در افراد بالای ۷۰ سال بیشتر شده است. در ابتدای شیوع بیماری سالمندان از خانه بیرون نمی آمدند و بیشتر رعایت می کردند اما الان عادی انگاری شده و فوتی ها را در این سنین به مراتب بیشتر داریم.»


وی در واکنش به اجبار یکی از بیمارستان ها برای حضور همراه بیمار گفت:« در جلسات ستادی هم دکتر جان بابایی این موضوع را به عنوان یکی از اشتباهات مطرح کردند که همراه مریض برای مراقبت از بیمار کرونایی می رود که این کار احتمال بیماری را بیشتر می کند.»


وی درباره وضعیت قرمز تهران گفت:« بیماران بدحال تر شده اند که در حال تحقیق در این مورد هستیم نمی توانیم بگوییم که شدت بیماری بیشتر شده ممکن است به دلیل این باشد که مردم برای درمان دیر مراجعه می کنند این باعث شده بیماران بدحال تر مراجعه می کنند. در مورد تهران مهمترین خواسته بحث یک سوم دورکاری است که باید در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شود. تهران برای ما مهم است چون چهارراه تبادل است و رفت و آمدها بر استان های شمالی می تواند اثر بگذارد. پیگیر این هستیم که محدودیت ها اعمال شود. درباره ظرفیت بستری ۶۰ تا ۷۰ درصد ضریب اشغال تخت است وقتی تعداد بیماران بالا می رود یک کمیته تشکیل می دهند بلافاصله امکان بستری بیماران کوویدی را در بخش های دیگر افزایش می دهند و دغدغه ای برای بستری بیماران در تهران نداریم. هزار تخت در طی دو ماهه اخیر اضافه شده است.»


وی درباره دو نرخی بودن واکسن آنفلوانزا گفت:« طبق آخرین صحبت ها در ستاد نرخ واکسن آنفلوانزا بستگی به تبادل ارز دارد. دونیم میلیون دوز به صورت رایگان در اختیار معاونت بهداشتی قرار می گیرد. پزشکان و دندانپزشکان معترض بودند که چرا جزو دریافت کنندگان واکسن نیستند اما باید گفت در میان کادر درمانی هم برای دریافت این واکسن اولویت بندی کرده ایم و به شرط تامین واکسن اولویت بندی می شوند. رایزنی می کنیم که اگر واکسن تامین شود پزشکان و دندانپزشکان هم آن را دریافت کنند. آخرین تصمیم گیری ها این بود ده تا دوازده میلیون دوزی که قرار است وارد کشور شود با ارز دولتی وارد شود اما اگر احساس کنند تقاضای مردم بیشتر است به سمتی بروند که با ارز نیمایی واکسن را وارد کنند. ولی با مشکلاتی که در تبادل ارز است نمی دانم اخرین تصمیمات چه بوده است.»


دکتر لاری افزود:« متاسفانه دلالانی از این فضا سوء‌ استفاده می کنند لذا سعی کردند با ثبت کد ملی برای دریافت واکسن آنفلوانزا جلوی این قضیه گرفته شود. نباید تقاضای زیاد را به مردم القا کنیم که باب سوءاستفاده باز شود. با رعایت بهداشت و ماسک می توانیم از آنفلوانزا در امان بمانیم .در ایده آل ترین حالت این واکسن ۶۰ تا ۷۰ درصد ایمنی می دهد لذا بهترین مسئله رعایت پروتکل ها است.»


وی درباره سامانه خرید ماسک و توزیع آن گفت:« مسوول این سامان، وزارت صمت است چندین بار سعی کردیم با آنها تماس بگیریم اما موفق نشدیم. در آخرین مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا بر روی تولید و توزیع ماسک تاکید شده است. وزارت بهداشت فقط متولی تهیه ماسک برای پرسنل بهداشت و درمان است ولی نمی توانیم در مقابل این قضیه بی تفاوت باشیم چون یکی از مهمترین راه های پیشگیری از کرونا استفاده از ماسک است.»


