مبتلایان به نوسانات قند خون سه ماه قبل ازروزه‌داری، قند خود را كنترل كنند

۱۳۹۰/۰۵/۰۵ - ۱۱:۴۱ - کد خبر: 30846
سلامت نیوز : رئیس انجمن دیابت گفت: دیابتی‌هایی كه می‌توانند روزه بگیرند نباید هنگام سحر و افطار مواد غذایی حاوی قند‌های ساده مانند شله زرد و زولبیا و بامیه بخورند.

دكتر اسد‌الله رجب در گفت‌وگو با ایسنا افزود: دیابتی‌ها مواد غذایی مانند نان و برنج كه قند آن‌ها به مرور به بدن جذب می‌شوند را هنگام سحر و افطار مصرف كنند این در حالی است كه مصرف مواد غذایی حاوی قند‌های ساده مانند شله زرد، حلوا و زولبیا و بامیه در سال‌های اخیر رواج یافته است.

وی درباره روزه‌داری مبتلایان به دیابت گفت: دیابتی‌های نوع 1 و 2 كه در حال انسولین درمانی هستند باید برای كنترل قند خون خود چندین بارانسولین تزریق كنند. در این شرایط لازم است به دفعات غذا بخورند در نتیجه آنان نباید روزه بگیرند البته اگر این بیماران تمایل به روزه‌داری دارند باید پس از مشورت با پزشك خود این كاررا انجام دهند. علاوه بر آن تمام دیابتی‌هایی كه دچار عوارض ناشی از ابتلا به این بیماری مانند بیماری‌های چشمی، كلیوی و قلبی و عروقی شده‌اند یا دچار نوسانات قند خون هستند نباید روزه بگیرند.

رجب تأكید كرد: مبتلایان به نوسانات قند خون اگر تمایل به روزه‌داری دارند باید سه ماه پیش از ماه رمضان میزان قند خون خود را كنترل كنند.

رئیس انجمن دیابت افزود: دیابتی‌ها به ویژه‌ دیابتی‌های نوع 2 كه با استفاده از دارو‌های پایین آورنده قند خون یا بدون مصرف دارو، قند خون خود را كنترل می‌كنند، می‌توانند روزه بگیرند البته قند خون آنان نباید بالای 180 میلی‌گرم درصد برسد. روزه‌داری این دسته از بیماران حتی ممكن است باعث كنترل قند خون آ‌ن‌ها شود البته باید این كار را زیر نظر پزشك انجام دهند.

رجب در پایان گفت: با توجه به آن كه در ماه مبارك رمضان یك سوم از غذای روزانه حذف می‌شود دیابتی‌هایی كه می‌توانند روزه بگیرند، می‌توانند زیر نظر پزشك میزان داروی خود را كاهش دهند. لازم است قند خون این افراد قبل از افطار و سحر زیر 120 و دو ساعت بعد از افطار در حدود 160 باشد و بین ساعت 13 تا 15 كمتر از 70 نباشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11795s, 18q