بیماری اسكیزوفرنیا موجب بروز اختلال در رابط اجتماعی افراد می شود

۱۳۹۰/۰۵/۰۸ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 30915
سلامت نیوز :رئیس انجمن حمایت از بیماران اسكیزوفرنیا گفت: بیماری اسكیزوفرنیا به دلیل طولانی بودن دوره بیماری و ماهیت آن موجب بروز اختلال در روابط بین فردی و اجتماعی افراد می شود.
دكتر سید ضیاء الدین قائم مقام فراهانی رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران اسكیزوفرنیا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: بمیاری اسكیزوفرنیا به علت طولانی بودن دوره بیماری و ماهیت آن كارایی بیماران را كاهش داده و در روابط بین فردی و اجتماعی آن ها اختلال ایجاد می‌كند.

وی در خصوص مشكلات بیماران مبتلا به اسكیزوفرنیا گفت: به طور كلی می‌توان مشكلات این بیماران را در سطوح درمانی، جامعه و مشكلات موجود در خانواده تقسیم بندی كرد.

قائم مقام فراهانی تصریح كرد: رابطه بیمار مبتلا به اسكیزوفرنیا با سایر افراد خانواده ممكن است به دلایل گوناگون دچار اختلال شود چرا كه بیمار به علت داشتن علائم بیماری نسبت به دیگران تصورات غیر واقعی پیدا می‌كند واز طرفی به علت كاهش كارایی، مسئولیت معینی را در خانه و تامین درآمد به عهده نمی‌گیرد.

رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اسكیزوفرنیا با اشاره به اینكه خانواده به علت نداشتن شناخت كافی نسبت به بیماری وی را متهم به تنبلی و احساس عدم مسئولیت می‌كند، گفت: در این صورت بیمار احساس می‌كند كه دیگر كسی او را دوست ندارد و احساس تعلق خود را نسبت به اولین كانونی كه می‌تواند به آن وابسته باشد از دست می‌دهد.

* افزایش روابط اجتماعی در درمان بیماری اسكیزوفرنیا موثر است

رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اسكیزوفرنیا در ادامه اظهار داشت: پس از گسسته شدن روابط خانوادگی رابطه بیمار با گروه دوستان و جامعه نیز ممكن است دچار اختلال شده و در نتیجه به تدریج مهارت های اجتماعی بیمار مبتلا به اسكیزوفرنیا از بین می‌رود و به علت عدم حضور فعال در جامعه به مرور زمان تمام روابط خود را از دست می دهد.

وی افزود: نتایج حاصل از بررسی های انجام شده در جوامع مختلف نشان می دهد كه با گسترش روابط اجتماعی بیماران مبتلا به اسكیزوفرنیا این افراد از نظر درمانی وضعیت بهتری خواهند داشت و می‌توان گفت افزایش روابط اجتماعی در درمان بیماری اسكیزوفرنیا موثر است.

رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اسكیزوفرنیا در ادامه بیان داشت: هر چقدر جامعه و مردم برنامه های حمایتی وسیع تری از بیماران مبتلا به اسكیزوفرنیا داشته باشند از میزان عود این بیماری در شخص مبتلا كاسته خواهد شد.

قائم مقام فراهانی تصریح كرد: با توجه به كمبود منابع رسمی و غیر رسمی در سطح جامعه برای رفع این مشكل خانواده شخصی بیمار باید در صدد شناخت منابع اجتماعی و فرهنگی موجود مانند فضاهای سبز و مراكز تفریحی و مجتمع های خدمات رفاهی سازمان بهزیستی برآورده و با تنظیم یك برنامه روزانه در جهت حفظ و ایجاد روابط گسترده تر بیمار با جامعه تلاش كنند.

وی در خصوص مشكلات حرفه ای این بیماران گفت: بیماران مبتلا به اسكیزوفرنیا ممكن است بیكار بوده و یا به علت كاهش توانایی و مهارت ها وضعیت شغلی آن ها در معرض خطر قرار گیرد كه این موضوع اصلی ترین مشكل حرفه ای این بیماران است.

* بیماران مبتلا به اسكیزوفرنیا نباید در موقعیت های پرتلاطم قرار گیرند

رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اسكیزوفرنیا در ادامه عنوان كرد: با توجه به نبود امكانات حرفه ای خاص مثل كارگاه حمایت شده از سطوح جامعه بهتر است خانواده برای حل مشكل بیماران بیكار، از امكانات پیرامون خود و بستگان استفاده كند و در صورت امكان آن ها را در كارهای سبك و كم مسئولیت همچون باغبانی و خریدهای كوچك مشغول نماید.

وی در خصوص بیماران شاغل گفت: برای این گروه نیز كه با توجه به پائین آمدن سطح كارایی و اختلال در روابط بین فردی با خطر اخراج و از كارافتادگی و بیكاری مواجه هستند می‌توان با ارتباط مستمر خانواده و تیم درمان با محیط كار و ایجاد روابط چهره به چهره با مسئول واحد و گروه همكاران، آنها را به نوعی مناسب در جریان بیماری و درمان قرار داد و با جلب مشاركت آن ها سعی در كاهش مشكلات محیط كار كرده و یا كارهای سبكتری به بیمار سپرد.

قائم مقام فراهانی یادآور شد: عدم رعایت بهداشت فردی توسط بیمار مبتلا به اسكیزوفرنیا،‌اثرات نامطلوب رفتارهای بیمار در سایر افراد خانواده به خصوص كودكان و نوجوانان و تحمل بیش از حد فشارهای عصبی توسط اشخاصی كه با بیمار زندگی می‌كنند از مهم ترین مسائل و مشكلات خانواده و  اطرافیان بیمار است.

رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اسكیزوفرنیا در ادامه افزود: صرف حوصله بیشتر و تلاش بر حفظ روابط اجتماعی بیمار در نهایت او را قادر خواهد ساخت كه تا حدودی بر مشكلات خود غلبه كرده و خود فشارهای موجود را كاهش دهد.

وی گفت: در مورد كودكان و نوجوانان مبتلا به این بیماری توصیه می‌شود كه خانواده ها با استفاده از مراكز فرهنگی موجود مانند خانه های فرهنگ محلات و سایر مراكز تفریحی و آموزشی تلاش كنند كه این بیماران ساعاتی از روز را در جمع همسالان و به دور از محیط پرهیجان باشند.

رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اسكیزوفرنیا در پایان خاطر نشان كرد خاطرنشان كرد: امید تیم درمان این است كه با آگاهی از مشكلات این بیماران، خانواده ها ضمن كمك كردن به بیمار خود كه عضوی از جامعه است در نهایت به درمان شخص مبتلا كمك كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27882s, 18q