وی درباره میزان پاداش کرونا و آخرین وضعیت کارانه ها گفت:« یکی از دغدغه های همکاران ما بحث کارانه ها بود که همیشه دانشگاه ها و مراکز دولتی از پرداخت کارانه عقب بودند که با توجه به فشار کاری و خطر ابتلا نتوانسته اند حق خود را بگیرند. در اسفند ماه گذشته قانون خوبی تصویب شد که اضافه کار را از کارانه ها جدا کنند و اضافه کار باید با حقوق پرداخت شود. اتفاق دیگر این است که کارانه ها از درآمد اختصاصی بیمارستان ها تبعیت می کند که این درآمدها کاهش پیدا کرده است و بیشتر تخت های بیمارستانی در اشغال بیماران مبتلا به کرونایی در آمده و بار بیماران کرونایی هزینه بر است و رقم چندانی از این بابت دریافت نمی شود لذا دریافت کارانه ها کاهش پیدا کرده است. هدف این است که بدهی کارانه ها تا آخر سال ۹۸ صفر شود و با مبلغ دوهزار و هفت میلیاردتومانی که تا آخر هفته اول مهر به دانشگاه ها واریز شود طلب کارانه تا آخر ۹۸ صفر می شود.»


وی افزود:« پاداش هایی که داده شده ۸۸۶ میلیاردتومان بوده که در سه قسمت به دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت شده است که دانشگاه ها با الگوی متفاوتی این پاداش را پرداخت کرده اند. برنامه ریزی ما این است که معوقات پرداخت شود. در برخی دانشگاه ها پاداش ها ناعادلانه توزیع شده و به برخی از کادر درمان رقم های ناچیزی رسیده است اگر این برنامه را بگذارند که معوقات را جبران کنند چون قدر مطلق کارانه کم شده اگر یک عدد ثابتی برای آن در نظر بگیرند بهتر است.»


وی پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای ماه های آینده چقدر تخت بیمارستانی یا بخش ویژه به تخت های موجود کشور اضافه شده است، گفت:« قبل از شیوع کرونا در دی ماه سال ۹۸ در کل کشور ۹۹۶ بیمارستان خصوصی و دولتی داشتیم که در تیر ماه سال ۹۹ به هزار و ۲۲ بیمارستان رسید. قبل از شیوع کرونا ۱۲۷ هزار تخت بیمارستانی داشتیم که در حال حاضر۱۴۶ هزار تخت داریم. قبل از کرونا در دی ۹۸، ۱۲ هزار بخش ویژه داشتیم که در تیرماه ۹۹ به ۱۴ هزار بخش ویژه رسید.»


وی در پاسخ به اینکه آیا موج سوم کرونا فقط مربوط به تهران است یا کل کشور، گفت:«کشور ما یک کشور پهناور با اقلیم متفاوتی است موج کرونا در همه جا یکسان نیست در جایی مثل قم در اسفندماه موج اول کرونا را داشتیم و الان موج دوم کرونا را داریم. تهران وارد موج سوم کرونا شده است. برخی استان ها زمانی که همه در اسفند ماه موج اول کرونا را داشتند موجی نداشتند مثل استان فارس که به دلیل غربالگری خیلی خوب کرونا را مدیریت کرد یا سیستان بلوچستان اما برای برخی استان ها مثل قم ، اصفهان، لرستان، اردبیل ،اذربایجان شرقی و تهران نگرانی داریم. برای همه کشور موج سوم صدق نمی کند که اتفاق افتاده باشد. وقتی می گوییم وضعیت قرمز ممکن است به فرض در خوزستان از ۲۹ شهرستانی که دارد ۵ شهرستان آن قرمز باشد. برخی استان ها فقط یک موج را تجربه کردند برخی در موج دوم و برخی وارد موج سوم می شوند. بیماری کرونا در شرق زودتر شروع شد و زمانی که ما درگیر موج دوم کرونا بودیم دو سه هفته بعد در اروپا موج دوم شدید شد.»


وی درباره میزان دقیق واردات واکسن آنفلوانزا گفت:« سال گذشته ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دوز در اختیار معاونت بهداشتی قرار دادیم امسال پیش بینی ما دو و نیم میلیون دوز برای این معاونت بوده ولی در حال حاضر در کشور یک و نیم میلیون دوز واکسن آنفلوانزا بیشتر نداریم که در بخش بهداشت توزیع می شود اولویت اول ما هم با خانم های روستایی است. ارز واردات این واکسن فراهم شده است و امید داریم که مشکلات برطرف شود. پیش بینی دو و نیم میلیون دوز در بخش بهداشتی داشتیم ولی آن چیزی که الان در کشور موجود است یک ونیم میلیون دوز از این واکسن است که بیشتر آن هم هلندی است به ما قول دادند که در هفته ای آتی این واکسن تامین شود.»


