تهران در محاصره ذرات معلق و کرونا

۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۶:۳۷ - کد خبر: 301516
تهران در محاصره ذرات معلق و کرونا

سلامت نیوز:هواي تهران آلوده است. شرکت کنترل کيفيت هوا هشدار داده گروه‌هاي حساس جامعه مانند افراد داراي بيماري‌هاي قلبي و ريوي و سالمندان از تردد در فضاهاي باز خودداري کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،در ميان مناطق 22 گانه پايتخت وضعيت منطقه 15 و 20 حادتر است و در برخي از ساعات طي روزهاي اخير هوا نه تنها براي گروه‌هاي حساس جامعه بلکه براي همه افراد ناسالم بوده و حتي به مرز هشدار رسيد.کرونا هم در حال جولان دادن است و هواي تهران به محاصره ذرات معلق و ويروس کوويد 19 در آمده، اين دو معضل اکنون دست به دست هم داده‌ و ريه تهراني‌ها را هدف و نشانه قرار داده‌اند.وضعيت تهران به دليل افزايش شيوع کرونا قرمز و اضطراري است.

ايرج حريرچي، معاون کل وزارت بهداشت مي‌گويد: وضعيت شيوع ويروس کرونا در پايتخت بسيار نگران کننده شده و آلودگي هوا و سرما باعث افزايش انتشار ويروس کرونا مي‌شود. نيازمند تصميمات سختگيرانه‌تر محدودسازي و مراعات بيشتر اصول بهداشتي هستيم.سازمان جهاني بهداشت هم پيش از اعلام کرده بود که ذرات معلق وضعيت کرونا را خطرناک مي‌کند چراکه امکان، انتقال ويروس از طريق ذرات معلق امکان‌پذير است.

موضوع آلودگي هوا معضل جديد تهران نيست و سال‌هاست که پايتخت نشينان با اين مشکل دست و پنجه نرم مي‌کنند هر ساله هم در 5 ماه پاياني سال اين معضل سر تيتر اخبار قرار مي‌گيرد و مسؤولان هم با برنامه‌هاي نه چندان دقيق و حساب شده اعلام مي‌کنند، در حال مقابله با آلودگي هوا هستند.تعطيلي موقتي مدارس از جمله راهکارهاي مسؤولان در مقابل آلودگي هوا بود که امسال با شيوع کرونا و مجازي شدن مدرسه‌ها، دست آنها از ارائه اين راهکار خالي شد و اکنون همه منتظر وزش باد و بارش باران براي رهايي از معضل آلودگي هوا هستند.


گرفتار پارادوکس و تضاد شده‌ايم
درباره برنامه‌هاي مديريت شهري جهت مقابله با آلودگي هوا در سال‌جاري به سراغ حسن خليل آبادي، عضو شوراي شهر تهران رفتيم‌. وي درباره اين موضوع به فارس گفت: امسال در مقابله با آلودگي هوا دچار پارادوکس و تضاد شده‌ايم. در صورتي که طرح ترافيک کامل و جامع اجرا شود شهروندان مجبور به استفاده بيشتر از ناوگان حمل و نقل عمومي خواهد شد و اين مسأله سلامت آنها را به دليل افزايش احتمال انتقال کرونا به خطر مي اندازد، از طرفي در صورتي که طرح ترافيک اجرا نشود مردم بيشتر از خودروهاي شخصي استفاده خواهند کرد و اين مسأله هم تشديد آلودگي هوا را به دليل افزايش تردد خودروها در سطح شهر به همراه دارد.


