انتقال بخش درمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت خلاف قانون است

۱۳۹۰/۰۵/۰۸ - ۱۴:۴۹ - کد خبر: 30984
سلامت نیوز : مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی گفت: تامین اجتماعی اموال عمومی است و دولتی نیست كه بتوان آن را به یك دستگاه اجرایی تحویل داد لذا انتقال بخش درمان صندوق به وزارت بهداشت، مغایر قانون برنامه و اصل 44 قانون اساسی است.

به گزارش فارس، رحمت‌الله حافظی در همایش «عدالت در سلامت» در جمع خبرنگاران، افزود: بر اساس تصمیم قانونگذار بیمه‌های مختلف طی پروسه‌ای تجمیع می‌شوند اما صندوق تامین اجتماعی از این امر مستثنی شده است، چرا كه این صندوق جزء اموال عمومی محسوب می‌شود و شورای نگهبان با این موضوع مخالفت خواهد كرد.

وی تصریح كرد: اینكه بخش درمان صندوق تامین اجتماعی به وزارت بهداشت منتقل شود هم علاوه بر اینكه با اصل 44 قانون اساسی و برنامه پنجم توسعه مغایر است موجب افزایش كسری‌های وزارت بهداشت نیز می‌شود. از طرفی یكسان شدن ارائه‌كنندگان و گیرندگان خدمات را به همراه خواهد داشت.

حافظی در پاسخ به این پرسش كه آیا همه خدمات صندوق بیمه در سازمانی مستقر می‌شوند یا خیر تصریح كرد: با اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها پیش‌بینی می‌شود ظرف چندسال آینده منابع هدفمندسازی به سمت خدمات اجتماعی سوق پیدا كند و در اختیار یك سازمان قرار گیرد.

وی همچنین درباره بیمه خدمات دندانپزشكی نیزگفت: متأسفانه اینگونه تصور می‌شود كه صندوق‌های بیمه‌گر به تنهایی تصمیم می‌گیرند كه خدمتی را تحت پوشش قرار دهند یا از تحت پوشش خارج كنند. این در حالی است كه صندوق تامین اجتماعی در چارچوب مصوبات شورای عالی بیمه عمل می‌كند.

مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی افزود: در برنامه پنجم توسعه این مشكل تقریباً مرتفع و خدمات پایه از بیمه تكمیلی جدا شده است و امیدواریم در آینده بسیار نزدیك مسئله بیمه تكمیلی خدماتی مانند خدمات دندانپزشكی رفع شود.

حافظی گفت:‌ قانون تامین اجتماعی، مصوب سال 1354 است و قرار است در سال اول برنامه پنجم توسعه این قانون بازنگری شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.0629s, 18q