وی درباره میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور گفت:« هرجا که رعایت پروتکل ها بیشتر می شود شیوع کرونا کاهش می یابد. متاسفانه در اخرین ارزیابی که داشتیم ۱۶.۴۵ درصد رعایت پروتکل هایمان و میزان استفاده از ماسک پایین آمده است. ۷۵۰۰ نیروی بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای بر اجرای پروتکل ها نظارت دارند برنامه ریزی شده ۱۵ هزار نفر از نیروهای حراستی را آموزش دهیم و وارد عرصه نظارت بر پروتکل ها کنیم البته هر صنفی باید بر اجرای پروتکل ها نظارت داشته باشد اما وزیر بهداشت اصرار داشتند ما وارد این عرصه شویم و پلمپ ها و برخوردهای قضایی بیشتر شود. همکاران ما سختی می کشند حتی ممکن است برخورد فیزیکی با آنها شود اگر سختگیری نشود به مردم ظلم می شود. مردم بهترین ناظر بر رعایت پروتکل ها هستند و می توانند موارد عدم رعایت پروتکل ها را به سامانه ۱۹۰ گزارش دهند. وی افزود:« کاهش میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی ۱۶.۴۵ درصد بوده است.باید سبک زندگیمان را تغییر دهیم تا با سلامت زندگی کنیم.»

وی درباره وضعیت رزیدنت ها و دستیاران پزشکی گفت:« دستیاران پزشکی مانند سربازان خط مقدم هستند و بار زیادی بر روی دوش آنها است. شورای صنفی دستیاری داریم که مشکلاتشان را منتقل کردیم. صدای مظلومیت آنها را از همان ابتدا شنیدیم و قدم هایی برای بهبود شرایط آنها برداشتیم. تغییر در تعهدنامه ها یکی از مطالبات دستیاران بود که برای آنها دغدغه ایجاد کرده بود که مهندس موهبتی در این زمینه به ما کمک کردند که این تعهدنامه تغییرات حقوقی خوبی پیدا کرد. دریافتی دستیاران به طور میانگین حدود یک میلیون و هشتصد تا دو میلیون و دویست هزار تومان است که برای رزیدنتی که بالای ۳۰ سال است و تشکیل خانواده داده و بار بیمارستان روی دوشش است رقم کمی است. وزیر بهداشت تصویب کرد که از مهر ماه جاری ۵۰ درصد حق الزحمه دستیاران پزشکی افزایش پیدا کند. قرار بر این است که به ده هزار رزیدنت وام ۱۵ میلیونی داده شود یا به ۱۵ هزار رزیدنت ده میلیون وام داده شود و اولویت با سال اخری ها است و سود آن ۴ درصد است.»


وی در ادامه گفت:« دستیاران پزشکی تحت پوشش بیمه سلامت نبودند که قرار شد تحت پوشش قرار گیرند. در این هفته با بیمه آتیه ساز برای بیمه تکمیلی دستیاران رایزنی می کنیم. همچنین در خصوص بیمه تامین اجتماعی نیز با این سازمان رایزنی هایی صورت گرفته است تا ۹ درصد بیمه سلامت کم شده و حدود ۳۶۰ هزار تومان از طرف دستیاران پرداخت شود تا به شکل اختیاری یا خویش فرما بیمه تامین اجتماعی شوند. در صورتیکه خود افراد بتوانند این هزینه را پرداخت می کنند و اگر هم نتوانند صندوق رفاه دانشجویان این مبلغ را به صورت وام در اختیارشان می گذارد.»


دکتر لاری گفت:« یکی دیگر از مشکلات دستیاران پزشکی محل استراحت آنها بود. سقف کشیک آنها ۱۲ شب است که اگر بیشتر باشد باید دریافتی آنها افزایش پیدا کند. چیزی حدود ۲۷ میلیارد تومان سهم هر دانشگاهی برای پاویون دستیاران مشخص کردیم. ما ریل گذاری کردیم امیدواریم در بودجه سال آینده این رقم ها را بیشتر کنیم.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.46909s, 19q