دو راهکار قديمي مقابله با آلودگي هوا
وي با بيان اينکه در حال حاضر قانون‌هاي گذشته نمي‌تواند معضل آلودگي هوا را در سطح پايتخت برطرف کند، گفت: به طور کلي دو مسأله براي کاهش آلودگي هوا در پايتخت در نظر گرفته شده که يکي اجراي هرچه بيشتر طرح‌هاي ترافيکي است و ديگري انتقال و تعطيلي کارخانه‌هاي اطراف تهران است.اين عضو شوراي شهر تهران گفت: در حال حاضر اگر بخواهيم هر قانوني را بگذاريم معضل آلودگي هوا لاينحل خواهد بود. از معضلات وارونگي هوا، پايدار شدن آلاينده‌هاي موجود در هواي پايتخت است. بنابراين بهترين راهکار کاهش تردد شهروندان در سطح شهر، در خانه ماندن آنها و اجرايي دورکاري‌ها است چرا که اين مسأله علاوه بر اين که سبب حفظ سلامت آنها در مقابل کرونا مي‌شود کاهش ذرات معلق را در سطح پايتخت به همراه خواهد داشت.


سايه موج چهارم کرونا بر سر تهران
خليل آبادي با اشاره به وجود خودروهاي فرسوده در پايتخت گفت: تشديد آلودگي هوا مي‌توانند سبب افزايش آمار مبتلايان به کرونا در پايتخت و زمينه‌ساز موج‌هاي جديد کرونا شود بنابراين رعايت نکات و پروتکل‌هاي بهداشتي توسط شهروندان ضروري است و مردم بايد مراقب سلامتشان باشند.


شاه‌کليد کنترل آلودگي ناکارآمد شد
يوسف رشيدي، عضو هيأت‌علمي دانشگاه شهيد بهشتي نيز درباره اين موضوع گفت: شاه‌کليد کنترل آلودگي هوا ترغيب مردم و مسؤولان به استفاده و توسعه حمل‌ونقل عمومي بود اما در حال حاضر با شرايط کرونايي که کشور با آن دست‌وپنجه نرم مي‌کند اين راهکار عملا منتفي است.وي اظهار داشت: در شرايط فعلي راهکار استفاده بيشتر از سامانه حمل‌ونقل عمومي عملاحذف مي‌شود و آن چيزي که باقي مي‌ماند درايت دولت در کم کردن تقاضا براي سفر است.

‌براي کم کردن تقاضاي سفر دولت بايد به‌صورت خيلي هوشمند راهکارهايي را در نظر بگيرد که خدمات ارائه‌شده به مردم در بخش‌هاي مختلف دولتي عملابه‌صورت غيرحضوري باشد و از اين طريق تمايل مردم به سفر کاهش يابد.رشيدي بيان داشت: همچنين بايد تکليفي هم براي ادارات دولتي و خصوصي تعيين کنند تا از ظرفيت دورکاري بيشتر استفاده شودو سومين راهکار براي کم کردن حجم تقاضاي سفر کنترل بر روي ساعات کار اصناف است.


تهراني ها چشم انتظار راهکارهاي طلايي
هنوز يک ماه از آغاز پاييز نگذشته که شرايط، حکايت از زمستان سخت دارد. زمستاني که ذرات معلق و کرونا دست به دست هم داده و بلاي جان شهروندان در پايتخت شده است. به نظر مي‌رسد مهار کرونا تا رسيدن واکسن به دست مردم سخت و پيچيده باشد. تا آن زمان هر چند مردم بايد اهتمام جدي و مستمر بر رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي داشته باشند ولي مسئولان بايد امسال چاره‌اي اساسي براي مقابله با آلودگي هوا اتخاذ کنند، چراکه در غير اين‌ صورت تا پايان فصل سرما، آلودگي هوا و کرونا قاتل تعداد زيادي از افراد جامعه خواهند شد و موج‌هاي جديدي از ابتلا به کرونا شکل مي‌گيرد.

البته قوانين مقابله با آلودگي هوا هم‌ تاکنون اندک نبوده و مسئولان هر ازگاهي با تکيه با آن به دنبال رسيدن به کاهش آلودگي هوا بوده اند. قوانيني که به نظر مي‌رسد به دليل شيوع کرونا بايد راهکاري جديد در اين زمينه اتخاذ شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33343s, 19q