ماست بخورید تا استخوانی محكم و دندانی سالم داشته باشید

۱۳۹۰/۰۵/۰۸ - ۱۰:۲۹ - کد خبر: 30916
سلامت نیوز : ماست غذایی سالم است كه از تغییر شكل باكتری‌های موجود در شیر به وجود می‌آید. اگرچه بیش‌تر افراد ماست را به عنوان پیش‌غذا استفاده می‌كنند و ‌عده‌ای دیگر نیز آن را به عنوان صبحانه، ‌میانه وعده و یا دسر نیز مورد استفاده قرار می‌دهند.

به گزارش ایسنا ماست،‌ غنی از ویتامین‌های مختلف است به گونه‌ای كه حاوی مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، ریبوفلاوین، ویتامینB5 و B12 می‌باشد.

از آنجایی كه ماست سرشار از ویتامینA نیز می‌باشد در عملكرد بینایی نیز نقش موثری دارد. ویتامین E موجود در آن نیز تقویت سیستم ایمنی بدن را به عهده دارد.

طبق مطالعات یكی از دانشگاه‌های تونس مشخص شد كه بین كاهش چربی‌های شكم و افزودن 18 درصد ماست به رژیم غذایی توصیه شده ارتباط مستقیمی وجود دارد این تحقیقات حاكی از این بود كه كلسیم موجود در ماست باعث كاهش سطح كورتیزول در بدن می شود. كورتیزول هورمونی است كه به عضلات شكم مربوط است به عبارت دیگر كلسیم موجود در ماست به سوخت و ساز چربی‌های بدن كمك می‌كند.

باكتری‌های سودمند:

اگرچه بسیاری از مردم فكر می‌كنند كه باكتری‌ها برای بدن و فعالیت‌های آن مضر هستند اما لازم به ذكر است كه به مفید بودن باكتری‌های موجود در ماست اشاره كنیم. این باكتری‌ها كه باعث ترش شدن ماست می‌شوند، موجودات كوچك و میكروسكوپی هستند كه حكم آنتی بیوتیك را در بدن دارند و باعث تنظیم دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

فشار خون:

مطالعات اخیر نشان دهنده این است كه مصرف منظم و روزانه ماست خطر افزایش فشار خون را به حداقل خود می‌رساند.

طبق پژوهش های‌ سازمان بهداشت و سلامت خطر افزایش فشار خون تا 50 درصد با مصرف ماست كاهش می‌یابد افرادی كه روزانه 2 یا 3 مرتبه ماست می‌خورند نسبت به افراد دیگر به میزان یك دوم از بیماری فشار خون در امان هستند.

احساس سیری و سنگینی:

بعضی از مواد غذایی باعث سیری و سنگینی می‌شود و جالب این جاست كه پروتئین موجود در آن باعث سرحالی و شادابی می شود. از جمله این مواد غذایی می توان به هلو، آب میوه هلو، ماست، ‌شیر، دوغ و .. اشاره كرد و همه این خواص فقط و فقط به خاطر سطح پروتیئن است.

تقویت ماهیچه‌ها:

مقدار پروتیئن موجود در ماست انرژی مورد نیاز را پس از تمرین‌ها و ورزش‌های سخت و سنگین تامین می‌كند البته لازم به ذكر است كه ماست محلی محتوی پروتئین بیش‌تری می‌باشد. پروتئین موجود در ماست كمك زیادی به آمینو اسیدهای ضروری برای ترمیم بافت‌های ماهیچه‌ای می‌كند. كربوهیدرات موجود در آن نیز به ذخیره انرژی ماهیچه‌ها پس از تمرین‌های شدید كمك می‌كند.

كلسیم:

اگرچه مقدار كلسیمی كه افراد دررژیم غذایی خود استفاده می‌كنند كم است اما برای سلامت دندان ها و استخوان‌ها بسیار مفید است. وقتی كه كلسیم مورد استفاده به اندازه و كافی می باشد استخوان ها و دندان‌ها نیز از مقاومت بیش‌تری برخوردار هستند.

ماست سرشار از كلسیم می باشد و مقدار كمی از آن محتوی بیش از نیمی از‌آنچه كلسیم توصیه شده در وعده‌های غذایی می باشد.

فقط چهار گرم ماست كافی است كه باعث تقویت سیستم ایمنی شود ماست نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از امراض و عفونت‌ها دارد.

تنظیم فعالیت های گوارشی:

كشت میكروب های موجود در ماست در محیط بدن به خاطر لاكتوز موجود در آن باعث سرحالی و شادابی بدن شده و علاوه بر احساس لذت در تنظیم فعالیت های گوارشی نیز موثر است و اگر از ناراحتی‌های ناشی از دستگاه گوارشی رنج می برید مصرف منظم و روزانه ماست، باعث كاسته شدن درد می شود.

جلوگیری از پوكی استخوان:

پوكی استخوان یك بیماری مربوط به استخوانها می‌باشد كه خطر شكستگی آنها را افزایش می دهد. تركیب كلسیم و ویتامین D موجود در ماست باعث استحكام استخوان ها می شود.

حال كه از فواید و خصوصیات ماست آگاه شدید سعی كنید تا حد امكان از آن در رژیم غذایی خود استفاده كنید البته در هنگام خرید به برچسب روی آن توجه نمایید تا ماستی كه از نظر مقدار چربی و قند متناسب است را تهیه كنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18068s, 18q