عوامل موثر بر تغییر در میزان خواب

۱۳۹۰/۰۴/۲۱ - ۱۱:۵۲ - کد خبر: 30242
سلامت نیوز : یک روانپزشک با اشاره به این كه بی‌خوابی شایع‌ترین اختلال خواب است، گفت: بی‌خوابی به صورت مختلف بروز می‌کند که باعث احساس خستگی و بی حالی برای فرد می‌شود.

دكتر امیررضا چمنی در گفت‌وگو با ایسنا خواب را یکی از حیاتی‌ترین نیازهای فیزیولوژیک انسان دانست و گفت: خواب باعث تعادل در بدن، حفظ انرژی و بازسازی جسم و روح می‌شود. محرومیت از خواب و اختلال در عملکرد آن باعث خستگی، تحریک پذیری و بی‌حالی می‌شود.

وی عوامل مختلفی از جمله بیماری‌ها، استرس‌ها و فعالیت‌های ذهنی و ورزشی را باعث تغییر در میزان خواب عنوان كرد.

وی با بیان اینکه اختلال خواب می‌تواند اولیه یا ثانویه باشد، اظهار كرد: بیماری‌های روحی مانند اضطراب و افسردگی و بیماری‌های جسمی مثل بیماری‌های قلبی - عروقی، بیماری‌های گوارشی، آسم، پرکاری تیروئید و سردرد سبب اختلال خواب می‌شود. همچنین مصرف برخی داروها از جمله داروهای ضد آسم، داروهای محرک، چای، سیگار و مواد مخدر نیز اثری مشابه دارند.

دكتر چمنی، یکی از شایع‌ترین اختلالات خواب را بی‌خوابی دانست و افزود: این اختلال در بین 30 تا 45 درصد افراد شیوع دارد.

وی افزود: بی‌خوابی به شکل‌های مختلف مانند اشکال در شروع خواب، اختلال در تداوم و کاهش کیفیت خواب بروز می‌کند به عبارتی فرد در صبح احساس خستگی و بی حالی می‌کند که این بی‌خوابی می‌تواند ناشی از استرس‌ها و اضطراب‌های تحت تاثیر امتحان، مسائل عاطفی و بیماری‌های حاد جسمی باشد.

وی اختلال دیگر خواب را پرخوابی عنوان كرد و گفت: پرخوابی در میان حدود 5 درصد مردم شایع است و به انواع مختلف ظاهر می‌شود به طوری که فرد از خوابیدن بیش از حد، خواب آلودگی در طی روز، حملات خواب، دشواری مفرط در بیدار ماندن و میل شدید به رختخواب رفتن رنج می برد.

وی ادامه داد: اختلال پرخوابی هم منشا روانی و هم منشا جسمی مانند کم کاری تیروئید دارد.

این روانپزشک، اختلالات دیگر خواب را حملات خواب، کابوس‌های شبانه، خوابگردی و صحبت کردن در خواب ذکر کرد.

چمنی خاطرنشان كرد: مصرف خودسرانه داروهای خواب آور باعث وابستگی و اعتیاد به این داروها شده و عوارضی چون اختلال حافظه، خواب آلودگی روزانه و گاه بی خوابی را به همراه دارد بنابراین مصرف دارو باید تحت نظر پزشک صورت گرفته و در صورت وجود بیماری زمینه‌ای مانند اضطراب و افسردگی این بیماری درمان شود.

وی درمان بیماری اختلال خواب را از طریق مصرف دارو و درمان بیماری زمینه‌ای دانست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مریم غریبی
چی کار کنم که خوابم منظم بشه؟ آخه من در روز شاید 14 ساعت میخوابم.من 17 سالمه و دانش آموز سوم ریاضی هستم.حتی روزی که دغدغه ی فکری ندارم زیاد میخوابم
2.16029s, 19q