روزه‌داران در ماه رمضان بیماران نیازمند خون را فراموش نكنند

۱۳۹۰/۰۵/۱۱ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 31112
سلامت نیوز : سازمان انتقال خون اعلام كرد: نیاز بیماران به خون در ماه مبارك رمضان كم نمی‌شود و روزه داران برای نجات بیماران از اهدای خون به بیماران نیازمند دریغ نكنند زیرا نه تنها روزه را باطل نمی كند بلكه به فتوای مراجع واجب كفایی است.

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از روابط عمومی بین‌الملل سازمان انتقال خون ایران، كاهش اهدای خون در ماه رمضان ناشی از تصور ابطال روزه و یا احتمال ضعف و بی‌حالی است اما به استناد استفتائات و فتاوی موجود از مراجع دینی، اهدای خون نه تنها باعث ابطال روزه نمی‌شود بلكه واجب كفایی هم شمرده می‌شود.

محسن منشدی، مدیر روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل سازمان انتقال خون ایران گفت: در ماه رمضان معمولاً روند اهدای خون به كندی پیش می‌رود و این موضوع كاهش ذخایر خونی را به همراه دارد، این در حالی است كه از سویی نیاز به خون و فرآورده‌های خونی همیشگی است و از سوی دیگر در خصوص مدت نگهداری فرآورده‌های خونی محدودیت‌هایی وجود دارد.

وی از اختصاص بیشترین ظرفیت خونگیری در مراكز اهدای خون به ساعات بعد از افطار خبر داد و افزود: برای جلوگیری از ضعف و بی‌حالی بعد از اهدای خون توصیه می‌شود، روز قبل و بعد از اهدای خون در فاصله افطار تا سحر مایعات به خصوص نوشیدنی‌های شیرین مصرف و در همان ساعات اولیه صبح یا بعد از افطار به مراكز اهدای خون مراجعه شود.

مدیر روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینكه معمولاً در شب‌های قدر مراكز اهدای خون با ازدحام جمعیت مواجه می‌شوند، از هموطنان خواست، اهدای خون را به شبهای قدر موكول نكنند تا میزان اهدای خون به طور متعادل در طول ماه مبارك رمضان توزیع و دغدغه كاهش ذخایر خونی نیز برطرف شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.30595s, 18q