اعتراض انجمن صنایع غذایی به ممنوعیت تبلیغات کالا

۱۳۹۰/۰۴/۲۸ - ۱۱:۱۱ - کد خبر: 30373
اعتراض انجمن صنایع غذایی به ممنوعیت تبلیغات کالا
سلامت نیوز : دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در نامه‌ای به وزیر بهداشت به ممنوعیت تبلیغ ۱۵ قلم کالا و خدمات صنعت غذا از سوی آن وزارتخانه، اعتراض کرد.
به گزارش روابط عمومی کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در نامه ابوالحسن خلیلی آمده است: ذکر اوصافی چون «تهدید‌کننده سلامت» برای غذاهای صنعتی فرآوری شده همچون «سوسیس، کالباس، همبرگر، ناگت و...» به معنای زیر سوال بردن غذاهای آماده و نیمه آماده و فرآوری شده صنعتی است آن هم در شرایطی که دارندگان واحدهای تولیدی مذکور با سرمایه‌گذاری بسیار سنگین ارزی و ریالی اقدام به تاسیس کارخانجات متعدد کوچک و بزرگ کرده و قبل از عرضه محصولات تولیدی مقررات بهداشتی را طی کرده‌اند و علاوه بر آن از نشان استاندارد نیز برخوردارند.

در بخش دیگری از این نامه می‌خوانیم: در راستای بهبود سلامت جامعه و کیفی‌سازی محصولات تولیدی، از مدت‌ها قبل تولید روغن جامد در کشور به طور کامل متوقف و روغن‌های نیمه جامد با ترانس کمتر از ۵ درصد تولید و عرضه می‌شود این در حالی است که در مفاد مصوبه مذکور، به تولید روغن جامد با اسید چرب ترانس بالای ۵۰ درصد اشاره شده است.
در ادامه نامه مذکور این پرسش مطرح شده است؛ در دنیای امروز که تبلیغات محور اطلاع‌رسانی و نیازسنجی و تقاضا‌سازی است چرا اینچنین، اصول اقتصاد آزاد مورد تهدید قرار می‌گیرد؟

کالا‌ها و خدمات ممنوع
یادآور می‌شود که کوروش اعتماد، مشاور معاون بهداشت و رییس مرکز بیماری‌های غیر‌واگیر اخیرا خبر داد: بر اساس مصوبات چهارمین جلسه تدوین آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۷ قانون برنامه پنجم توسعه کشور، مواد غذایی چرب و انواع روغن‌های جامد، سس‌های چرب، روغن‌های با اسید چرب ترانس بالای ۵۰ درصد و محصولاتی که با روغن‌های با اسید چرب ترانس بالای ۵۰ درصد تهیه می‌شود.
همچنین مواد غذایی شور همچون اسنک‌های شور، غلات حجیم شده، چیپس، کنسروهای شور، خیار شور و سایر شوریجات از جمله کالاهایی محسوب می‌شوند که تبلیغات آن‌ها ممنوع اعلام شده است. به گفته اعتماد، همچنین مواد غذایی شیرین مثل قند و شکر، پاستیل و یخمک و نوشیدنی‌های صنعتی، نوشابه‌های انرژی‌زا و رژیمی از جمله این اقلام ممنوعه هستند و اساس مصوبه مذکور، تمامی تبلیغات غذاهای صنعتی فرآوری شده تهدید‌کننده سلامت مثل سوسیس، کالباس، همبرگر و ناگت و شیر خشک هم ممنوع اعلام شده است.

به گفته رییس مرکز بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت همچنین فهرست «خدماتی» که لازم است تبلیغات آن‌ها منع شود هم شامل موارد زیر است:
- عرضه مواد غذایی در رستوران‌ها و فست فود‌ها و مراکز طبخ و توزیع مواد غذایی فاقد مجوز وزارت بهداشت
- خدمات سم پاشی فاقد مجوز وزارت بهداشت
- خدمات آرایشی شبه درمانی
- خدمات گند‌زدایی آب و هوا و محیط فاقد مجوز وزارت بهداشت
- نمایش هر گونه رفتار پرخطر در رسانه‌ها از جمله کشیدن سیگار، نوشیدن نوشابه‌های گازدار قندی و خوردن فست فود
- خدمات مشاوره تغذیه گمراه‌کننده مانند روش‌های لاغری و چاقی غیر‌استاندارد و داروهای لاغری و خدمات بدن سازی فاقد مجوز وزارت بهداشت
- استخر‌ها و مراکز تفریحی آبی فاقد مجوز وزارت بهداشت

منبع: دنیای اقتصاد
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.31411s, 18q