جراحی، آخرین راه ‏حل است

۱۳۹۰/۰۵/۰۲ - ۱۳:۱۲ - کد خبر: 30701
سلامت نیوز : پروستات غده‏ای است حدودا به اندازه یك گردو كه درست زیر مثانه در مردان قرار دارد و بخشی از سیستم تناسلی مردان را تشكیل می‌دهد. پروستات در دو مقطع زمانی بزرگ می‌شود، اولین مقطع اوایل دوران بلوغ و مرحله دوم حدودا از سن 25 سالگی است.

 به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق این بزرگ شدن پروستات كاملا بی‏ضرر است اما اغلب سبب مشكلات ادراری در سنین بالاتر می‌شود. تا سن 60 سالگی 80 درصد مردان، مشكلات ادراری ناشی از بزرگ شدن پروستات را تجربه می‌كنند.
بزرگ شدن پروستات یا «BPH» (Benign Prostatic Hyperplasia) خوش‏خیم است، اما با بزرگ شدن غده پروستات به «میزراه» (مجرای ادراری) فشار وارد می‌شود كه می‌تواند عامل مشكلات ادراری از جمله تكرر ادرار، اجبار ناگهانی به دفع ادرار، بیدار شدن از خواب (در شب) برای دفع ادرار، مشكل در شروع ادرار و قطره‏قطره شدن ادرار در انتها، كامل تخلیه نشدن مثانه و گاه حتی قادر نبودن به دفع ادرار باشد.

 بنابراین اگر بزرگ شدن پروستات توسط پزشك كنترل نشود، می‌تواند به مرور زمان فرد را به شدت دچار مشكلات سلامتی كند؛ مشكلاتی از قبیل عفونت دستگاه ادراری، آسیب به كلیه‌ها یا مثانه، سنگ مثانه و بی‏اختیاری ادرار. گاهی برای درمان از عمل جراحی استفاده می‌شود و كل غده پروستات توسط عمل جراحی برداشته می‌شود كه اغلب هم فرد از علایم و نشانه‌های بیماری رهایی می‏یابد، اما این عمل می‌تواند فرد را دچار ناتوانی جنسی كند، بنابراین بهتر است عمل جراحی آخرین راه‌حل باشد و از روش‌های درمانی دیگر كمك گرفت.

فلز روی یكی از عناصر كمینه (عنصری كه مقدار كمی از آن برای رشد طبیعی موجودات زنده لازم است) مهم است و در رشد و تمایز سلول‏ها نقش حیاتی به عهده دارد. فلز روی برای درمان پروستات‏های ملتهب یا بزرگ بسیار مفید است.

بررسی‌ها نشان داده است كه كمبود روی بر بزرگ شدن پروستات اثر دارد. بنابراین خوردن غذاهای حاوی روی یا خوردن مكمل‏های روی توصیه می‌شود. همچنین خوردن گوجه فرنگی نیز بسیار مفید است.

 تحقیقات دانشگاه هاروارد روی 47هزار مرد نشان داد آنهایی كه هر هفته 10عدد گوجه‌فرنگی می‏خوردند، 50درصد كمتر به سرطان پروستات مبتلا شدند، در واقع خوردن گوجه فرنگی احتمال ابتلا به سرطان پروستات را كاهش می‌دهد. محققان معتقدند كه این كاهش احتمال ابتلا به سرطان به دلیل وجود «پیگمان» در گوجه فرنگی است. «پیگمان» قوی‏ترین و موثرترین كاروتن است كه تاكنون كشف شده و دلیل قرمزی رنگ گوجه فرنگی است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.6578s, 19q