کمبود ویتامین د در خانم های باردار منجر به مسمومیت دوران بارداری می شود

۱۳۹۰/۰۴/۳۰ - ۱۲:۱۵ - کد خبر: 30538
سلامت نیوز :کمبود ویتامین د در خانم های باردار می تواند منجر به مسمومیت دوران بارداری، عفونت، زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم شود.
دكتر دلشاد،‌ قائم مقام مركز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، ‌ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:‌ ویتامین د، در تنظیم رشد و افتراق سلول های بدن از جمله سیستم دفاعی بدن نقش عمده ای دارد لذا کمبود آن می تواند باعث ضعیف شدن سیستم دفاعی و بروز عفونت ، سرطان، بیماریهای خود ایمنی و واکنش های آلرژیک شود.
وی با تأكید بر این كه مهمترین علل كمبود ویتامین د، محرومیت از نور آفتاب است، گفت: در جامعه مدرن امروزی، مهمترین علت کمبود ویتامین د چاقی است و با توجه به اینکه ویتامین د یک ویتامین محلول در چربی است در بافت های چربی بدن افراد چاق ذخیره شده و فعالیت فیزیولوژیکی از خود بروز نمی دهد.
به گفته این متخصص غدد و متابولیسم، کمبود ویتامین د در بیماریهای مزمن شیوع بیشتری دارد و 90 درصد بیماران مبتلا به ایدز و یا نارسایی مزمن کلیه دچار کمبود ویتامین د هستند.
دكتر دلشاد گفت: در افراد طبیعی مقدار 25هیدروکسی ویتامین د خون، بیشتر از 30 نانوگرم در دسی لیتر است و کمبود ویتامین د در تمام گروه های سنی شایع است و هر چند روش اندازه گیری این ویتامین در حال حاضر برای کل جامعه توصیه نمی شود اما در کودکان و نوجوانان، زنان باردار و مادران شیرده و افراد چاق حتی بدون وجود علائمی از کمبود ویتامین د ، اندازه گیری ویتامین د خون مفید است
وی تأكید كرد:‌ در افرادی که دچار بیماریهای گوارشی ایجاد کننده سوء جذب بوده، بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه، افراد دچار درد های مبهم ماهیچه ای استخوانی،  ضعف ماهیچه ها و شکستگی خود به خود استخوان ها به خصوص در افراد مسن  غلظت 25هیدروکسی ویتامین د حتما باید اندازه گیری شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15146s, 18q